De buitenstaander Youri Mulder (1969) stopte twee jaar geleden noodgedwongen met voetbal. Zijn knieën hadden het bege ven. De verbaal sterke Mulder debuteerde niet veel later als voetbalanalist bij de NOS. Al vanaf de eerste uitzending oogstte hij lof en inmiddels is hij niet meer van het scherm weg te denken. Tijdens het EK zal Youri de strijd om de kijkcijfers aangaan met zijn vader Jan, die voor RTL4 het EK zal volgen. De jongste Mulder lijkt klaar voor het gevecht: 'Ik ben alleen geïnteresseerd in kijkcijfers, niet in uitslagen.' Youri Mulder, man zonder basis Het duurde even om Youri Mulder warm te krijgen voor een interview in Ajax Magazine. Natuurlijk, Ajax is nog steeds de club waar hij in 1989 een jaartje heeft gevoetbald, maar wat heeft hij anno 2004 eigenlijk nog met de club waar ook zijn vader ooit voetbalde? Bovendien had hij niet zo'n zin, zo gaf hij eerlijk toe toen we hem in maart benaderden. Een compromis bleek snel gevonden, want aan dit speciale EK-nummer wilde hij wel zijn medewerking verlenen. 'Over het EK wil ik heel graag praten.' En luisteren naar Youri Mul der is bepaald geen straf. Tweeënhalf uur lang is hij openhartig, vrolijk, intelligent, geestig en geeft hij en passant zijn mening over diverse zaken en over de Ajacieden in het Nederlands elftal. Hij woont nu vijfjaar in Enschede, vlakbij de plek waar de vuurwerkfabriek explodeerde. Een kale plek in het grasveld van de buren vormt een blijvende herinnering. Hij is op de dag van onze afspraak alleen, want zijn vrouw en twee zonen zijn meestal in z'n andere thuis, in Noorwegen. Hoewel het Enschedese huis erg groot is voor een man alleen, wil hij er niet weg. 'Mijn jongere broer woont hier vlakbij en ik heb veel vrienden in de buurt.' Mulder zit ontspannen aan de keukentafel. De aangrenzende woonkamer met houten vloer is gevuld met veel familiefoto's. Mulder: 'Mijn privé-situatie is nu eenmaal zo dat mijn gezin in Noorwegen woont. Dat is lastig in mijn huidige werk, maar als ik eenmaal daar ben, heb ik het echt goed hoor! Kijk maar eens naar de snoek die ik heb gevangen.' Hij loopt naar zijn laptop en laat trots de reuzensnoek van 1.30 meter zien. 'En,' zegt hij lachend, 'in de zomer komen daar ook nog zalmen en makrelen bij. Wel zal ik de taal beter moeten leren beheersen. Mijn oudste, van vier, switcht nu naar het Noors. Die moet ik natuurlijk wel kunnen blijven volgen.' Ligt zijn basis nu in Nederland of in Noorwegen? Peinzend, met een mystieke en ironische blik: 'Ik ben een man zonder basis!' Ernstig: 'Er zijn zeker voordelen daar. Niemand kent me, dat geeft toch ook een bepaalde vorm van rust. Dat ik een bekende Nederlander ben, is mij niet vreemd. Ik ben er in feite mee opge groeid, omdat mijn vader ook een bekende Nederlander is. Hij is daar altijd goed mee omgegaan. Ik wist dus al vroeg wat het betekent en heb er geen last van.' Eén-nulletjes Als het woord Ajax voor de eerste keer valt, zegt hij: 'Ja, laten we dit interview beginnen door eerst Ajax even lekker af te branden.' De verklaring laat niet lang op zich wachten: 'Al die één-nulletjes..., het viel niet altijd mee. Ik was bij Zwolle-uit, daar werd het 0-5. Ik vond het een Ajax-onwaardige wedstrijd, want bij de rust had Zwolle gewoon met 1-0 of 2-0 moeten voorstaan. Pas toen Galasek voor 0-1 zorgde, liep Ajax weg van Zwolle. Maar sprankelend was het niet. Jammer.' Verontwaardigd: 'De enige Ajacied van wie ik echt warm kan worden is Ibrahimovic, maar uitgerekend hij oogst veel kritiek. Ik vind hem een echte Ajax-speler en hoop dat hij ons niet wordt ontnomen. Maar ja, dan schrijven de journalisten weer: hij scoort te weinig. Dat zal wel, maar wat kan mij dat nou schelen! Het gaat mij om de balaanname, het wegdraaien en de actie. Ook dat is een onderdeel van het voetbal en zeker bij Ajax. In al die zaken stelt Ibrahimovic mij zeker niet teleur, er zit bij hem volgens mij nog veel rek in.' Was het niet Marco van Basten die vorig seizoen opmerkte dat een spits van Ajax er meer dan twintig moet inleggen? Mulder, met een big smile: 'Dat heb ik ook gehoord, maar ik heb natuurlijk veel meer verstand van voetbal dan Van Basten...' Lekker voetballen. Dat is voor Mulder noodzaak. Spelers als Ibrahimovic en Van Persie moeten niet met te veel opdrachten het veld op. Vaak krijgen juiste deze spelers te horen: jongens, denk eraan, het moet doelmatiger! Mulder vindt dat jammer. 'Ibrahimovic is een van de Ajacieden op het EK. Ik denk dat hij er goed gaat spelen.' Over Galasek, de andere buitenlandse Ajacied op het EK, zegt Mulder: 'Galasek is een goede speler. Tsjechië blijft een lastige tegenstander, hoewel je je gemakkelijk op hun spel kunt instellen. Veel lange ballen op Koller, dat is zo'n beetje het systeem. Borussia Dortmund heeft daar ook last van gehad, je wordt als team te voorspelbaar.' En wat vindt hij van de drie Nederlandse Ajacieden? Mulder: 'Heitinga is teruggekomen van dezelfde knieblessure als ik heb gehad. Ik weet hoe moeilijk dat is. Maar desondanks heeft hij een heel goed seizoen gespeeld. Als hij helemaal fit is, zou hij een basisplaats kunnen krijgen. Hoewel ik hem in het centrum het beste tot zijn recht vind komen, ver wacht ik voor hem in Oranje een plaats op de rechterkant. Stam/Bouma is volgens mij een sterk koppel. Van der Vaart heeft een teleurstellend seizoen gehad maar hoort er natuur lijk wel bij. Van Wesley Sneijder verwacht ik veel.' Hij verheugt zich zeer op het EK. Mulder: 'Ik heb er zin in. Dat heerlijke ritme van twee wedstrijden op een dag kijken. Heerlijk. Dat heb ik bij al die toernooien. Als de poulewed strijden zijn afgelopen heb je ineens een dag zonder wedstrijden. Dat vind ik altijd een afknapper, zo raar. Of je moet drie dagen wachten tot de halve finales beginnen... Ver schrikkelijk, zo ontheemd als ik me dan voel.' Ben jij iemand die alle wedstrijden bekijkt? 'Vroeger wel. Maar in 2002, toen ik samen met Tom Egbers in het programma zat, keek ik op de dagen dat ik niet hoefde te werken niet. Meestal waren dat de wedstrijden die 's ochtend vroeg werden gespeeld. Ik vond het iets te gortig om om elf uur al te gaan kij ken.' De analist zal het de komende zomer niet rustig hebben, want de NOS zal flink uit pakken tijdens het EK. Mulder, enthousiast en met de armen uiteen: 'Ach jongen, ik geloof dat ik elke avond in touw ben. Maar wat wil je? We moeten de concurrentie aan! SBS6 gaat, NET5 en weet ik allemaal wie er komen. Barend en van Dorp! Ik word klaargestoomd QO

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 91