Een roep die geldt Voetbal Tempels De aftrap Ajax-archivaris Wim Schoevaart door UEFA geëerd Magnificent Seven Ajax-archivaris Willem Schoevaart was op het UEFA-gala rond de Super-Cupwedstrijd eind augustus een van de Magnificent Seven, een select gezelschap, dat zich op bijzondere wijze voor het clubvoetbal inzet. De kwieke tachtiger kreeg daarvoor een fraaie award. 'Ik ben de eerste Nederlander die dit ten deel valt,' weet de trotse Amsterdammer. Zo'n vijftien jaar na het standaardwerk The Football Grounds Of Europe van Simon Inglis is er eindelijk een nieuw overzichtswerk van de grote(re) voetbalstadions. Dat werd de hoogste tijd, omdat in de tussentijd heel wat stadions gerenoveerd zijn en in sommige gevallen zelfs afgebroken ten faveure van een totaal nieuw com plex. Schrijver Angelo Spampinato verwijst nadrukkelijk naar die nieuwe tijd door zelfs stadions in zijn boek op te nemen die nog in aanbouw zijn, zoals de Allianz Arena in München en de AWD Arena in Hannover, twee hoofdpodia tijdens het WK 2006 in Duitsland. 'Een stadion kan nooit zomaar een kader zijn waar wedstrijden plaatsvinden. Het stadion zelf is een sportief en ar chitectonisch evenement op zich, een bolwerk waar men niet om heen kan of een symbool van een club, de weerspiegeling van een cultuur en hoofdrolspeler in een stad,' schrijft Spampinato. De Italiaan zit 'midden' in de materie; hij is architect, en hij werkt momenteel onder meer aan een ontwerp voor een grondige verbouwing van Stadio Delle Alpi, de thuishaven van Juventus. Negentig stadions koos hij, op grond van de architectuur en historie. Zo beweert hij dat alle stadions waarin ooit een Europa-Cup-1-finale, of de eindstrijd van de Europese en Wereldkampioenschappen is gespeeld, in het boek zijn opgenomen. Dat klopt niet: het Olympisch Stadion van Amsterdam, toch prachtig gerenoveerd, ontbreekt (in 1962 betwistten Benfica en Real Madrid elkaar daar de Europacup 1). Spampinato is een architect, geen kenner van de voetbalhistorie. Bij schrijfster dezes is het precies an dersom. Aan een oordeel over de architectonische informatie die gegeven wordt waag ik me dan ook niet. Ze is begrijpelijk opgeschreven, en dat is belangrijk bij een dergelijk 'moeilijk' onderwerp. Een manier om de betrouwbaarheid van de gegeven informatie te testen is door te lezen over iets dat je (zeker) weet. In het artikel over een van de vier beschreven Nederlandse stadions, de Amsterdam ArenA, lezen we dat een bijnaam van Ajax 'De Lanciers' is, en dat die 'Lanciers' de openingswedstrijd van de Arena met 3-0 van AC Milan wonnen. Oei, denken we dan. Bovendien zit er bij de drie actie foto's van de ArenA geen enkele van een voetbalwedstrijd. Vreemd voor een boek dat Voetbal Tempels heet. Maar laten we niet in een valkuil van de 'kriti sche' recensie vallen, waarin we obsessief op zoek gaan naar de fouten in een boek, waardoor de mooie en ware zaken bijna niet worden gezien. Voetbal Tempels is een alleraardigst boek, bestemd voor diegenen die andere zaken willen weten dan de entreeprijzen en de ligging van een (te bezoeken) voetbalstadion. Marcelle van Hoof Angelo Spampinato Voetbal Tempels Sport Architectuur Uitgeverij Tectum ISBN 90-76886-17-2 446 pagina's, €19,95 Willem Schoevaart is al 74 jaar lid van Ajax. De archivaris heeft een idyllisch kantoortje binnen de muren van de ArenA waar hij alles bewaart, van de eerste clubbladen tot het pro gramma van de Super Cup nu. Zijn vader Frans droeg het Ajax- shirt van 1905 tot 1916 en was zelfs voorzitter van 1925 tot 1932. Zelf voetbalde Willem Schoevaart ook, maar hij heeft het eerste team nooit bereikt. Ajax heeft hem benoemd tot erelid, de KNVB eerde hem ook al en nu kreeg hij van de UEFA zijn tweede onderscheiding. Schoevaart is een wandelende Ajax-encyclopedie. Geef hem een elftalfoto van 1920 en hij somt de namen zonder aarzelen op. De UEFA prijst hem als volgt: 'Hij is een ware amateur die de traditionele waarden van een van Europa's meest geliefde clubs koestert.' Victor Sikora (inmiddels bij Heerenveen) 'Ik heb niet gefaald en ben geen miskoop, maar ik heb zeker niet mijn beste voetbal laten zien bij Ajax. Daar ben ik eerlijk in.' Voetbal International, 11-08-2004 Tom de Mul (rechtsbuiten) 'Snel ben ik altijd al geweest, mijn moeder dacht vroeger dat ik in de atletiek terecht zou komen. Ik wilde echter alleen maar voetballen.' Voetbal International, 18-08-2004 John Jaakke (voorzitter) 'Van mij wordt verwacht dat ik rustig blijf en zeg: we gaan die kant op. En dan maar bidden dat het de goede kant is.' NRC Handelsblad, 21-08-2004 Ronald de Boer (Al-Rayyan, Qatar) 'Het klinkt misschien vreemd, maar ik zou het bijna willen omschrijven als liefde. De manier waarop iedereen bij deze club met elkaar omgaat, zou een voorbeeld moeten zijn voor veel mensen.' Voetbal International, 25-08-2004 Frank de Boer (ook Al-Rayyan, Qatar) 'Ik heb bij Barcelona en Galatasaray al ervaren dat de mensen in het zuiden van Europa veel warmer zijn en hier is dat nog meer het geval.' Voetbal International, 25-08-2004 Nourdin Boukhari (teruggehaald bij Ajax 1) 'De supporters van Ajax moeten vanaf nu alleen nog maar genieten van mij. Als me dat lukt, denk ik dat het met mijn toekomst wel goed zit.' Voetbal International, 25-08-2004 Ronald Koeman (psycholoog?) 'Bewust of onbewust moet ik alles temperen hier.' de Volkskrant, 30-08-2004 Joark ('Ajax-supporter in hart en nieren') 'Mijn gevoel zegt dat hij er straks gewoon effe drie inlegt voor Juventus en dan liggen wij er uit. Nou, lekker dan.' de Volkskrant, 02-09-2004 Rafael van der Vaart (oud-kamergenoot) 'Ik gun Zlatan het allerbeste, maar we hebben nu genoeg over hem gepraat. Ik krijg er een beetje hoofdpijn van.' Trouw, 03-09-2004 Zlatan Ibrahimovic (winnaar) 'Er is maar één Zlatan en dat is een winnaar.' Voetbal International, 08-09-2004 oktober 2004 11

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 11