1934, en een horloge met zijn naam erin, gekregen ter gelegenheid van het in 1928 behaalde afdelingskampioenschap. 'Hij had dat horloge op zijn bureau staan.' Zeer bij zonder is de diamanten speld ter ere van zijn 60-jarig lidmaatschap van Ajax. 'Die droeg hij iedere dag op zijn revers. Mijn vader gaf hem na opa's dood in 1990 aan mij, omdat ik zoveel wedstrijden met opa naar Ajax was geweest. Als mijn nichtje hem niet wil, gaat die speld met mij naar beneden.' Wat is dat? Net als Peter Tuk, Marc van Zuylen en Jes sica Volkers bevindt Ton Terpstra zich dagelijks in een omgeving die niet bepaald warmloopt voor Ajax. Hij werkt in Houten afwisselend als chef stad/regio en eindre dacteur voor het Utrechts Nieuwsblad. Aan de wieg van zijn journalistieke loopbaan stond ook Ajax. 'Op mijn elfde zag ik iets op televisie waarvan ik dacht: wat is dat? Dat was Cruijff. Het was zo afwijkend van alles wat er voor het overige op het veld gebeurde. Er ging een wereld voor me open. Ajax werd een deel van mijn leven, en uiteindelijk belandde ik in de sportjour nalistiek.' In een kast in de woonkamer van de fami lie Terpstra in Amersfoort is een plank gereserveeerd voor Ajax-boeken. Ze zijn onderdeel van Terpstra's wekelijkse routi nes. 'Als voorbereiding op een wedstrijd kijk ik in 100 jaar Ajax of in jaarboeken naar wat ze eerder tegen die tegenstander gedaan hebben. De kans dat het in de buurt staande nog volle Ajax-blikje 'Prachtpils voor Prachtkerels' uit de jaren zestig daarbij explodeert neemt Terpstra op de koop toe. 'Dat moet dan maar.' Een verdieping hoger lijkt de werkkamer van de 49-jarige op een tienerkamer. Aan de muur speldjes uit de jaren zestig (geprikt als opstelling, een detail waaraan Ton Terpstra: door Cruijff werd Ajax een deel van zijn leven. de ware fanatiekeling te herkennen is), een Ajax-deken uit het begin van de jaren zeventig, sigarenbandjes uit het seizoen 1979-1980 ('maar ik spaar verder geen 74 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 76