Buitenstaander En van Feyenoord moet ik nog maar eens zien of ze het goede spel van de beginfase vast kunnen houden als er bles sures komen. Ajax heeft zwaar geloot voor de Champions League. Op het oog heeft PSV iets gemakkelijker geloot, hoe wel Rosenborg een heel lastige tegen stander is. Met Bayern weet je tenminste waar je aan toe bent en je hoeft de ploeg niet te motiveren. Laten we reëel zijn, zwakke tegenstanders heb je in de Champions League niet meer. Waren we soms gelukkig geweest met Arsenal, AC Milan of een Spaanse ploeg? Ik dacht het niet. We zullen gewoon moe ten winnen en ik denk dat die kansen er ook zijn. Je moet de thuiswedstrijden winnen. En natuurlijk de uitwedstrijd tegen Maccabi. Lukt dit, dan ben je er. Maar goed, thuis winnen van Juventus en Bayern is niet vanzelfsprekend, dat weet ik ook wel. Ajax heeft sterke indivi duele kwaliteiten, dat is - met de gemiddelde jonge leeftijd - een heel ge zonde basis. Daarnaast is er een lichting aan het opstaan die het in zich heeft om het te gaan maken. Zwak punt is en blijft voorlopig de verdediging. 'Het seizoen begon wat rommelig met dat gekrakeel tussen Van der Vaart en Ibrahimovic. Maar ik dicht Koeman voldoende kwaliteiten toe om derge lijke conflictjes op te lossen. Aan de an dere kant kan ik niet inschatten hoe groot de ego's van sommige spelers zijn. Wat ik wel heel jammer vind, is dat Ajax de problemen met Trabelsi niet heeft kunnen oplossen. Het zwakke punt is de rechtsbackpositie terwijl we daar de beste rechtsback van Europa hadden staan! In zijn goede tijd was hij trouwens ook gevaarlijker als rechts buiten dan degene die daar oorspron kelijk stond opgesteld. Die jongen wordt op dit moment vreselijk gemist.' Conflictsituaties zijn Peter R. de Vries natuurlijk niet vreemd. Een conflict zo als tussen Trabelsi en Ajax is voor hem waarschijnlijk een futiliteit. Of volgt hij deze controverses met meer dan nor male belangstelling? 'Ik ben daar wel scherp op en ik maak mij er ook wei eens zorgen over. Zoals vorig jaar, toen ik de wedstrijd AZ - Ajax bezocht. Wat me toen opviel was dat Ibrahimovic enorm liep te schelden op Sikora. En op een manier die echt niet normaal was. Als je een keer een scheldwoord ge bruikt omdat iemand zijn man laat lopen, dat kan gebeuren. Maar Ibrahimovic liep alleen maar te schel den omdat hij het kennelijk heel erg vond om met Sikora in één team te spe len. Als ik coach was, zou ik hem on middellijk hebben gewisseld. Ibrahimovic ging toen te ver en vergat dat teamgeest heel belangrijk is. Toe vallig las ik net in VI een interview met Sikora, waarin hij zelf aangaf dat hij zich vaak ongelukkig en genegeerd heeft gevoeld. Dat herkende ik wel, want ik zou ook niet beter gaan voetballen in een ploeg met iemand die heel ongenu anceerd op me staat te schelden.' Door het voetbal beheerst De Vries was zelf vijf jaar lang coach, van NVC Naarden, waar zijn zoon voetbalt. 'Natuurlijk vonden mensen het vreemd als ik de bestuurskamer of kantine bin nen kwam lopen. Vaak werd het er steeds drukker, omdat het nieuws snel werd doorverteld. Dat was soms wel verve lend, maar ik ben die aandacht natuur lijk ook gewend. Ik ben er na vijf jaar mee gestopt, omdat het toen mooi was geweest. Bovendien had mijn zoon een leeftijd bereikt dat ik het gezonder vond als hij gecoacht zou worden door iemand die niet zijn vader was. Ik ga nog steeds naar alle wedstrijden van mijn zoon. Ja, onze weekenden worden volledig door het voetbal beheerst!' Is praten over voetbal leuk 'Dat kan heel leuk zijn. Hoe meer men sen, hoe meer opvattingen. Maar dat laatste kan ook storend zijn. Want dan gebeurt het dat iedereen zijn eigen mono loog afsteekt, zonder dat er naar elkaar wordt geluisterd. Ik praat dus het liefst met mijn zoon over voetbal. Wij hebben gedachtenwisselingen en leggen die aan elkaar voor. Vervolgens doen wij daar wat mee. De vastgeroestheid in sommige standpunten van mensen betreur ik. Als er zo'n gesprek aan de bar wordt gevoerd, vind ik het niet leuk om over voetbal te praten. Iedereen moet begrij pen dat er in het voetbal meerdere wegen zijn die naar Rome leiden.' Heeft Peter R. de Vries nog bepaalde wensen en/of ambities voorde toekomst, of is het mooi zoals het nu is? 'Ik heb geen ambities, maar het is ook niet mooi zoals het nu is. Ik kijk nooit om en ik kijk niet vooruit, dat is mijn karaktereigenschap. Meestal komen de dingen op het juiste moment op mijn weg. Ik heb nu nog een contract voor twee jaar. Aan het einde van die periode komt er meestal iemand langs die tijdens een kop koffie zegt: "Joh, ik heb nu een goed idee!" Als dat idee mij aanstaat, is het weer tijd voor iets nieuws. Zo is het mij altijd vergaan, en zo zal het ook wel blijven. Sportjournalistiek? Laat ik vooropstellen dat ik het leuk vind om in programma's als FC Godenzonen, Voetbal insite en Barend en Van Dorp te zitten. Maar dan vooral als buitenstaan der! Mijn ervaring als journalist is toch dat alles heel anders wordt wanneer je insider wordt. Dan moet je enorm oppassen met wat je zegt en schrijft. Ik hoef nu tegenover niemand verant woording af te leggen voor wat ik zeg en kan op tv heerlijk onbevangen mijn me ning geven. Voetbal is een hobby en dat wil ik graag zo houden.' oktober 2004 43

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 43