voor het grote werk. Dit is allemaal niets in vergelijking met Duitsland - Nederland. Daar gaat het niet meer om, op het scherm zijn de echte slachtpartijen. Wie wint er? Jack van Gelder of Frits en Henk? Na afloop kijk ik niet naar de uitslagen maar naar de kijkcijfers. Ik wil alleen nog maar de kijkcijfers weten.' En na afloop nog even bellen met je vader, om die kijkcijfers te evalueren? 'Natuurlijk, elke dag. Zegt Jan: "De uitzending was vanavond niet zo goed." Dan denk ik: "Yes, mooi! Die hebben we in de pocket.'" Kijk jij naar jezelf terug? Ernstig: 'Nee, nooit, maar ik wil het wel gaan doen. Ik weet wel wat ik gedaan heb, maar hoor dat van anderen. Ik volg met name de adviezen van mijn vader en moeder. Toen ik nog voetbalde kreeg ik vooral veel kritiek van mijn vader. Dan zei hij dat ik te veel aan mijn broek en mijn sokken zat, en dat mijn mentaliteit niet deugde, maar tegenwoordig is hij mild. De eindredacteur van de NOS laat na afloop meteen weten wat hij ervan vond. Hij weet meestal een goed oordeel te geven. Als voetballer vond ik het veel vervelender als het niet goed ging dan wanneer het nu een keer wat minder gaat. Er hangt nu minder vanaf. Bij Schalke was dat anders. Dat is een volksclub. Een slechte wedstrijd die ook nog eens verloren ging, dat maakte de supporters van Schalke verdrietig. Als analist ben je vooral opvulling, het gaat in de eerste plaats om het voetbal. Sinds Hugo Borst als vast panellid bij het programma op zondag is gekomen, is het volgens mij beter geworden. Er zit meer structuur in. Eigenlijk zou dat programma drie keer in de week moeten worden gemaakt, want dan ontstaat er ritme, en dat is belangrijk op tv. Elke dag zou het beste zijn! In zijn huidige vorm is het onvermijdelijk dat het zich vastpint op de drie grote ploe gen. Dat vind ik jammer, want ik zou het echt leuk vinden om een keer Martin Drent van FC Groningen aan tafel te hebben. Ook daar gebeuren leuke dingen. Maar dat kun je niet doen als Van Persie net naar Arsenal is getransfereerd, dan moet hij komen. Kijkcijfers zijn heilig in Hilversum.' Krijg je van voetballers veel reacties op je nieuwe werk als analist? 'Vergis je niet, ik heb tien jaar in Duitsland gevoetbald. Daar zitten veel van mijn vrienden en die kijken niet naar de NOS. Marco van Hoogdalem en Johan de Koek vinden het leuk, en die spreek ik nog wel eens. Jan van Halst spreek ik ook regelmatig, maar verder heb ik niet zoveel contact met de Nederlandse voetballers, ook niet met de spelers van het Nederlands elftal. En dat maakt mijn werk in feite gemakkelijker, want dan kan ik gemak kelijker iets over ze zeggen. Het is lastig om iets vervelends over een speler te zeggen als je hem goed kent. Dan ga je de dingen verkrampt verklaren. Als ik iemand niet goed ken, zeg ik gemakkelijker: die speelt niet goed.' Wat verwacht je van het EK? 'Dat vind ik moeilijk. Hugo zegt dat altijd heel goed als Jack vraagt wat we van, ik noem maar wat, PSV - Newcastle moeten verwachten. "Doe maar niet," zegt Hugo dan, "laten we het juist over de wedstrijd van afgelopen woensdag hebben." Daar heeft hij gelijk in. Vooruitblikken is totaal oninteressant. Als ik zeg dat Nederland het moeilijk zal krijgen tegen Duitsland, zeg ik heus niet iets nieuws. Want denk nu niet dat de 5-1 nederlaag tegen Roemenië iets betekende, dat hebben ze gewoon expres gedaan. Die opstelling deugde helemaal niet. Niemand hoeft te verwachten dat Duitsland tegen Nederland met dezelfde instelling gaat spelen. Wij Nederlanders slepen er van alles uit de geschiedenis bij, maar dat doen zij niet. Zij zien het gewoon als een lastige wedstrijd, niets meer en niets minder. Sentimenten spelen voor de Duitsers niet mee.' Jij hebt altijd gezegd dat Advocaat te lang heeft gewacht met verjongen. Denk je dat hij nog op tijd is geweest? 'Het feitelijke dilemma is dit: moetje Advocaat zwaar bekritiseren omdat hij zolang heeft gewacht of moet je hem juist prijzen omdat hij het net op tijd heeft veranderd? We moe ten afwachten of die vraag tijdens het EK wordt beantwoord, want ik sluit niet uit dat hij weer zoals tegen Schotland-uit begint. Maar zelfs na die 6-0 mogen we niet te optimis tisch worden, want Schotland had wel een erg zwak team. Ik verwacht veel van Sneijder, tegen Duitsland moetje hem opstellen. Hij maakt die Duitsers helemaal gek. Duitsers houden niet van die kleine, behendige spelers. Basturk, hij is geloof ik één meter vijftig, was dit jaar de beste speler van de Bundesliga. Dat komt omdat de rest bijna twee meter is, die zijn niet beweeglijk genoeg. Ik zou Sneijder de spil van mijn ploeg maken, omdat de meeste ploegen heel fysiek spelen. Sneijder is ongrijpbaar en weet als geen ander de ruimte te benutten.' Voldoet de selectie aan je verwachtingen? 'Nee, zeker niet. Ik mis Van Galen, de beste speler van het seizoen. Zo'n verrassende keuze had ik leuk gevonden. En ik mis Nigel de Jong. Aan de andere kant is het wel een logische selectie. Als Advocaat De Jong en Van Galen erbij had willen halen, dan hadden die twee meer tijd in de voorbereiding moeten hebben. Ik vind De Jong een speler voor de toekomst. De keuze voor Frank de Boer is omstreden. Wil zo'n speler nog wel mee als reserve als hij al meer dan honderd interlands achter z'n naam heeft staan? Het pleit voor De Boer dat hij zich in die rol schikt. Heel Europa zit straks voor de buis en ziet dan dat zo'n grote speler op de bank zit. Maar de Boertjes zijn daar wars van, die willen gewoon voetballen en het toernooi meemaken. Hij had kunnen zeggen: neem De Jong mee, die leert ervan, maar dat doet Frank de Boer niet. Een speler als De Boer mag dat doen, vind ik, maar ik had in zijn plaats waarschijnlijk ruimte gemaakt voor De Jong.' Leiders Na het EK volgt onmiddellijk de kwalificatiereeks voor het WK in 2006. Ongetwijfeld zal de ingezette verjonging dan verdere vorm krijgen. Mulder voorziet een lastige kwalificatie reeks. 'In september spelen ze al de eerste wedstrijd. We missen een vedette. Van Basten en Gullit waren vedettes, Bergkamp was te aardig om een vedette te zijn. Oua voetbal had hij het helemaal in zich. Sneijder? Misschien, ik heb wel vertrouwen in hem, maar ik ken zijn karakter niet goed genoeg. Wij Nederlanders luisteren liever niet naar leiders en daarom wil niemand de leider zijn. Past wel een beetje bij onze cultuur, ledereen in AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 92