Cruijff Partnerovereenkomst met ATP 'UI Johan Onze voetbal taal De aftrap Voetbalbladen zijn er voor voetballiefhebbers, taaibla den voor taalliefhebbers. Toch kunnen voetballiefheb bers ook nog weieens wat van hun gading vinden in een taaiblad. Onze Taal is zo'n blad. Het maandblad Onze Taal (oplage 39.000) is een uitgave van het eerbiedwaardige Genootschap Onze Taal (opgericht in 1931), dat zich ten doel stelt 'het verantwoorde gebruik van de Nederlandse taal te bevorderen en aan hen die haar gebruiken meer be grip en kennis daarvan bij te brengen'. Het blad 'wil op prettig leesbare en taalkundig verantwoorde wijze inzicht geven in alle zaken die het taalgebruik betreffen'. Onze Taal is ook voor voetballiefhebbers een leerzaam blad want opvallend vaak duiken in de kolommen onderwerpen op die betrekking hebben op voetbal. Een greep uit het septembernummer: Frank Rijkaard laat zich [frenk] noemen en dat is logisch. Hij heet namelijk eigenlijk Franklin, een naam waarin de a als een e wordt uitgesproken. De (toenmalige) PSV'er Kezman reageerde woe dend op de spreekkoren 'Kezman, je moeder is een hoer'; (toen nog) Feyenoorder Van Persie bleef daar entegen volkomen onaangedaan toen hij werd uit gescholden voor 'hoerenjong'. De verklaring voor het verschil in reactie: een Serviër kun je nauwelijks erger beledigen dan door af te geven op zijn moeder, terwijl in de Nederlandse scheldcultuur vooral geni taliën populair zijn. Op internet is een vrij uitputtende lijst te vinden van voetbalclubs waarvan de naam een afkorting is Ajax en ATP (The Advanced Travel Partner) hebben een vijf jarig partnercontract ondertekend. Met deze overeenkomst continueren de beide partijen hun samenwerking op een ho ger niveau. Een van de bedrijven waaruit ATP ontstaan is, was al sinds 1985 sponsor van Ajax. Met deze vernieuwde samenwerking worden ATP en Ajax voor het eerst partners voor de volgende vijf jaar. John Jansen, CEO van ATP, is enthousiast. 'Ajax is niet alleen Nederlands meest succesvolle voetbalclub met een enorme naamsbekendheid en een positief imago, maar het is ook een organisatie waar heel veel gebeurt. Dankzij de uitstraling van Ajax verbeteren wij onze naam- en propositiebekendheid. Maar daarnaast doen we ook meer zaken met Ajax-klanten, - sponsors en -supporters. Onder andere via Ajax Travel 8c Events producten, waar wij de exclusieve rechten voor hebben. Zo worden er rondom thuiswedstrijden van Ajax al veel hos- pitality-arrangementen verkocht,' aldus Jansen. Via Ajax Travel 8c Events kunnen supporters en bedrijven on der andere complete arrangementen boeken naar uit- en thuis wedstrijden. ATP is met meer dan 20 vestigingen door Nederland en meer dan 10 Europese partners een van de grootste zakelijke reisad viseurs van Nederland. In 1996 is ATP als een nieuwe, echt Nederlandse reisonderneming van start gegaan. Een uniek partnership van zelfstandige Nederlandse zakenreisspecialisten vormde de basis voor wat in de jaren daarna zou uitgroeien tot de tweede marktpartij op het gebied van zakenreizen. fttw 11 S- momento dado een film van wÊ Ramón Gieling """Will (KKIIII Am m S2 www.cruijffdefilm.nl iff B o Johan Cruijff had niet de primeur van het Spaanse en un momento dado, maar dingt wel mee naar de titel 'Invloedrijkste Nederlandse taalgebruiker'. (EBOH Eendracht Brengt Ons Hoger), aangevuld met eventuele spottende betekenis varianten (EBOH Elf Boeren Op Hol): http://web.inter.nl.net/ hcc/Marcel.Kamsteeg/akortvv.htm. *Het boek Voetbaltaal van René Appel bevat een heel hoofdstuk over namen van voetbalclubs. Het boek is te lezen op de website van Onze Taal (www.onzetaal.nl). Henk Spaan roemt in zijn column een van de kwaliteiten van Ajacied Daniël de Ridder: 'De tijd dat gymnasiummeisjes tutjes waren, mijn tijd, ligt achter ons. Dat komt door Daniël de Ridder, de Ajax-voetballer die er op het Vossius in Amsterdam in slaagde zijn diploma te halen zon der één keer te blijven zitten. Wat de Beatles deden voor Liverpool, doet De Ridder voor het gymna sium.' De Spaanse zegswijze en un momento dado ('op een gegeven moment') wordt wel aan Johan Cruijff toegeschreven, maar dat is ten onrechte. De uitdrukking wordt reeds vermeld in de derde druk van het Spaans handwoordenboek van Van Dam (1955). Johan Cruijff is de jongste kandidaat in de cate gorie Taalvirtuozen van de door Onze Taal geor ganiseerde verkiezing van de Nederlander of Vlaming die in de loop der eeuwen het meest zijn of haar stempel heeft gedrukt op onze taal. De an dere categorieën zijn Taalgeleerden en Taal voorvechters. De uitslag wordt in november bekendgemaakt. Wij houden u op de hoogte. Arie van Eijden biedt John Jansen klompen aan. oktober 2004 13

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 13