Ruud Koek: Ajax-fan en boekenman. sigarenbandjes'; de rasechte verzamelaar doet luchtig over zijn gedrag), singles, Ajax-pagina's uit voetbalplaatjesalbums, een vlag waarmee hij jarenlang naar het stadion toog en een enorme collectie mini- shirts. 'Die moet ik ieder jaar hebben, uit en thuis. Heel kinderachtig, misschien, maar waar. Mijn moeder zei ooit dat als ik een vriendin zou krijgen, het wel over zou gaan. Maar dat is niet gebeurd. Mijn vrouw heeft niets met voetbal. Maar in de tuin hangt een Ajax-dakpan, door haar meege nomen van een rommelmarkt. Dat vind ik geweldig.' Reeds op jeugdige leeftijd zag Terpstra de (toekomstige) waarde van stukjes papier als entreekaartjes. 'Ik heb een aantal ervan met de controlestrook er nog aan, zoals die van de Wereld-Cupwedstrijd Ajax - Independiente. Ik vroeg aan de contro leur of hij het kaartje niet wilde afscheu ren.' Enigszins verlekkerd: 'In het Ajax Museum zag ik ze zónder controlestrook jes. Ik ga ze nog inlijsten, dat komt wel goed.' Ook lucifersdoosjes van Ajax - Atlético Madrid en Ajax - Celtic, met tekeningen van Dik Bruynestein, kregen een promi nente plaats. Een favoriet item heeft hij niet. 'Ik kan van alles genieten. Door te verzamelen kun je oude momenten vasthouden. Tussen kerst en de jaarwiseling bekijk ik steevast oude video's van Ajax. Het is leuk om te zien hoe dingen zich in de loop der jaren heb ben ontwikkeld. Ik heb bijvoorbeeld een videoband van de al gestopte Dani in de kast, maar geen van Ruud Geels, toch een absoluut fenomeen.' Niet alles waar de naam Ajax op staat, houdt Terpstra. 'Je kunt niet alles bewaren of kopen. Ik ben redelijk selectief. Het hoogste bedrag dat ik ooit heb uitgegeven was tachtig gulden voor een Ajax-speldje. Dat schijnt uit de jaren dertig te komen. Ik ben wel op zoek naar het Gouden Jubileum boek uit 1950. Dat is bijna onmogelijk om te vinden.' Maar er is hoop: 'Topclub Ajax van Frits Barend heb ik lange tijd niet gehad. Ik was toen het in 1970 uitkwam scholier en had weinig geld, en had de keuze tussen het bezoeken van een wedstrijd of dat boek kopen. Ik koos voor de wedstrijd en even later was het boek uitverkocht. Pas twintig JUNI 2004 75

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 77