Ajax presteert bevredigend in het 'Voorspel' Zelfs voor een topclub als Ajax, die 'principieel' om alle prijzen strijdt, zijn Europa-Cupwedstrijden speciale gebeurtenissen waar reikhalzend naar wordt uitgezien. Gevolg hiervan kan zijn dat de aandacht voor en concentratie op de competitieduels verminderen. Maar is dat ook inderdaad het geval? We analyseerden het 'Voorspel' van Ajax op de belangrijkste Cupwedstrijden en zagen vanaf het eind van de jaren zestig in ieder geval een duidelijk verband, bij zowel de club als de media. 'Als Hulshoff woensdag net zo goed speelt als zaterdagmiddag tegen Holland Sport heeft Ajax niets te vrezen en Torres niets te hopen.' Oefenpotjes MSSP tekst Marcelle van Hoof ADO - Ajax op 11 december 1966 was voor het eerst een echt Voorspel. Na de 5-1 zege op Liverpool hield Rinus Michels met het oog op de return Johan Cruijff en Wim Suurbier uit voorzorg aan de kant. Wel in het veld verscheen Cees de Wolf, de maker van het eerste doelpunt tegen Liverpool. Het werd geen succes: Ajax verloor met 2-0. Hoezo druk maken om Europa-Cupwedstrijden? Ajax is toch altijd een club geweest die erop uittrok? In 1957 debuteerde Ajax in (de derde editie van) het Europa- Cuptoernooi en extra zenuwachtig maakte men zich er in de club niet om. Natuurlijk, het was belangrijk dat de gasten keurig ontvangen werden en de reis naar Wismut in Oost-Duitsland was indertijd wel even lastig, maar grote sportieve en financiële belangen speelden nog geen rol. De uitwedstrijd tegen GVAV (0-1), die voorafging aan Ajax' eerste Europese thuiswedstrijd te gen SC Wismut, was op 24 november 1957 dan ook minstens even belangrijk. In het clubblad en in wedstrijdverslagen is geen enkele link te vinden tussen Eredivisie- en Cupduel. In deze situatie kon het voorkomen dat de KNVB in 1960 rond Ajax' tweede entree in het Europa-Cuptoernooi doodleuk competitieduels tegen Feijenoord én PSV plande. Ook nu geen spoor van een mogelijke relatie tussen de twee soorten duels, en als die er al was, dan was die omgekeerd: de uit wedstrijd tegen Feyenoord vond men belangrijker dan de thuiswedstrijd tegen Fredrikstad FK. De resultaten waren allebei bedroevend: 9-5 bij Feyenoord en 4-3 in Noorwegen. De thuiswedstrijden won Ajax ook niet, met tweemaal 0-0 zou het kampioen schap al ver weg zijn en lag men in ieder geval weer snel uit de Europacup. Pas in december 1966 ontstond het fe nomeen Voorspel zoals we het in dit verhaal bedoelen. Ajax had Liverpool in Amsterdam met 5-1 vernederd (nog zonder Voorspel, want Ajax had tien dagen vrij gehad), maar de return een week later in Engeland vond trainer Rinus Michels dermate belangrijk dat hij voor de daaraan voorafgaande uit wedstrijd bij ADO de licht geblesseerde Johan Cruijff en Wim Suurbier uit voorzorg op de tribune had laten plaats-nemen. Dat Ajax (mede daardoor?) tegen zijn eerste competi tienederlaag (2-0) opliep, nam Michels op de koop toe. 'De spelers waren in gedachten al in Liverpool. Ze spraken van vroeg tot laat over niets anders,' schreef Gerth van Zanten in het boek 'Ajax, een klasse apart'. In de jaren zestig van de vorige eeuw was het wedstrijdprogramma voor voetballers nog niet overvol. Het kon 46 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 46