77 verzameling moet kopen. Dat geldt hele maal voor de verzamelde columns van Frits Huis. Je koopt ze, maar eigenlijk is het flut. 'Het leukste Ajax-boek vind ik 90 jaren Ajax van Evert Vermeer. Het verscheen in een periode dat Ajax niet bijster veel pres teerde. Ineens was er uit het niets zo'n boek. Ook de fotokeuze vind ik erg mooi, beter dan in de latere edities. En wat me ook aantrok: het is niet onder auspiciën van Ajax verschenen. Ik ben ook blij met de gebonden editie van 100 jaar Ajax van Vermeer en jou (ik dus, MvH). En de boe ken van Nico Scheepmaker over Johan Cruijff zijn prachtig. Ja, ik heb alle Ajax- boeken gelezen.' Wanneer is een voetbalboek voor Koek een Ajax-boek? Zijn bijvoorbeeld de boeken over Johan Neeskens en Jan Wouters wel Ajax-boeken? 'Dat is moeilijk. In strikte zin niet, maar ik koop ze wel. Rubriceren is sowieso moeilijk. Zet ik een Hard Gras om Johan Cruijff bij mijn andere Cruijff-boeken of bij de Hard Gras-collectie? Is Hard Gras überhaupt wel een boek? Is het niet een tijdschrift? Ik ben heel blij met 75 jaar Ajax en het staat tussen mijn boeken, maar eigenlijk is het een aparte uitgave van het clubblad.' Het leven van een Ajax-boekenverzamelaar gaat dus niet altijd over rozen. 'Maar dat je verzameling nooit compleet is, is maar goed ook, want wat heb je anders te wen sen? Het leuke van verzamelen is ook om op onverwachte plekken iets te vinden.' Wat is het mooie van een boek? 'Als je een boek uit de kast pakt zit je er meteen mid denin. Als Ajax een keer verliest, loop ik naar de boekenkast om over een oud suc ces te lezen. Dat geeft me dan even troost. Een video moet je eerst uit de hoes halen, in het apparaat stoppen, de video aanzetten. Dat is toch anders.' Witschge bij de tandarts Inderdaad, en daarom verzamelt Kees Brunt uit Mijdrecht geen boeken maar video's. 'Boeken heb ik niet. Dan zie je door de bomen het bos niet meer. Video's leven meer. Als je een boek leest, lees je alleen maar het boek. Video's kun je nog terugzien. Belangrijke wedstrijden kijk ik weieens terug. Favoriet zijn de finales van de Europa Cup en Champions League omdat ik er zelf bij ben geweest.' De 61-jarige conciërge van een basisschool heeft zo'n 250 video's, die hij in plastic kratten op zolder bewaart. 'Daar schijnt de luchtvochtigheid voor het bewaren van video's goed te zijn. Banden uit de jaren zeventig zijn nog prima. Van verval is geen sprake.' Brunt heeft als andere hobby's fotografe ren, het maken en monteren van video's en het spotten van vliegtuigen. 'Maar om nou een grote collectie luchtvaartvideo's aan te leggen, dat hoeft voor mij niet. Het opstijgen van vliegtuigen is bijna altijd hetzelfde, en een voetbalwedstrijd is iedere keer anders.' Brunt viel midden jaren zestig 'voor het mooie en aparte voetbal van Ajax. Boven dien heb ik in de jeugd van Sparta gespeeld. Dan krijg je het met de paplepel ingegoten om een hekel aan Feyenoord te hebben. 'Het opnemen en bewaren van Ajax-video's begon na de gouden jaren met Johan Cruijff. Ik nam een keer iets op dat ik live niet kon zien. Vanaf dat moment ben ik niet meer gestopt. Ik neem alles op, zelfs showprogramma's. Zo heb ik Michael van Praag in Hints of Richard Witschge bij de tandarts. Dat was bij Harry Vermeegen, die had vaak van die leuke stukjes. Ik kijk op teletekst iedere dag de inhoud van alle programma's door. Dat Ajax ook mindere perioden kent, moet je op de koop toe nemen. Alleen de leuke dingen opnemen is niks voor mij. Ik dacht: als je alles op neemt, heb je straks een leuke collectie.' De inhoud van de banden slaat Brunt op in klappers en in de computer. 'Kost me een uurtje per week, maar je moet het wel bij houden.' Er zijn momenten in huize Brunt dat er drie recorders tegelijk snorren. 'Ik neem bijvoorbeeld ook voorbeschouwingen van de Duitse en Belgische televisie op. Als je alles wil opnemen, raak je weieens gestresst. Daar moet ik voor oppassen: het moet wel een leuke hobby blijven.' Gevraagd naar wat hij in zijn videocollectie mist, hoeft Brunt niet lang na te denken. 'De terugkeer van Jari Litmanen bij Ajax. Op dat moment waren we op vakantie in Gran Canaria, waar mijn schoonzus woont. Normaal neem ik altijd een band mee; mijn schoonzus, ook een verwoed Ajacied, heeft een schotelantenne. Nu had ik aan mijn jongste zoon gevraagd om het op te nemen, en dat ging mis. Daar baal ik wel van.' Een dvd heeft Brunt nog niet. 'Een groot gedeelte van mijn collectie staat zelfs nog op Betamax-banden. Maar dat apparaat heb ik niet meer, terwijl die banden sowieso nog overgezet moeten worden. Misschien dan maar meteen op dvd. Over zetten is echter veel werk. Daar moet ik eens over nadenken.' Maandag knipdag Ook Hans van Berkum heeft zo zijn dro men: 'In de toekomst zou ik de inhoud van ieder album in mijn computer willen zet ten. Dat is nog eens een uitdaging.' De Amsterdammer heeft zo'n 360, genum merde, plakboeken van Ajax in de gang staan, beginnend vanaf het midden van de jaren zestig. Andere Ajax-attributen zijn er ook, waaronder een lampje uit 1964. Het is bij lange na niet de enige verzameling. Miniatuurauto's, videobanden en parafer nalia van Laurel Hardy, grammofoonpla ten ('ik ben dj geweest op een piratensta- tion in de Bijlmermeer') en boeken van Biggies domineren mede zijn woning. De 55-jarige werknemer van de Aankomst Goederen in het hoofdkantoor van de Hema is lid van de Bigglesclub. 'Wat ik in mijn jeugd niet kon kopen, heb ik later ingehaald. Dat geldt zeker voor miniatuur auto's. Het is de sport om alle modellen te verzamelen. Vergelijk het met een jachtin stinct, je wilt alles hebben.' De plakboeken van Ajax zijn hem het meest dierbaar. 'Ik ben begonnen met het uitknippen van foto's en later kwamen daar de artikelen bij. Dit blijf ik tot mijn dood doen. Ajax is de rode draad in mijn leven. Ik ben jarenlang gaan kijken, maar door alle rotzooi rond het veld ga ik al een hele tijd niet meer.' Een foto van een jonge Van Berkum met een eveneens jeugdige Frank Arnesen doet vermoeden dat de band met Ajax diep ging. 'Ik heb een aantal jaar in een bar onder Vak F gewerkt. Maar we werden weggetreiterd, omdat de F-side een eigen honk wilde. Na de sloop ben ik nooit meer geweest op de plek waar de Meer was. Dat doet te veel pijn.' (Andere gewoonte van Van Berkum: hij weigert de naam Feye noord uit te spreken. Hij heeft het over 'Rotterdam'). De maandag is de vaste knipdag van Van Berkum. 'Maar als ze ver liezen duurt het langer voordat ik alles uit knip. Ik ben geabonneerd op het Algemeen Dagbladen Het Parool. Bij topwedstrijden schaf ik soms ook andere kranten aan, zelfs De Telegraaf, een krant die ik uit principe niet wil kopen. Maar hun sportka- tern is wel aardig.' Van Berkum verknipt alles, en bewaart bijvoorbeeld geen com plete tijdschriften. 'Als er ook iets op de achterkant van een bladzijde staat, kopieer ik dat. 'Ik krijg kippenvel als ik die oude plakboe ken inkijk, en dat gebeurt regelmatig. Ver zamelen betekent voor mij: het vasthou den van emotie, het herbeleven van mooie momenten. Het is een verslaving in posi tieve zin. Ik verveel me nooit. Met andere Ajax-verzamelaars heb ik geen contact. Knippen doe je niet met zijn zessen aan één tafel.' 'Erbij horen, dat is de kick' De laatste Ajax-verzamelaar in dit katern is de optelsom van alle eerdere verzame laars. John Hartlief verzamelt namelijk alles van Ajax. Een flinke ruimte in de woning in het Drentse Annen is ingeruimd voor een, zoals hij dat noemt, 'Ajax Museum'. Het museum is 24 uur per dag te bezoeken, als de directeur maar aanwezig JUNI 2004

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 79