Historische grond Boogschutter Niet bekend is of zij ook de volgende fi nales hebben verslagen. Waarschijnlijk is dat niet, want niet alleen vonden die bui ten Rome plaats, maar ook was het ni veau van deze vooraf tot 'droomfinale' betitelde wedstrijd vrij matig. Zeker van Ajax-kant, dat ver onder zijn niveau speelde. Noodgedwongen had Van Gaal moeten schuiven in de opstelling. Frank de Boer stond linksback, Edgar Davids in het centrum van de verdedi ging, en er waren basisplaatsen voor Nordin Wooter en Kiki Musampa. (De achttienjarige Mario Melchiot was op het laatst bij de selectie gevoegd. De leerling van de middelbare detailhandel school zou deze dagen stage lopen bij een sportzaak in Amsterdam-Noord, maar hij kreeg vrij van zijn schooldirecteur.) Het felle Juventus, dat zich in tegenstel ling tot Ajax verre gehouden had van het aan de wedstrijd voorafgaande mediacir cus, gunde Ajax geen moment de tijd om zijn circulatievoetbal te spelen. Ajax beging vreemde fouten. Zo kopte Frank de Boer na een diepe bal half en in ieder geval onduidelijk op Edwin van der Sar terug. De Ajax-doel- man was er te laat bij, Fabrizio Ravanelli pikte de bal op en scoorde vanaf de zij kant: misschien wel het vreemdste doel punt ooit in een Europa-Cup-1-finale. Vlak voor rust kwam Ajax onverwacht langszij nadat doelman Angelo Peruzzi de bal uit een een vrije trap van Frank de Boer wegstompte in plaats van ving, waarna Jari Litmanen, een van de wei nige Ajacieden die acceptabel speelde, de bal intikte. Na rust, met Kluivert in de ploeg, veran derde er weinig aan het spelbeeld. Ajax wankelde, maar hield stand, zelfs tot in de verlenging. Bij de strafschoppen - het onderdeel waarbij Ajax deze avond nog de meeste kans had - ging het mis. Nota bene de twee spelers die Ajax zouden gaan verlaten, Edgar Davids en Sonny Silooy, faalden jammerlijk. Zij wilden ei genlijk geen strafschop nemen, maar Van Gaal wees ze toch aan omdat hij vond dat zij als twee van de weinigen goed in de wedstrijd zaten. Hun laatste trap in Ajax-dienst had vergaande gevolgen. Juventus won verdiend de Champions League, daar was iedereen het - ook in het Ajax-kamp - over eens. Kwam Ajax in 1996 nog wel als favoriet naar het Stadio Olimpico, in maart 2003 was de situatie anders. Nu was Ajax de verrassende outsider en was in de slotwedstrijd van de poule een gelijkspel tegen AS Roma genoeg voor het bereiken van de kwartfinale. 'Ook als Ajax zou worden uitgeschakeld, zou dat niets afdoen aan onze prestaties in Europa dit jaar,' legde Ronald Koeman vooraf uit. Hij zorgde hiermee voor ontspanning binnen het elftal: het mocht, maar niets hoefde. De statistieken gaven Ajax ook hoop: in de laatste zes Champions-Leaguethuiswedstrij den had Roma niet gewonnen. Ajax begon - zoals in het verleden al zo vaak in Europese uitwedstrijden gebeurde - overdonderend aan het duel. Rechtsbuiten Andy van der Meyde pas seerde binnen de minuut Damiano Tommasi en knalde de bal schitterend dwars in de rechterbovenhoek. Een feno menale treffer, gevolgd door een even originele juichbeweging: de boogschut ter. Antonio Cassano maakte binnen het half uur gelijk, maar het betere Ajax had deze avond Vrouwe Fortuna aan zijn zijde. Het bleef 1-1, en dit zevende gelijkspel in twaalf Champions-League- wedstrijden was goed voor de kwartfi nale. Op de grasmat van het Olympisch Stadion dansten spelers als Van Damme, Sikora en Pasanen (hoe de tijd vliegt...). Een half uur later stonden ze wéér in het Olympisch Stadion. Vanuit het suppor tersvak had een Ajax-fan teammanager David Endt gebeld, met de de uitdrukke lijke wens dat spelers en trainers zouden terugkeren in het stadion. De helft van het elftal zat al in de spelersbus, maar Koeman dirigeerde iedereen terug het veld en de sintelbaan op. Dansend en zwaaiend ondergingen de Ajacieden de lofuitingen van de 1500 Ajax-fans. Het voor de rest lege Olympisch Stadion van Rome was even helemaal het Leidseplein. De boogschutter. De Ajacieden kwamen terug uit de kleedkamer om het naar Rome meegereisde Ajax-publiek te bedanken. oktober 2004 33

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 33