Nederland is liever volger dan leider. Cruijff was de enige echte natuurlijke leider die we ooit hebben gehad. Van Basten en Gullit deden het samen, de slapjanussen!' Even terug naar Ajax: waar staat de ploeg nu? 'Maxwell zal in ieder geval niet veel beter worden, want die is al top. Van der Vaart kan veel beter dan dit seizoen. Maar de vraag is dit: speelde hij vorig seizoen boven zijn kun nen of was dit seizoen zijn normale niveau? Vorig seizoen had hij ook het geluk dat de tegenstander zich nog niet zo op hem instelde, hij kreeg wat meer ruimte. Volgens mij is Van der Vaart het type speler die liever lui is dan moe. Hij moet constant achter de broek worden gezeten. Als trainer moetje bovenop hem zitten en geen enkele tegenspraak dul den. Hij heeft een harde trainer nodig en ik schat in dat zelfs Koeman niet hard genoeg voor hem is.' Is hij te snel omhoog gepraat en geschreven? 'Nee, zeker niet. Hij is goed, maar te gemakkelijk en te snel tevreden. Sneijder is minder gemakkelijk, hij maakt op mij een giftigere indruk dan Van der Vaart. Van der Vaart zal tij dens het rondjes lopen waarschijnlijk altijd achteraan aan de binnenkant lopen. Zo zie ik dat voor me. Als speler moet je meer van jezelf eisen om de top te halen. Goed, mis schien wil hij niet en is hij tevreden met dit niveau, maar dan zal Ajax zijn eindstation zijn. In vergelijking met Van Basten, Gullit en Bergkamp staat hij er nog lang niet zo goed voor. Die jongens eisten veel meer van zichzelf. Je mag als topvoetbalier nu eenmaal nooit tevreden zijn. Ik was trouwens zelf ook als Van der Vaart. Maar als je zo gaat den ken, wordt je spel minder.' In 1989 speelde je zelf een jaar in het tweede van Ajax. Dat zouden we bijna vergeten! 'Klopt. In mijn jeugd stond ik bij Ajax trouwens ook al op de tribune, dat lag dicht bij Bus- sum, waar wij woonden. Maar als ik heel eerlijk ben, is Feyenoord toch altijd mijn club geweest. En ook van mijn vader trouwens. In het noorden, waar hij vandaan komt, hebben ze eerder iets met Feyenoord dan met Ajax. Gek eigenlijk, mijn vader en ik hebben allebei bij Ajax gespeeld maar zijn eigenlijk Feyenoord-types. Schalke en Feyenoord zijn volks clubs. Jan was een publieksspeler en dan zitje bij Feyenoord toch beter. Maar ja, hij wilde graag met Cruijff spelen en daarom ging hij naar Ajax. Of nee, wat een onzin dat ik dit zo zeg, Ajax betaalde gewoon meer! Zelf had ik op een gegeven ogenblik naar Feyenoord gekund, maar ze wilden nog niet eens de helft van mijn salaris betalen dat ik toen bij Schalke verdiende. Mooie boel zeg, mij laten ze lopen en een jaar later halen ze voor veel geld Van Hooijdonk binnen. Tja, achteraf gezien is het jammer dat niet één van ons bij Feyenoord heeft gevoetbald. Het is toch dé club van Nederland. Schrijf je dat op of mag dat niet?' Jeroen van den Berg 92 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 94