'Voetbal is een hobby en dat wil ik graag zo houden' Peter R. de Vries: Buitenstaander Peter R. de Vries, misdaadverslaggever. Zo staat het ook op zijn visitekaartje en die naam, met het toevoegsel, is inmiddels een begrip in Nederland. Hij zorgde ervoor dat onopgeloste moorden werden opgelost, hij is te zien in elk praatprogramma als er een liquidatie heeft plaatsgevonden en hij heeft misschien wel de meeste contacten in de bizarre combinatie van zowel de onder- als bovenwereld. Een beroep dat schreeuwt om een beetje ontspanning op z'n tijd, en die vindt Peter R. de Vries op de tribune in de ArenA. Niet in zijn eentje, maar met zijn 14-jarige zoon, want die gaat altijd met hem mee. tekst Jeroen van den Berg fotografie Wanda Tuerlinckx De redactie van het programma Peter R. de Vries, misdaadver slaggever - op het Media-park in Hilversum - is groots opge zet. Veel ijverige mensen zijn aan het bellen of doen research, in een lange en ruime kamer. De relatief kleine kantoorkamer van Peter R. de Vries zelf grenst aan de re dactiekamer en aan de andere kant van zijn werkkamer bevindt zich de studio waarin zijn tv-programma's worden op genomen. Een vreemde gewaarwording: vanuit deze kleine tv-studio wordt nieuws de ether in gebracht dat bij tijd en wijle een impact heeft die zijn weerga niet kent. In dit verhaal zal Peter R. de Vries alleen over voetbal en Ajax praten. Over zijn 'echte' werk is al heel erg veel gepubli ceerd. En voor wie uit al deze publicaties een keuze wil maken, kan kijken op zijn website, www.peterrdevries.nl. De alerte lezer zal er al snel materiaal over zijn voorkeur voor Ajax vinden. Een liefde die aan het einde van de lagere school in tenser werd, zoals hij zelf uitlegt: 'Ik ben altijd een actieve sporter geweest en vooral voetbal speelde hierin een grote rol. Mijn eerste contact met Ajax is op zichzelf een verhaal apart. Ik ben in Amstelveen opgegroeid en moest tijdens mijn lagere-schooltijd regelmatig een stuk over straat afleggen om onze gym zaal te bereiken, want die was ergens anders gelegen dan bij de school zelf. Tijdens een van die wandelingen zag ik op een balkon een man heel ontspannen een sigaretje roken. Mijn toenmalige leraar, die ons begeleidde, riep toen uit: "Kijk nou, daar heb je Velibor Vasovic van Ajax!" Wij konden het nauwelijks geloven, want het was bepaald niet alle daags om zo'n beroemde voetballer tegen te komen in het openbaar. En al he lemaal niet als dat gebeurt wanneer je op weg bent naar de gymzaal! Maar goed, het was hem echt, en na schooltijd ben ik naar die flat teruggegaan. Ik heb aangebeld om een handtekening te vragen en die kreeg ik op zo'n mooie zwart-witfoto. Ook Inge Danielsson en Tom Sondergaard woonden in die flat. Ik ben er nog regelmatig langsgeweest met vriendjes, maar Vasovic was zo aardig dat hij iedere keer opnieuw die foto's met een handtekening uitdeelde. Door deze ontmoetingen ben ik bewust supporter van Ajax geworden. Het is nog steeds een dierbare herinnering.' Zelf voetballen 'Het moet ook in die tijd geweest zijn dat ik zelf op voetbal ben gegaan. Daarvoor speelde ik alleen in het schoolelftal. NFC uit Amstelveen was mijn club. Op dit moment beperkt mijn actieve loopbaan zich tot partijtjes in toernooien, waar voor ik weieens word uitgenodigd. Dergelijke uitnodigingen neem ik mees tal aan, want een dagje voetballen vind ik nog steeds leuk. Ik speel wel heel veel met mijn zoon. Beetje overtrappen, bal letje hooghouden en overkoppen, dat werk. Ik zat bij NFC altijd in de hoogste teams, maar heb er te weinig aan gedaan om verder te komen. Mijn zoon doet er beduidend meer aan. Hij heeft een fa belachtige techniek, daar kan ik in de verste verte niet aan tippen. Legt de bal in zijn nek, dat soort gegoochel. 'Toen ik aan het einde van de jaren zestig die handtekening van Vasovic had be machtigd, en daarmee feitelijk supporter van Ajax was geworden, bezocht ik met grote regelmaat de thuiswedstrijden van Ajax in het Olympisch Stadion. We woonden er niet ver vandaan. Ik heb er veel Europa-Cupwedstrijden gezien en het heeft me geen cent gekost! Glippen was een sport! Ik had geen geld voor kaartjes en mijn ouders gaven dat ook niet. Het lukte eigenlijk altijd, hoewel het bij sommige belangrijke wedstrijden weieens wat tijd kostte. Dan moesten we de juiste ingang zien te vinden en misten we een gedeelte van de eerste helft. Bij FC Amsterdam kwam ik ook vaak. Was een leuke tijd, met Nico Jansen, Gerard van der Lem en Jan Jongbloed. 'Ik heb Ajax altijd gevolgd, daarbij was en is Studio Sport op zondag heilig. Er zijn voor mij ook jaren geweest dat ik het voetbal louter volgde via de kranten en de tv. Toen had ik door carrièreplan ning geen tijd om naar het stadion te gaan en had ik ook geen seizoenkaart. Nu gaan mijn zoon en ik naar iedere thuiswedstrijd. Als ik vroeger in het bui tenland was en naar huis belde, was de eerste vraag aan het thuisfront: "Wat heeft Ajax gedaan?" Ajax is voor mij dus niet zomaar een bijzaak. Door mijn vroegere werk voor De Telegraaf zat ik dicht bij het vuur, doordat ik daar in aanraking kwam met de sportredactie.' De kansen van Ajax 'Net als vele anderen ga ook ik uit van een kampioenschap voor Ajax. Daar naast denk ik dat AZ het goed gaat doen. AZ begon weliswaar niet goed in de com petitie, maar het zal mij nog steeds niet verbazen als AZ tweede of derde wordt. Ze hebben goed ingekocht en het Co-ef- fect zal dit seizoen volgens mij maximaal zijn. Feyenoord en PSV zullen niet als vanzelfsprekend in de top drie eindigen, vermoed ik. We weten pas van de grote drie waar ze werkelijk staan als ze tegen elkaar of tegen een sterke Europese tegenstander hebben gespeeld. Naam: Peter Rudolf de Vries Geboortedatum: 14 november 1956 Geboorteplaats: Aalsmeer Huidige woonplaats: 't Gooi ('Dat lijkt me voldoende') Opleiding: HAVO Burgelijke staat: Gehuwd, twee kinderen Zelf gevoetbald bij: NFC Favoriete voetballer: 'In het verleden Piet Keizer, nu eigenlijk niemand. Als ik een naam moet noemen, zou ik die van Maxwell kiezen.' Mooiste voetbalherinnering: 'Het doel punt van Arie Haan in 1978, op het WK in Argentinië, in de halve finale tegen Italië. Een welhaast onmogelijk doelpunt vanaf 40 meter in een wedstrijd waarin gewon nen moest worden. Ik was 22 jaar en herinner me nog goed dat ik echt een gat in het plafond heb gesprongen. Vooral van ongeloof. Veel mensen zullen datzelfde gevoel hebben bij het doelpunt van Van Basten tegen Rusland. Ook een schitte rend doelpunt natuurlijk, maar zelf vloog ik toen niet door het plafond, vandaar mijn keuze voor Haan.' PSV of Feyenoord? 'Feyenoord? Hoewel, is dat zo...? Ja, Feyenoord.' Balkenende, Bos of Zalm? 'Geen van drieën. Zij vormen in mijn ogen de poli tieke reservebank.' Lezen of sporten? 'Een gewetensvraag, want ik lees heel erg graag. Laat ik het zo zeggen: niets is lekkerder om de kranten en tijdschriften op de bank te lezen nadat je net twee uur hebt gesport.' De Beatles of de Rolling Stones? 'Beatles. In mijn tijd was je voor de Beatles of voor de Stones. Ik was voor de Beatles. Achteraf vind ook ik dat de Stones geweldige nummers hebben ge maakt, maar Lennon en McCartney heb ben nog mooiere muziek geschreven.' Baantjer of Studio Sport? 'Dat is geen keuze: Studio Sport.' oktober 2004 41

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 41