Het wordt weer gezellig! De heren media Column vaandeldragers van een heel nieuwe lichting Ajacieden. De landstitel kan gerust als kam pioenschap van de jonkies worden betiteld. (Peter van Duyl, Noord-Hollands Dagblad, 10- 05-2004) De conclusie dat de (eigen) jeugd de kar heeft getrokken, houdt automatisch in dat de aankopen dat niet hebben gedaan. (Maar ten Wijffels, Algemeen Dagblad, 10-05-2004) De speler van het jaar stond met de haren nog nat van het douchewater - bronzen beeld onder zijn arm geklemd, mobiele tele foon aan zijn oor - in de stadiongracht zijn moeder te woord. Ze was de weg kwijtge raakt in de Arena. Maxwell werd er een tikje ongedurig van. (Jop van Kempen, Het Parool, 10-05-2004) Bij alle feestvreugde paste nauwelijks relati vering. De buit is binnen, de eerste prijs voor de jonkies van Koeman een feit. De weg naar grote glorie ligt open. De vraag is vooral welke jonge spelers vertrekken dan wel blij ven. Gesprekken over een mooi collec tief doel worden niet gevoerd in de kleedka mer of tijdens de lunch. In het moderne voetbal gaat ieder zijns weegs, is teamgeest iets van vroeger. Als de bubbels van de champagne nog maar net zijn verdwenen gaan de mobiele telefoons weer aan en dan niet om elkaar te bellen. (André Hoogeboom, Noord-Hollands Dagblad, 10-05-2004) Maar clubliefde is tegenwoordig een relatief begrip dat eenvoudig is af te kopen. De voet balwereld is een doolhof waarin clubs en zaakwaarnemers hoofden op hol brengen met aanbiedingen waartegen geen nee valt te zeggen. (Willem Vissers, de Volkskrant, 10-5-2004) Daarom zou ik sommige Ajacieden het advies willen geven eerst tot tien te tellen voordat je nu al serieus aan het buitenland gaat den ken. Het is belangrijker om langer in je car rière door te gaan dan te vroeg weg te wor den gestuurd. (Johan Cruijff, De Telegraaf, 10-05-2004) Rafael mag niet weg. We zijn er nog niet klaar voor. Hij ook niet. (Henk Spaan, Het Parool, 10-05-2004) Ajax behaalde zijn schitterende titel niet vanwege het geploeter elders, maar incas seerde gisteren het rendement van verstan dig beleid. Ajax bevestigde met de aanstel ling van Louis van Gaal het voornemen om weer een echte opleidingsclub te worden. Ajax heeft alleen de pech dat het zich moet zien te ontwikkelen in de eredivisie, waar de tegenstand zoals gesteld met het jaar afneemt, af en toe een enkele nederlaag daargelaten. En in die eredivisie wordt een topspeler boven zijn 20ste niet meer beter, eerder slechter. (Chris van Nijnatten, Alge meen Dagblad, 10-05-2004) Goed, een mager jaar zou louterend kunnen zijn, en leerzamer dan de in Amsterdam gauw vertroebelende lof. Maar dat zou ook ijdele hoop kunnen blijken in een omgeving waarin nederigheid en zelfkritiek niet wor den aangemoedigd. (Henk Hoijtink, Trouw, 10-05-2004) Ajax is, kortom, de kampioen van de rijkdom die een ietwat armoedig seizoen beleefde. (Willem Vissers, de Volkskrant, 10-5-2004) Uiteraard draag ik Ajax' 29ste landstitel op aan Jan Timmer, de brulboei van PSV die het presteerde zijn eigen club zwaar te frustre ren en te verdelen. Goed gedaan, Timmertje! (Matty Verkamman, Trouw, 10-5-2004) Ik had blijkbaar meer vertrouwen in het elf tal dan de trainer. Maar als er per se een schuldige, een zondebok, aangewezen moet worden: ik ben verantwoordelijk. Ik heb het verhaal een week naar voren geschoven. Met de beste bedoelingen, maar dat schijnt niet relevant te zijn. (Johan Derksen, Voetbal International, 12-05-2004) Overigens mag Van Gaal zich deze zomerstop voor het eerst waarmaken als onderhande laar op de transfermarkt met de door hem zo verafschuwde makelaars. (Valentijn Dries- sen, De Telegraaf, 15-05-2004) Kampioen Ajax heeft bijna het alleenrecht op de toekomst. Maar ook daar wringt het. De vier grote Nederlandse talenten die daar richting Oranje zijn gedenderd, spelen niet in de voorhoede. Twee verdedigers, twee mid denvelders, geen nieuwe superspits, geen geweldige winger, eigenlijk ook geen grote nummer tien. (Robert Heukels, Sportweek, 18-05-2004) De selectie van het Nederlands elftal kent dus weinig verrassingen. Ik vind het per soonlijk wel jammer dat Nigel de Jong thuis wordt gelaten. (Johan Cruijff, De Telegraaf. 24-05-2004 We mogen weer. We mogen weer massaal te laat op het werk komen, raar doen op straat en meer drinken dan goed voor ons is, want we zijn er op het EK weer bij. Op 15 juni zullen meer dan tien miljoen mensen voor de buis gekluisterd zitten als er wordt afgetrapt tegen Duitsland. En bij een overwinning zal ongeveer een kwart van dezelfde kijkers elkaar tegenkomen op straat. Want elke zege moet en zal worden gevierd. Dat hoort zo. Vrijwel iedereen zal meedoen aan een EK-pool, want ook deze vorm van voetbalbele ving is tot vele huishoudens doorgedrongen. En wat tijdens een groot zomertoernooi ook altijd zo frappant is: ineens blijken we meer dan tien miljoen voetbalkenners te hebben. Ineens praten mensen uitje eigen kennissenkring bij wie je nooit enige voet balachtergrond had vermoed, ook over de ruit. Of over Kluivert/Van Nistelrooij. Een paar weken voordat het EK begon, liep ik op een rustige zomeravond in Hilversum een café binnen om sigaretten te kopen. Het was een uur of elf en in de rustige straat was nauwelijks een teken van leven te zien of te voelen. Het Hilversumse café was aan de buitenkant volledig versierd met oranje en rood-wit-blauwe slingers. De eigenaars, en wellicht ook de bezoekers, moeten er dagenlang mee bezig zijn geweest. In het café zelf hingen foto's van alle selectiespelers, wedstrijdschema's en ook binnen was alles oranje en rood-wit-blauw. Zelfs de barkrukken waren oranje. In deze geforceerd gecreëerde sfeer van gezelligheid zou je van alles kunnen verwachten, maar niet wat ik aantrof. Er zaten vier stamgasten aan de bar, van gemiddelde leeftijd en allen van het mannelijk geslacht. Zij lieten zich bedienen door een vrouwelijke barbediende van iets hogere leeftijd (ik schat een jaar of zestig), maar die zich had gekleed als ware zij een jaar of 23. Alle vijf dronken zij bier en alle vijf rookten zij een sigaret. Niemand sprak met elkaar, zelfs niet over het EK. Jawel hoor, lang leve de gezelligheid! Wat mogen we eigenlijk van het EK verwachten? Het halen van de tweede ronde lijkt mij zelf een geweldige en maximale prestatie, maar als er niet van Duitsland wordt verloren of zelfs gewonnen, zal de hele natie ongetwijfeld op niets minder dan de eer ste plaats rekenen. Bij kwalificatie voor de tweede ronde zullen diverse supporters zich ziek melden op het werk om samen met hun vrienden per auto richting Portugal te rijden en aldaar van het laatste spaargeld en de derde hypotheek op de zwarte markt kaartjes voor de kwartfinale te kopen. Hup Oranje, hup gezelligheid! Wat denken de kenners, zeg maar de analisten? Die zullen van mening met elkaar ver schillen, wat ook zo hoort, omdat de kijker thuis anders niets met elkaar heeft te bespreken. De kenners zullen waarschijnlijk zeggen dat Nederland ditmaal geen kans maakt op de titel, dat het geen favoriet is en dat er op het EK afscheid zal worden genomen van een generatie spelers die jaren achtereen het gezicht van Oranje heeft bepaald. Dat deze generatie zijn hoogtepunt heeft gekend op het WK in 1998 en twee jaar later in eigen huis heeft verzuimd om met Oranje een belangrijke prijs te winnen. Merkwaardig is het toch, dat spelers als Kluivert en Seedorf - beiden nog lang geen dertig - voortdurend de indruk wekken dat hun carrière voorbij is. Wij van Ajax zullen natuurlijk vooral gaan letten op Sneijder, Heitinga en Van der Vaart, terwijl we bij een vroegtijdige uitschakeling het vizier richten op Zweden (Ibrahimovic) en Tsjechië (Galasek, Grygera). Wat zou het toch mooi zijn als een van de drie jonge Ajacieden in Portugal opstaat als de revelatie van de ploeg en misschien zelfs het toernooi. Is het reëel om te veronderstellen dat dit gebeurt? Ik ben bang van niet. Sneijder heeft het in zich, maar mijn bange vermoeden is dat Sneijder van de bonds coach niet de tijd krijgt om zich te bewijzen. Eén mindere wedstrijd en Advocaat grijpt terug naar de degelijkheid van de veteranen. Natuurlijk hoop ik samen met alle Ajacie den dat ik ongelijk krijg, maar met Advocaat als coach ligt het op de een of andere manier meer voor de hand dat de op het laatste moment aan de selectie toegevoegde Paul Bosvelt de absolute vedette van Oranje wordt. Jeroen van den Berg JUNI 2004 97

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 99