van de verzameling. Gearchiveerd zijn ze vanaf 1954, maar ze lopen terug tot 1947.' Om u enig inzicht te verschaffen in de wijze waarop zo'n collectie tot stand komt, nemen wij u mee naar een verkorte cursus Knippen, snijden en plakken volgens de Methode Tuk. U bent geabonneerd op zeven kranten. Als er een nieuwe krant binnenkomt, wordt allereerst de kop van het Ajax-bericht in de computer opgeslagen. Vervolgens gaan de pagina's met een Ajax-bericht erop naar zolder, alwaar ze twee jaar onder zware metalen platen verdwijnen. Som mige kranten zijn immers gekreukt, of nat geworden. U knipt altijd pas achteraf uit en bent nu bezig met 2001. Soms krijgt u later nog wat materiaal, uit een tijdschrift bijvoorbeeld, en dat kan het er dan mooi nog bij. Met de schaar knipt u, als de pagina's na hun ligperiode aan de beurt zijn voor ver dere verwerking, de berichten eerst ruw uit, waarna ze op onderwerp geselecteerd worden. Daarna snijdt u de knipsels met de snijmachine volkomen recht af. Dat is tot uw spijt bij artikelen uit De Telegraaf door de nogal hoekige opmaak van die krant niet altijd even eenvoudig. Iedere dag van het jaar heeft een eigen mapje. Knipsels worden opgeborgen op de datum voorafgaand a an de dag waarop de krant verschenen is. De logica hiervan is dat u ervan uitgaat dat de artikelen door gaans een dag voor verschijnen geschre ven zijn. Belangrijk: sportieve resultaten hebben geen invloed op het aantal bewaarde artikelen, maar mogen wel de snelheid van knippen beïnvloeden. Als Ajax 's zondags van PSV heeft verloren, hoeft u niet dezelfde dag nog lekker te gaan knip pen en plakken. Om de paar jaar kijkt u de plakboeken nog eens in, mede om te chec ken of er geen knipsels los zitten. Tot zover de Methode Tuk. De 57-jarige Tuk is niet alleen trouw aan Ajax (en verzamelen). 'Ik ben al 35 jaar boekhouder bij een cementfabriek. Op mijn twaalfde wist ik al dat ik boekhouder wilde worden. Ik ben het uit roeping. De over eenkomsten tussen boekhouden en verza melen? Accuratesse en systematiek. Maar verder ben ik heel slordig, hoor, zegt mijn vrouw. Ze noemt me als ik alles precies recht zit te knippen en snijden overigens weieens een zeikerd.' Zelfs tussen zijn vrouw en zijn verzamel woede ligt een directe link: 'Ik heb haar ontmoet in de bibliotheek toen ik microfi ches aan het bekijken was.' Aan contact met andere verzamelaars heeft Tuk weinig behoefte. 'Je verzamelt voor jezelf. De meeste verzamelaars zijn nogal eenzelvig. Ze komen alleen kijken of je iets voor ze hebt. Voor mij moet het van twee kanten komen; ik wil best wat geven, maar dan moeten ze andersom niet alles voor zichzelf willen houden. Ik heb daar niet zulke goede ervaringen mee.' Een trotse junk Voor Mare van Zuylen ligt dat anders. 'Het leuke van verzamelen is dat je contact legt met andere mensen met dezelfde tic.' De 38-jarige kwaliteitsmanager in een grafisch productiebedrijf struint per dag minimaal anderhalf uur op het internet op zoek naar Ajax-objecten, waarvan shirts verreweg de belangrijkste zijn. 'Momenteel heb ik 48 verschillende Ajax-shirts, van één shirt uit de jaren zeventig tot en met de shirts van het huidige seizoen. Ik heb acht shirts van mijn favoriet Jari Litmanen. Op het moment ben ik bezig om een Litmanen-shirt te bemachtigen van MyPa, een van zijn clubs in Finland.' Van Zuylen 'moet' wel, want 'het is een verslaving. Zoals een junk continu bezig is om zijn shot te scoren, zo ben ik continu bezig om een nog ontbrekend shirt te sco ren. Het geeft een onrustig gevoel als je een shirt misloopt. Maar dat hoort erbij. Als je het wél bemachtigt, heb je een goede week. En dan begint het weer opnieuw.' De verslaving begon in 2000 nadat Van Zuylen vanwege gezinsuitbreiding weinig meer naar Ajax ging. 'Ik miste het en begon shirts te verzamelen uit de jaren negentig, de seizoenen waar ik bij was geweest. Dan kwamen de mooie herinneringen weer boven.' Voor Van Zuylen zijn de shirts ook handel. Maar dan wel eerlijke handel. 'Elke cent (en nog veel meer) die ik verdien met het ver kopen van bijvoorbeeld dubbele of oude shirts, gaat weer terug in mijn verzameling. Shirts zijn niet goedkoop. Er zijn heel veel verzamelaars die er niet mee te koop IIWI onru 71

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 73