DE WEDSTRIJD 26juni 1955 DFC - Ajax 5-3 o-o) Eentje! DFC: Van den Bergh; Van Bruggen, Advocaat; Punt, Van Dam, Schaap; De Jager, Joossen, Van Es, Collombon, Versteeg AjaXI Van Drecht; Van Mourik, Geelhuizen; Haarms, Elzer, Van Dijk; Winter, Michels, Den Edel, Burgers, Brokx Toeschouwers: 6.000 Scheidsrechter: onbekend ondergrond zit. Voorheen was de ondergrond in de ArenA niet goed. Er ligt nu veel vrucht baarder grond in. Het gras neerleggen gebeurt ook veel beter. Een staf van twaalf man legt de mat uit. Een aantal jongens gebruikt methoden uit "de oude school": zij liggen op hun knieën op het veld om de naden goed tegen elkaar aan te drukken. Dat gebeurt met liefde. In de begintijd van de ArenA gebruikte men harken, dan kreeg je toch zwarte plekken. Ook de machines zijn verbeterd. Het grasprobleem van de ArenA is opgelost.' Door zijn werkzaamheden in de grascommissie houdt Haarms ook contact met de basis van de club, met name de trainers. 'Dan maak ik na afloop van een training een praatje met Ruud Krol, met Ronald Koeman. We praten voornamelijk over het veld, niet over tactiek, want ik hoor niet meer bij de technische staf. Sowieso lever ik geen kritiek. Zij zijn capabel genoeg. Nee, ik heb geen moeite met die andere rol.' Clinics Het is bijna niet voor te stellen dat Bobby Haarms na al die jaren het trainen niet mist. Dat hoeft gelukkig ook niet, want, zegt hij: 'Ik heb een uitlaatklep. ABN AMRO organiseert gere geld clinics, verspreid over het hele land, voor twintig senioren en hun kinderen. Dick de Groot en ik nemen ieder tien volwassenen, die krijgen dan "Bobby-training". Aron Winter en Fred Grim trainen de kleintjes. Mijn training is een traditie. Ze ondergaan het graag, ook al weten ze dat het pittig is, met het vest en de bank. Zo blijf ik zelf ook fit. Die clinics zijn een goede indicatie van hoe ik me voel. Ik moet er toch leiding geven. Bovendien zorgen ze ervoor dat ik het "echte" werk niet mis. Ik kan daar goed mee omgaan. Ik ben nu zeventig en helemaal fit. Alleen rook ik te veel.' René Wormhoudt heeft de functie van hersteltrainer van Haarms overgenomen. 'Hij heeft destijds een week stage gelopen en veel met me gesproken. Die ervaringen heeft hij allemaal keurig op papier gezet, als handleiding.' Aan één aspect kan Haarms nog steeds niet wennen: de Europa-Cupwedstrijden en alles wat daarbij komt kijken. 'Je weet hoe laat ze gaan trainen, lunchen, slapen, wandelen. Dat ritme zit er zo in, dat heb ik jarenlang gedaan, 's Morgens moest ik er met David Endt voor zorgen dat iedereen op tijd bij het ontbijt was. Dat voel ik nog. Op de wedstrijddag zeggen mensen tegen me dat ik zo gespannen ben. Dat zit in mijn lijf, dat komt er iedere keer weer uit.' Met het verdwijnen van de Meer heeft Haarms ook nog wat moeite. 'Ik ben er onlangs nog geweest voor een televisie-item. Ik kon me er helemaal niet meer goed oriënteren. Ze heb ben niet aangegeven waar de middenstip was. En waarom hebben ze de straten niet namen gegeven van roemruchte Ajacieden? Of er een mooi beeld neergezet? Een gemiste kans. 'Mijn vrouw en ik hebben nog geprobeerd om er een woning te kopen. "Dan ben je tenminste nog ergens thuis," zei ze. Maar toen begonnen ze te klooien met vergunningen. Mensen koch ten drie huizen, om er twee te verhuren. Achteraf gezien ben ik blij dat we het niet gedaan hebben. Ajax-suppporters die er wel wonen vertellen me weieens dat het er niet optimaal is. Mensen hangen hun was aan de kant van de Middenweg, waar de tram rijdt. Doe dat dan aan de andere kant, denk ik dan. Maar het zijn wel mooie huizen.' De bakstenen van de Meer, die jarenlang in de achterbak van zijn auto hebben gelegen, hebben inmiddels een plekje op zijn bureau gekregen. Supportershome Een andere functie van Haarms is die van 'voorzitter' van het supportershome. 'Anderhalf jaar geleden heeft men me gevraagd. Men wilde me voor het "respect". Aanwezig zijn, hand jes schudden, de boel wat in de gaten houden. Slechts één keer heb ik een supporter moeten aanspreken die buiten wat rotzooi aan het trappen was. Ik vroeg hem: ben jij nou Ajacied? Je moest je schamen. Hij heeft zijn excuses aangeboden.' Ook op de tribunes is Haarms regel matig tussen de supporters te vinden. 'Op de F-side en Vak 410. Ik ben er geweest met Jeroen Slop, onze financieel directeur, met voorzitter John Jaakke, met burgemeester Job Cohen. Hartstikke gezellig.' Haarms is inmiddels 56 jaar lid van zijn club. 'Ook toen ik na mijn actieve voetballoopbaan eerst elders trainer was of toen ik tussendoor even weg moest, ben ik altijd lid gebleven. Ik behoor samen met mensen als Ger van Mourik tot een uitstervend ras. Wie zal ooit nog zo lang lid blijven van Ajax? Mensen vertrekken jong. Toen de Boertjes weggingen, heb ik nog tegen ze gezegd: blijf nou lid, maar dat doen ze dan toch weer niet. Later krijgen ze er nog spijt van, let maar op.' Een steeds actueler wordend onderwerp in het voetbal is de komst van kunstgras. De gras- commissaris is er geen voorstander van. 'Voor mij hoeft kunstgras niet, ik ben opgegroeid met echt gras. Er gaat niets boven de geur van vers gemaaid gras. Op warme dagen ruik je kunstgras ook: rubber. Vorig seizoen hebben we een wedstrijd op kunstgras bij Heracles gespeeld en dat was de spelers niet zo goed bevallen. Maar alles heeft voors en tegens. Mis schien denkt een nieuwe generatie wel anders over kunstgras. Ik blijf knokken voor echt gras.' Grijnzend: 'Voorlopig werk ik voor de beste grasmat van Nederland. Het is fantastisch om te doen. En je valt niet in een zwart gat.' Marcelle van Hoof Scoreverloop: 08. Van Es 1-0 26. Collombon 2-0 45. Van Es 3-0 49. Collombon 4-0 50. Van Es 5-0 65. Michels 5-1 70. Burgers 5-2 82. Haarms 5-3 Bron: Evert Vermeer Een jaar voor de wedstrijd tegen DFC waarin Haarms zijn enige doelpunt maakte, speelde Ajax in een uitverkocht Olympisch Stadion een beslissingswedstrijd om het afdelingskampioenschap tegen DWS. Ook Bobby Haarms kon niet voorkomen dat Ajax de wedstrijd kansloos verloor (5-2). Staand vanaf links: Jan Rodenburg (masseur), Walter Crook (trainer), Ger van Mourik, Gerrit Krist, Eddy Pieters Graafland, Co Bouwens, Hans Boskamp, Piet van Deijck (official); gehurkt: Rolf Leeser (reserve), Gé van Dijk, Wim Huis, Rinus Michels, Klaas Bakker, Bob Haarms, Arend van der Wel. JUNI 2004 65

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 67