Ook Heitinga in de prijzen Ooms De aftrap Column Werd Maxwell tot twee maal toe geëerd als Speler van het jaar en ontving Wesley Sneijder de Johan Cruijff Award (zie elders in dit Ajax Magazine), Johnny Heitinga viel ook in de prijzen. Op het VVCS-gala kreeg de verdediger de trofee voor Talent van het Jaar. Heitinga bleef in zijn categorie clubgenoot Nigel de Jong en Aruna Koné van Roda JC voor. De verdediger ontving zijn prijs uit handen van voormalig Ajax-aanvoerder Danny Blind. 'Deze prijs is zeer verdiend na zo'n indrukwekkende come-back,' aldus Blind. 'We hebben in het verleden veel samengewerkt. Vroeger moest je jou weieens stimuleren om niet te snel tevreden te zijn. In de jeugd was je nog weieens tevreden met een zesje, maar zoals je vorig seizoen gespeeld hebt, was het een dikke acht waard.' 'Ik ben hier heel blij mee en ik bedank al de spelers die op me gestemd hebben,' reageerde Heitinga. 'Ook bedank ik mijn familie, de technische staf en de spelers van Ajax. In het bij zonder wil ik Rob Ouderland, Edwin Goedhart en Ricardo de Sanders bedanken voor hun steun tijdens mijn revalidatieperiode. Zonder hen had ik het niet gered.' Een nieuw elftal is eigenlijk als een pleegkind. De trainer is dan ook niets anders dan een pleegvader. Kijk, als Wesley z'n middelvinger opsteekt tegen zijn vader, dan moet hij straf krijgen. Dat is duidelijk. En dan moet Wes zich schamen en zich verbeteren. En nooit meer die middelvinger laten zien. Als Raf te veel friet zit te eten en te lang bij de meisjes op het schoolplein blijft hangen, dan moet Papa Koeman ook ingrijpen. 'Vermageren, Raf!' 'Ja, papsie.' In niets verschilt een elftal met een trainer met een groot gezin. Alleen, de kinderen hebben allemaal talent, en dat bemoeilijkt de zaak weieens. Talentvolle kinderen zeuren. Het zijn niet voor niets godenzonen. Godenzonen zeuren over de pers, ze zeuren over spreekkoren, ze zeuren over begeleiding, ze zeuren over geld, ze zeuren eigenlijk over alles. Dat is goed, maar vervelend. Tot zover niets aan de hand. Ik wil het hebben over de 'ooms' van de familie. Wie zijn de 'ooms'? Dat zijn volgens mij de 'zaakwaar nemers'. Ooms hebben altijd het beste met de kinderen voor, maar ze willen er wel beter van worden. En ze weten ook wat goed is voor de kinderen. Vaak zorgen zij voor het meeste gezeur van de zonen. De oom van Zlatan wist opeens dat Zlatan weg moest. En dat vertelt oom dat niet aan papa, nee, oom laat dat zoonlief zelf zeggen. Ik vraag me weieens af of die ooms niet te veel macht hebben. Net als ik een speler leuk vind, gaat hij alweer weg. De 'zaakwaarne mer' heeft namelijk een goed contract kunnen afsluiten. Als journalist heb ik weieens in een ver verleden een zaakwaarne mer geïnterviewd. Dat was verschrikkelijk want oom wilde niks zeggen, wel werd hij af en toe gebeld door een zoon. En dan hoorde je dit. we zeggen niks... jij ook niet, begrijp je dat... je zegt niks...' Oom hangt op, even later gaat de telefoon. Het is blijkbaar een club die interesse toont. 'Nee... ik heb hem nog niet gesproken... maar ik denk... er zijn vele kapers op de kust hè... dus...(pauze) ja, ja, ik wil natuurlijk ook liever dat hij blijft, en heus, geloof me nou, ik doe er alles aan. Echt! Kijk, het is wel niet in mijn belang, maar ik doe er alles aan!' Oom hangt telefoon op, en belt zelf meteen terug naar zoon. 'Ja... ik heb ze gesproken... ze zijn bijna panklaar.... ja ze willen je houden, hoor.... nee, dat gaat de goede kant op... maar niks zeggen, hè.' Ik zou gek worden van zulke ooms, vooral omdat ik weet dat het alleen maar om geld gaat. Nu is dat een moeilijk onderwerp: geld en voetbal, maar toch... ook als godenzoon heb je daar toch wel genuanceerde ideeën over. Dat je miljonair wil worden lijkt me logisch en ook goed. Maar de manier waarop je dat wil worden - daar gaat het toch om? Je kan, volgens mij, beter zeven seizoenen bij Ajax voetballen - daar haal je die miljoenen heus wel op - dan in het Ijskoude Schotland, of de Oplichtersstaat Italië, of in Diareeland Spanje, of in het Armoedige Engeland. Waar kan je nou beter spelen, en leuker spelen dan hier, in Amsterdam? Hoeveel spelers zijn er nu echt beter af als ze weg zijn bij Ajax? Ik schrijft dit nadat ik Ajax heb zien verliezen van Juventus. Dat was vervelend, maar ik zag Zlatan... en die speelde als een krant. Logisch. Hij was weg uit Amsterdam. En hij besefte dat hij een domme keus had gemaakt. Hij was al rijk, en is nu vast rijker. Maar voorlopig kan hij niet echt iets met zijn geld doen. Allemaal de schuld van oom. Godenzonen moeten beter naar hun vader luisteren. Theodor Holman oktober 2004 15

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 15