Voorzetten van opa Marc van Zuylen: shirts zijn de belangrijkste objecten. lopen. Letterlijk en figuurlijk. Die hebben de mooiste shirts, bijvoorbeeld gekregen na persoonlijke contacten met spelers.' Afgelopen maart, op een Ajax-ruilbeurs in het supportershome, vroeg Van Zuylen voor het TDK-uitshirt (het 'mozaïek') uit het seizoen 1989-1990150 euro. Aan een shirt van Cruijffs erewedstrijd uit 1999 hangt een prijskaartje van 125 euro. Ajax- shirts behoren met die van Manchester United, Liverpool en Real Madrid tot de populairste in de wereld, weet Van Zuylen via zijn internationale contacten. 'Er is een wereldwijde club voetbalshirtverzame laars, de IASSC (the Internet Association of Soccer Shirts Collectors). In Hong Kong zitten grote Ajax-shirtverzamelaars. De reden: begin jaren zeventig kregen ze internationale televisie, en dus zijn ze met Cruijff en Ajax opgegroeid.' Authenticiteit is belangrijk, en dat is niet gemakkelijk. 'In landen als Taiwan worden veel nepshirts gemaakt. Die zijn bijna niet van echt te onderscheiden. Via internet waarschuwen we elkaar.' Over authenticiteit gesproken: Van Zuylen heeft de beschikking over twee door Ajacie- den gedragen shirts: eentje door John O'Brien in Ajax 2; het andere zat op 26 okto ber 1997 om de torso van Andrzej Rudy in de wedstrijd tegen Feyenoord (4-0). 'Dat is een uniek shirt omdat het in het kader van een actie tegen supportersgeweld voorzien is van de tekst Voetbal, verziek het niet. Het shirt bevat geen Umbro-logo en ABN AMRO- tekst, en er zijn er maar een paar van gemaakt. Als toppunt is het ook nog gesig neerd door de selectie.' Het liefst zou Van Zuylen een door Jari Lit- manen gedragen shirt hebben. 'Ik moet dan wel zeker weten dat hij het gedragen heeft. Anders heeft het voor mij geen zin. Ik zou het aan hem kunnen vragen, maar dat vind ik een stap te ver. Misschien is het de bescheidenheid van onder de grote rivieren, ik weet het niet.' (Van Zuylen komt uit het Brabantse plaatsje Zeeland, op 20 kilometer van Eindhoven, ook weer zo'n plaats waar Ajax niet echt populair is.) Op het moment is zijn meest favoriete bezit het thuisshirt van het seizoen 1993- 1994. 'Dat is strak en simpel, wit met een rode baan, en voor de rest geen tierelan tijntjes. ik houd niet van drukke shirts. Sommigen zijn gek van het 1996-1997-shirt, waar gebouwen van Amsterdam in zijn ver werkt. Maar dat zijn waarschijnlijk Amster dammers die daarvan houden.' Het meest gekoesterde bezit van Jessica Volkers hangt in het Ajax Museum. Het is het wollen Ajax-shirt van haar grootvader. Wim Volkers speelt een belangrijke rol in het leven van Jessica, die als parttimer op de postkamer van verzekeringsbedrijf (en FC Utrecht-sponsor!) AMEV werkt. 'Ik vind het geweldig als er ergens foto's of verha len van en over mijn opa opduiken. Die koop ik onmiddellijk. Ik zag een adverten- 72 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 74