'Toen Van Basten en Van 't Schip bondscoach werden, wist ik dat mijn kansen niet kleiner werden' Ook goed. Ik heb het prima naar mijn zin gehad in Turkije. Ik volgde de wed strijden op een groot scherm bij een kroeg. Daar zaten veel Nederlanders die mij herkenden en allemaal vonden dat ik had meegemoeten. Maar als Westerveld daar in mijn plaats had gezeten, hadden ze over hem hetzelfde gezegd. Feit is dat Van der Sar heel goed keepte. Van der Sar was de beste keeper van het toernooi. En de beste speler van het Nederlands elftal. Ik wist dat ik later mijn kans zou krijgen. Toen Van Basten en Van 't Schip opeens bondscoach werden, wist ik dat mijn kansen niet kleiner werden. Mij hoor je niet klagen. Ik heb ze meege maakt in Ajax 2 en dat ging altijd prima. Ze kenden mij in ieder geval al, en wisten wat ik kan. Ik vond het los van mijn kan sen een zeer goede keuze van de KNVB om deze twee aan te stellen. Van Basten als bondscoach, daar kan je mee aan komen. Toen het zover was en ik er inderdaad bij zat, heb ik er erg van geno ten. Ik beschouw het als een hele eer. Al die jongens kende ik al van Jong Oranje. Met Edwin van der Sar had ik hier bij Ajax al eens getraind. Keeper bij Ajax en het Nederlands elftal, daar droom je van als jongetje. Hoewel, als jongetje wilde ik helemaal geen keeper worden. Ik was voetballer. Dat vond ik leuk. Ik was spits, rechtsbuiten, rechts half, mid-mid en verder naar achteren. Ik was dertien toen ik voor het eerst op doel ging en veertien toen ik naar Ajax kwam. Raar ja.' Bij Schoten op doel Stekelenburg: 'In de Cl-junioren van Schoten stond ik voor het eerst op doel. Tot die tijd wilde ik alleen maar voetbal len. Ik ging na schooltijd altijd keepen als ik met mijn vriendjes ging voetballen. Toen moest het seizoen weer beginnen bij W Schoten, en was onze keeper ermee gestopt. We hadden niemand die op doel wilde. Ik ook niet. Maar omdat mijn vriendjes wisten dat ik het wel kon, heb ben ze me min of meer gedwongen om het dan maar te doen. Ik zei: "Vooruit, ik doe het een wedstrijdje en dan zien we wel weer verder." Dat ging goed, en het beviel me prima. Dat seizoen bleef ik op doel. Ik weet nog dat ik grapjes maakte dat ik het vooral leuk vond omdat ik niet hoefde te hollen. Iedereen zei dat ik het goed kon. Als dertienjarige vind je dat ook leuk om te horen. En toen ging het snel. Aan het einde van het seizoen kon ik kiezen tussen Haarlem en Telstar. Ik koos voor Haarlem, want dat was twee minuten lopen voor mij. Op een dag was ik buiten aan het spelen, toen mijn moeder het overschrijvingsformu lier op de fiets naar Haarlem bracht. Toen ze terugkwam ging de telefoon. Het was Ajax, dat vroeg of ik daar wilde komen spelen. Daar hoefde ik natuurlijk niet lang over na te denken. Dus mijn moeder weer op de fiets naar het kantoor van het Haarlem-stadion om dat over schrijvingsformulier terug te vragen. Ze was nog net op tijd. Een paar dagen later ging ik naar Ajax om alles rond te ma ken. Ik hoefde niet eens op proef mee te trainen. En dan Ajax 1 halen en de Nederlandse selectie, dat is wel een bizar verhaal. Ik heb nooit heimwee naar het voetbal gehad. Ook niet in het begin. Ik vind alles leuk aan keepen. Het duiken, het loskomen van de grond. Zweven...' Leerschool Nu is het een mooi jongensboek, en lijkt het een grote aaneenschakeling van geluk en voorspoed. In Stekelenburgs herinne ring is het anders. Het was hard werken voor een onzekere toekomst. Stekelenburg: 'Het is hier natuurlijk niet allemaal koek en ei geweest met mij. Ik heb moeilijke perioden meegemaakt, zoals iedere speler die meemaakt. Ik ben er harder door geworden en heb er dus veel van geleerd. In de A2 had ik het heel moeilijk. Het was de onzekerheid die de lol vergalde. Tegen mij werd gezegd dat het goed ging en dat ik me niet druk hoefde te maken. En toen werd de ene na de andere keeper voor vijf jaar vastge legd. Dan ga je twijfelen. Of althans, ik dacht: schlutë. Het hoefde voor mij niet meer. Ik zag het totaal niet meer zitten. Mijn ouders hebben me toen overge haald om toch door te gaan. Ze praatten eindeloos op me in. Ik besloot het toch zo lang mogelijk te proberen bij Ajax. En mocht het dan niet lukken, dan zou ik het nog bij een andere club kunnen pro beren. Als dat ook niks zou worden, zou ik verder gaan met school. Gelukkig had ik de school niet laten schieten. Maar toen kwam Ajax toch. En nu zit ik er nog steeds. Gelukkig hebben mijn ouders me kunnen overtuigen. Mijn moeder ont moette mijn vader toen ik zes was. Hij is eigenlijk mijn stiefvader, maar ik be schouw hem als mijn vader. In dit soort gevallen heb ik altijd heel veel aan mijn ouders gehad. 'Zo ook bij het jeugd-WK in Argentinië. Want dat was ook niet echt een hoogte punt voor mij. Na één wedstrijd werd ik eruit gehaald door de bondscoach. Vanwege een fout. Toen had ik het liefst

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 23