Na de winst van Panathinaikos waren zelfs de Voorspelen futiliteiten, waarin de ene na de andere tegenstander werd opgerold Feyenoord in dit Voorspel met 2-1. 'Als ze niet willen winnen, houdt het op,' had Michels na afloop gebromd (heus wel wetende dat dit de eerste en enige keer was geweest dat hij met Ajax in de Kuip van Feyenoord gewonnen had). Nu, op deze donderdagavond in het Olympisch Stadion, gingen beide ploegen er helemaal voor. Voor het eerst was een duel tussen Ajax en Feyenoord rechtstreeks op de televisie. De hon derdduizenden kijkers zagen Ajax via Piet Keizer op 1-0 komen, maar de linksbuiten kreeg daarbij een schop van Theo Laseroms waarna hij gebles seerd het veld moest verlaten. Een type rende actie: Feyenoord 'voelde' dat Ajax met zijn gedachten ook bij de Europa-Cupfinale was en ging er keihard tegengaan. De opzet lukte: Ajax verloor met 3-1. Na de winst van Panathinaikos was de hegemonie van Ajax gevestigd en waren zelfs de Voorspelen futiliteiten, waarin de ene na de andere tegenstander werd opgerold. Een hoogtepunt was een 5-1 overwinning bij Feyenoord, vier dagen voor de return tegen Benfica op 19 april 1972. FC Den Bosch kreeg op 5 november 1972 met 9-0 op zijn broek, drie dagen voor de uitwedstrijd tegen CSKA Sofia (wedstrijden werden vrijwel nooit meer vervroegd wanneer er een verre reis moest worden onder nomen). Wanneer er consternatie was, dan kwam die van buiten: op 27 mei, de zaterdag voor de Europa-Cupfinale tegen Inter Milaan, speelde Ajax ter voorbereiding (en voor 50.000 gulden!) een oefenwedstrijd in Antwerpen tegen Beerschot. Het werd vooral door de West-Duitse Beerschot-spits Lothar Emmerich en scheidsrechter Schaut een tumultueuze wedstrijd. Vooraf was afgesproken dat er 'risico vrij' gespeeld zou worden. De op een transfer loerende Emmerich (op de tri bune bevond zich een delegatie van het Franse FC Metz) lapte deze gentlemen's agreement aan zijn voetballaarzen en ging als een wildeman tekeer, vooral tegen landgenoot Blankenburg. Kort na rust stapte aanvoerder Keizer op scheidsrechter Schaut af om hem opmerkzaam te maken op Emmerichs schending van de afspraak. Vlak daarna liep de zaak helemaal uit de hand. Na een revanche-overtreding van Blankenburg op Emmerich mocht de spits een vrije trap nemen. Een indirecte dacht Ajax, want de scheidsrechter had even met twee opgestoken vingers gestaan. Cruijff riep naar doelman Stuy dat hij de bal moest laten lopen, als hij direct op doel werd geschoten. Dat deed Stuy dan ook, maar tot ontzetting van Ajax, keurde Schaut de treffer Johan Cruijff belaagt de NAC-keeper in de wedstrijd Ajax - NAC (4-0), het Voorspel op de return tegen Bayern München. Cruijff raakte aan zijn knie geblesseerd, liet zich in de rust vervangen en zou uiteindelijk niet meereizen naar Beieren. Bayern-aanvoerder Franz Beckenbauer snelt Arie Haan voorbij in een wedstrijd waarin de Duitse landskampioen voor de onmogelijke opgave stond een in Amsterdam opgelopen 4-0 nederlaag goed te maken. Dat lukte ook niet tegen een Ajax zonder Cruijff, dat slechts met 2-1 verloor. het kampioenschap. Feyenoord, dat een slechter doelsaldo dan Ajax had, moest winnen. Een kleine twee maanden eerder hadden de clubs al in Rotterdam tegenover elkaar gestaan in een beker wedstrijd. Destijds, zeven dagen voor Atlético de Madrid - Ajax, vond Michels de KNVB Beker niet interes sant genoeg en stelde hij wat reserve spelers op. Ajax speelde in een fantasie opstelling, met in fases Ruud Krol als linksbuiten, Gerrie Mühren als linksback, Arie Haan in de aanval, Johan Neeskens in de verdediging en Cruijff op het middenveld tegenover Van Hanegem. Toch versloeg Ajax 48 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 48