Jong Ajax Op zondag 11 juli rinkelde 's ochtends plotseling de telefoon in huize Emanuelson. Meneer Van Gaal aan de lijn nieuwe trainers John van de Brom en Fred Grim. Het was wel even schrik ken toen Van Basten en Van 't Schip tijdens de voorbereiding meldden dat ze naar het Nederlands elftal vertrokken, maar voor Urby is het verschil niet zo heel groot. 'Je merkt dat de nieuwe trainers in grote lijnen op dezelfde manier werken; de Ajax-school, hè. Hoewel er veel nieuwe jongens zijn, zijn we goed begonnen. Ik verwacht zeker dat we weer mee gaan doen in de strijd om het kampioenschap.' Trucjes Urby is opgegroeid op loopafstand van de Amsterdam ArenA, maar zijn eerste stappen op voetbalgebied zette hij bij de Meer. Zijn oudere broer Julian (nu 24) ging hem namelijk voor als Ajacied. Inmiddels speelt Julian bij Turkiyemspor, maar toen hij nog Ajacied was, ging Urby altijd mee naar de wedstrijden, natuurlijk met zijn eigen bal onder zijn arm. 'Ik was daar altijd aan het voetbal len en later ook op de pleintjes bij mij in de buurt. Als verdediger heb ik al die trucjes bijna nooit nodig. Alleen als ik een keer onder druk wordt gezet in de kleine ruimte kan het handig zijn.' Via de talentendagen veroverde Urby zelf een plekje in de jeugdopleiding: in 1993 maakte hij zijn debuut bij de E'tjes van Ajax en vanaf dat moment ging alles van een leien dakje. Vaak speelde hij in een hoger team dan zijn leeftijd aangaf. Zo sloeg hij de A2 over en ging hij direct van de BI naar de Al. 'Bij Ajax wordt steeds meer van je verwacht, maar ik ben daar van jongs af aan gewend. Ik voel dat niet als een druk, dat hoort gewoon bij het voetbal.' Beide broers hebben hun voetbaltalent van hun vader. 'Ik hoor tenminste van ie dereen dat hij in Suriname een heel goede en snelle linksbuiten was. Hij komt bijna altijd kijken en praat heel veel met me. Na de wedstrijd vertelt hij me altijd wat ik goed en fout heb gedaan. Zijn voor naamste boodschap is dat ik me nog meer met het spel moet bemoeien. "Je hebt een goede pass, gebruik die ook," zegt hij dan. Ik denk dat hij daar wel ge lijk in heeft. Ik hoor dat namelijk ook van de trainers.' Zelf begon Urby op het middenveld, maar in de loop van zijn voetbalop leiding ging hij steeds verder naar achteren spelen. 'Bij de A-junioren zei Danny Blind tegen me dat het beter voor mijn ontwikkeling was om linksachter te gaan spelen. Het voordeel van mijn achtergrond is dat ik altijd "voetbal lend" denk en ook aanvallende impulsen kan geven. Op het gebied van het pure verdedigen moet ik mezelf nog verder ontwikkelen.' Als Emanuelson een voetballer moet noemen die hij bewondert, kijkt hij meteen naar degene die in Ajax 1 op zijn positie speelt. 'Maxwell. Een speler naar wie ik heel graag kijk, omdat hij alles heeft wat je van een verdediger bij Ajax mag verwachten. Hij is technisch, snel, aanvallend ingesteld, maar kan ook heel goed verdedigen. Volkomen terecht dat hij gekozen is tot beste voetballer van het afgelopen seizoen. Hij heeft gewoon heel constant gespeeld. Of ik zelf nog een kans zal krijgen in het eerste? Het is duidelijk dat Maxwell niet vaak geblesseerd is, dus dit seizoen zal het sowieso moeilijk worden. Ik moet het gewoon rustig afwachten en keihard werken bij Jong Ajax. Maar als mijn kans komt, zal ik die met beide handen aangrijpen.' oktober 2004 37

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 37