John Hartlief: optelsom van van alle verzamelaars. vriendin zegt: Ajax komt op de eerste plaats, dan pas kom ik. Voor mij is het half- half. Maar Ajax is mijn alles.' Alles. Een passend woord bij een bezichti ging van het Ajax Museum te Annen. Wat heeft Hartlief niet uitgestald, opgehangen, opgeprikt en neergelegd? We zien een ori gineel trainingspak van mede-Drent Sies Wever, een keeperstrui van Stanley Menzo, een trainingspak(je) uit de jaren zeventig van een destijds beduidend slankere Bobby Haarms, handschoenen van Maarten Steke lenburg. 'Ik doe ze niet in de was. De hand schoenen van Fred Grim waren kletsnat. Ze zijn inmiddels opgedroogd en beginnen te verkruimelen.' Op zijn zevende begon Hartlief met het bewaren van knipsels in dozen. Met de Europa-Cupvaantjes startte het aanleggen van een verzameling. Daarna kwamen er 'onder andere' shirts, boeken, platen, posters, bierviltjes, stoeltjes uit de ArenA, herdenkingsmunten, programmaboekjes, Ajax-zeepjes- en -matroesjka's bij. 'Daar zijn maar drie sets van gemaakt. Ajax wilde ze niet in de verkoop hebben. 150 gulden is het meeste wat ik ooit heb betaald, samen voor de 30 jaar Ajax-spec\a\ van het club blad en het programmaboekje van Sjaak Swarts afscheidswedstrijd. 'Er komt nooit een einde aan mijn verza- meldrift. Ik schrijf bedrijven aan en ga vaak naar rommelmarkten. Daar heb ik bijvoor beeld kleine voetbalschoenen gevonden met de Meer erop getekend. Ik let op de details. Het geheim bij het struinen op een rommelmarkt is: niet te dicht erop, maar afstand houden, want je hebt met lichtinval te maken.' Het museum bestaat vijfjaar. 'Ik zit hier weieens, met gedimd licht, en denk dan: man, je bent hartstikke gek. Maar ik ben hartstikke trots. Ik heb een inboedelverze kering met verzamelaarswaarde afgeslo ten. De taxateur kwam tot een waarde van een ton. Maar niets is te koop.' De huidige wensen van de onverzadigbare Hartlief: bakstenen en stoeltjes van de Meer ('Die had Bobby Haarms me beloofd, maar ik hoor niets meer. Ik ben best wel boos op hem.'), een replica van de Europa Cup en het Gouden Boek uit 1950. 'Ik ben niet zo'n lezer, maar wil het wel hebben, puur om het te laten zien.' Zijn allerliefste wens is minder materieel van aard. 'Och, als eens een Ajacied zou komen kijken. Daar droom ik weieens over. Een Ajacied in mijn museum: dan ben ik klaar. Ik wil erkenning. Mijn grootste wens: de hand van Johan Cruijff schudden. Al krijg ik maar een schoenveter van hem. Als Cruijff zou komen, ga ik janken. Voor een vent van 38 jaar voel ik me soms best wel een kind.' Marcelle van Hoof JUNI 2004 79

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 81