Twee jaar onder ijzeren platen 'Misschien word je een fanatieker verza melaar, als je er meer moeite voor moet doen, of verder weg woont,' zegt Peter Tuk. Hij weet zich in Brielle vooral omringd door Feyenoord-fans. In 1957 zag hij als tienjarige in de krant een foto van een hui lende Ajacied. Het betrof Wim Bleyenberg, die in 1957 vanwege een blessure niet in de kampioenswedstrijd tegen BVC Amster dam kon meedoen. De foto maakte veel indruk op Peter. Hij knipte het bericht uit, en daarna is hij nooit meer opgehouden met het knippen, snijden en plakken van Ajax-berichten. De vraag wat er gebeurd zou zijn als niet een huilende Ajacied maar een huilende Feyenoorder zijn oog had getroffen, kan Tuk niet beantwoorden. 'Ik weet niet of ik Feyenoord was gaan verzamelen. Als men sen me vragen waarom ik voor Ajax ben, zeg ik meestal dat ik een hoger intelligen tieniveau heb. Of misschien wilde ik gewoon dwars zijn, want al mijn vriendjes waren voor Feyenoord.' Dit jaar viert Tuks verzameling zijn 50- jarig jubileum; hij heeft alle wedstrijdver slagen sinds 1954. Naast zo'n 270 boeken vol knipsels (goed voor 70.000 bladzij den!) heeft hij op zolder alle andere moge lijke Ajax-attributen bijeengebracht. Sleu telhangers, videobanden (vanaf 1981), siga renbandjes, programmaboekjes, posters, kaartjes, foto's, grammofoonplaten, tijd schriften en boeken liggen en hangen in museale opstelling uitgestald in de nok van zijn Brielse rijtjeshuis. In een hoek staan een pak Ajax-vla en -yoghurt. Wat is er niet? 'De poster Bedankt Johan van Cruijffs afscheidswedstrijd in het Olym pisch Stadion. Die zou ik nog heel graag willen hebben.' Het programmaboekje van Wismut - Ajax uit 1957 ('is al eens 1.300 gulden voor geboden') en een door Piet Keizer gesigneerde poster uit een Revue van 1967 behoren tot Tuks favoriete collec tiestukken. Dat een Ajax-verzameling nooit compleet kan zijn, deert hem niet. Integen deel: 'Dat geeft wel een lekker gevoel. Om de paar jaar krijgen de muren een nieuw verfje en herschik ik mijn verzameling.' Het zolderraam is door Tuk donker geverfd, tegen de voor de collectie schadelijke licht inval. Tuk noemt zijn verzameling geen levens werk, maar 'een aardige hobby. Waar ik wei overigens wel trots op ben, vooral op mijn collectie knipsels. Die gaan voor de rest Peter Tuk en een van zijn topstukken: een gesigneerde poster van Piet Keizer. 70 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 72