Rafael Ferdinand van der Vaart, fenomeen Het beste Nederlands elftal aller tijden Boeken Dit is een boek over Van der Vaart, Rafael Ferdinand, fenomeen, althans over allerlei aspecten van het voetbal, getoetst aan het fenomeen Rafael van der Vaart zoals dat vanaf het voetbalveld en vanuit de publiciteit tot ons is gekomen. Waarom juist Van der Vaart? Dat is een samenloop van omstandig heden. Als de auteur Mark van den Heuvel eerder had geleefd was het Cruijff geworden. Als hij in Engeland was geboren, had het fenomeen Beckham model gestaan, als hij Fransman was geweest had Zidane een hele mooie kans gemaakt. En als hij Duitser was geweest had hij dit boek waarschijnlijk niet geschreven.* Van den Heuvel eert met dit boek twee men sen, of misschien wel drie. De eerste heet Rafael van der Vaart, de tweede Nico Scheep maker en de eventuele derde Johan Cruijff. Scheepmaker publiceerde in 1972 zijn boek Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen. Dit boek over Van der Vaart is per saldo mis schien vooral een ode aan de nestor van de Nederlandse sportliteratuur, die op 5 april 1990 overleed. Het heeft dezelfde opzet en indeling, tot en met een denkbeeldig inter view dat in een verre toekomst plaatsvindt. Waar bij Scheepmaker Cruijff in 1997 in niet meer dan een kwartier per monorail van Vin- Chris Willemsen (1953) heeft inmiddels een imposant oeuvre opgebouwd. Naast zijn werk in de reclamewereld heeft hij tijd weten te vinden voor nu acht bundels, met proza, poe- zie en anderszins beleden voetballiefde. Wil lemsen is een onverbeterlijke romanticus, die er vooral genoegen in schept de droefenis in schoonheid te omschrijven. In De moord op Maradona, Dood op de schoen en De moeder aller nederlagen leeft hij zich uit op het verlies in de meest uiteenlo pende verschij ningsvormen. In de bundel Het beste Nederlands elftal aller tijden is Willemsen tegen zijn natuur in wat opgewekter en meer degene die als samensteller een podium biedt aan min of meer bekende Nederlanders die hun kijk op de ideale samenstelling van het Oranje aller tijden wereldkundig maken. Het idee is even simpel als briljant. Sinds de laatste telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek in 2003 heeft ons land thans meer dan 16,2 mil joen bondscoaches. En zeker als er een eindronde van een internationaal toernooi nadert, schijnt de bemoei zucht van derden steeds overheersender te worden. Borrelpraat was het altijd, maar tegenwoordig is die borrelpraat geïnstitutio naliseerd in diverse talk shows op tv. En nu dus ook in dit boek. Voor alle duidelijkheid, het gaat hier niet om de ideale opstelling voor het EK in Portugal van deze zomer. Terecht. Iedere onbenul kan vaststellen dat het een blunder is Nigel de Jong en Maarten Stekelenburg niet te selecteren. Dat is een alinea, geen boek. Het leuke aan Het beste Nederlands elftal aller tijden is dat het helden van alle genera ties samen het veld op kan sturen. Zo kan Wilkes samenspelen met Cruijff, Lenstra met Keizer en Gullit met Rijvers. De inzendingen zijn vooral afkomstig uit het journaille. Het aplomb is navenant. Over het algemeen is men dodelijk serieus met Willem- sens verzoek omgesprongen, hoewel er hier en daar ook wel enige frivoliteiten te bewon deren zijn. Welgeteld één vrouw heeft een poging aangedurfd, maar dat was dan ook wel gelijk Coot van Doesburg. Over frivool gesproken, haar opstelling wint het wat dat betreft van alle anderen. Jammer genoeg is het niet op ruimere schaal gelukt voetballers en trainers van de tegenwoordige tijd over te halen een inzending te doen. Kennelijk heer ste hier en daar toch de angst verkeerde keu zes te maken, of althans keuzes die door de afvallers als zodanig zouden kunnen worden opgevat. Bij sommige opstellingen in het boek wordt vooraf excuus gemaakt aan allen die buiten de boot vielen. Dat onderscheidt de wannabe-bondscoach van de echte. Van Ernst Happel is bekend dat hij alleen zijn excuses aan de barman maakte, als hij uiteindelijk toch maar naar bed ging. Opvallend is dat in naar schatting 60 procent van de opstellingen Jan van Beveren op doel staat. Als argument wordt meestal naar voren gebracht dat Van Beveren gewoon de beste keeper is die we ooit hebben gehad, maar ook de kwalijke manier waarop hij door de Amsterdamse kliek op een zijspoor werd gerangeerd voor het WK '74 behoeft klaarblij kelijk een rectificatie. Alsof we door deze rehabilitatie alsnog de moeder aller nederla gen in winst zouden kunnen ombuigen. Het beste Nederlands elftal aller tijden bestaat niet, maar dit boek gelukkig wel. Gebruik het als naslagwerk, als bron van ergernis over zoveel onwetendheid of als inspiratiebron voor uw eigen favoriete nationale elftal. RB Mark van den Heuvel: Rafael Ferdinand van der Vaart fenomeen. Tirion en Sportweek/Sanoma, 160 pagina's, €14,95 Wel jammer is de keuze of de slordigheid de Sportweek-artikelen niet overal te ontdoen van tijdsbepalingen. Het stoort om bijvoor beeld in hoofdstuk 3 te lezen dat de geboorte van Van der Vaart als profvoetballer vorig sei zoen plaatsvond onder interimtrainer Hans Westerhof. Dat kan een lezer van dit in 2004 verschenen boek maar nodeloos verwarren. Maar als de analogie met Scheepmakers klas sieker wordt volgehouden, komt er gelukkig nog voldoende gelegenheid deze kleine onvolkomenheden te verbeteren. Uitgevers van Scheepmakers boek voegden in latere drukken nieuwe, actuele delen toe, waarin bijvoorbeeld ook de trainer Cruijff door de auteur werd getekend. Het fenomeen Scheepmaker is net zo onna volgbaar als Cruijff, maar Van den Heuvel en Van der Vaart komen beiden een heel eind. Raymond Bouwman Vrij naar het voorwoord in Cruijff, Hendrik Johan nes, fenomeen door Nico Scheepmaker, bij de eerste en tweede druk (1972 en 1973). keveen op het Leids- eplein eindigt, kost het Van der Vaart in 2026 vanaf woon plaats Beverwijk een luttele vier minuten om dezelfde bestem ming per airscooter te bereiken. Het onderwerp van dit boek is eigenlijk natuur lijk nog veel te jong om de onsterfelijkheid van een biograaf aangereikt te krijgen. Van den Heu vel is zich hiervan bewust. 'Cruijff was immers "al" 25 jaar toen Scheep maker het standaardwerk met de encyclope dische titel componeerde. Maar ooit zal de wereld wel degelijk klaar zijn voor een boek met de titel: "Van der Vaart, Rafael Ferdi nand, fenomeen".' Veel hoofdstukken bestaan uit eerder in Sportweek verschenen artikelen. Van den Heuvel (42) heeft er goed aan gedaan deze verhalen, samen met nieuw werk, te bunde len. Niet alleen omdat hij nu eindelijk ook eens een eerste boek moest scoren, maar omdat hij behalve een goede sportjournalist ook een fijne schrijver is. Wer kelijk alles wat men moet weten over het fenomeen Van der Vaart staat te lezen in dit boek. En meer. Van het woonwagenkamp waarin Rafael Ferdinand werd geboren tot de ruzie met Ronald Koe man eerder dit jaar. En natuurlijk kon a la Scheepmaker een gene alogie van de persoon in kwestie niet ontbre ken, hetgeen ons van het Friese Noordwolde tot het Spaanse Chicl- ana de la Frontera voert. En zelfs een gene alogie van de vrouwspersoon naast de per soon in kwestie wordt uit de doeken gedaan. Daar zit behalve Nederlands ook Belgisch, Indonesisch en Duits bloed in (vandaar 'Meis'). 'Dan wordt dat een ramp met die kin deren,' zegt Rafael op pagina 132. Dat weten we dan ook weer, dat deze twee fenomenen hun genen gaan mengen. Om de onmisbaar heid van dit boek voor allerlei liefhebbers nog maar eens te benadrukken. Chris Willemsen: Het beste Nederlands elftal aller tijden. Uitgeverij L.J. Veen, 144 pagina's, €10.00 JUNI 2004 95

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 97