Fantasieopstelling dus zomaar gebeuren dat er rond de Cupwedstrijden geen Eredivisieduels gespeeld werden. Maar Ajax was onder Michels een professionele club aan het worden, waarbij men steeds minder aan het toeval overliet. Daarom organi seerde men bij gebrek aan 'officieel' Voorspel maar zijn eigen Voorspelen: zowel voor de thuis- als de uitwedstrijd tegen Real Madrid speelde Ajax oefenpotjes tegen amateurclubs. De me ningen over het nut ervan verschillen (het krachtsverschil is immers veel te groot, maar men kan wel 'ritme' opdoen), in 1967 hadden ze in ieder ge val geen positieve invloed op het berei ken van de volgende ronde. Zwakke tegenstanders in de Eredivisie zijn evenmin een garantie voor Euro pees succes. Vier dagen voor Ajax - Benfica veegde Ajax DOS met 7-0 van de mat. Benfica-trainer Otto Gloria zag het op de tribunes van de Meer aan en won in het Olympisch Stadion met 3-1. Voor de beslissingswedstrijd in Parijs deed Ajax het rustiger aan. De lands kampioen speelde in zijn Voorspel op 1 maart 1969 in eigen stadion met 2-2 gelijk tegen Holland Sport. Mocht Ajax al niet genoeg met zijn gedachten bij die wedstrijd zijn geweest, dan hielp Holland Sport ze wel een handje. Voor aanvang van hun onderlinge duel gaven de Zuid-Hollanders alle Ajacieden een bos bloemen vanwege de 3-1 winst in Lissabon... anderhalve week eerder! Ook de media waren al (of nog) in Europa-Cupstemming. Het Parool schreef dat Holland Sport in 'Celtic tenue' speelde en zag een vanwege Benfica 'niet volledig geconcentreerd Ajax'. Men kan echter ook individuele hoop putten uit een mager resultaat: 'Als Hulshoff woensdag net zo goed speelt als zaterdagmiddag tegen Holland Sport heeft Ajax niets te vrezen en Torres niets te hopen,' verwachtte de krant. In het succesvolle Europa-Cupseizoen 1970-1971 speelde de thuiswedstrijd tegen PSV op 30 oktober 1970 een opmerkelijke rol. Vijf dagen voor Basel - Ajax speelde Cruijff zijn eerste volledige wedstrijd van dat seizoen, en voor het eerst met nummer 14. De voormalige nummer 9 was onder meer geblesseerd geraakt in een vorig, ingelast, Voorspel, een oefenwedstrijd tegen Blauw Wit (3-2 verlies). Opmerkelijk was dat bij deze wedstrijd niemand van de technische staf aan wezig was geweest: Michels was op spionagereis naar Basel, de hulptrainers Grijzenhout en Haarms hadden ander werk te doen en de joodse ver zorger Salo Muller ontbrak wegens Grote Verzoendag. En zo raakte Cruijff Het Voorspel op de eerste wedstrijd tegen Benfica was zeer succesvol: Ajax won op 8 februari 1969 met 7-0 van DOS. Op de foto passeert Inge Danielsson keeper Veijovic voor de zesde maal. Tegen de verwachting in werd Ajax door Benfica van de (besneeuwde) mat gespeeld (1 -3). In de aanloop naar de beslis singswedstrijd tegen Benfica deed Ajax het rustig aan. Thuis tegen Holland Sport bleef het op 1 maart 1969 bij 2-2. Ton Pronk zorgde met een kopbal voor het eerste Ajax-doelpunt. geblesseerd, zonder enige medisch bege leiding in de buurt. Vanaf de zijkant keek het (enige aanwezige) bestuurslid Henk Hordijk het geheel aan. Tegen PSV keerde Cruijff dus terug en het was ook in dit Voorspel dat Ajax zijn definitieve basis, qua opstelling en (aanvallender) systeem, voor de rest van het succesvolle Cupseizoen legde. Vlak voor de bekroning ervan, de finale tegen Panathinaikos, speelde Ajax een van zijn beroemdste Voorspelen. De thuiswedstrijd tegen Feyenoord was op 27 mei 1971 min of meer inzet van oktober 2004

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 47