De geur van vers gemaaid gras Bobby Haarms Eentje! Het curriculum vitae van Bobby Haarms is lang, indrukwekkend en veelvuldig aangehaald: zo werkte hij onder vijftien hoofdtrainers met wie hij zes Europa Cups won en is hij drager van de gouden Ajax-speld. Drie jaar geleden nam hij afscheid als assistent- en hersteltrainer. Achter de geraniums is Haarms nog niet gesignaleerd, wel op heel wat grasvelden. Afgelopen maart werd hij zeventig jaar en scheen wederom het zonnetje der publiciteit op hem. Bij alle eerbetoon wordt één detail meestal over het hoofd gezien: Bobby Haarms droeg zijn steentje bij aan de 4.134 doelpunten die Ajax sinds 1956 in de Eredivisie maakte, al maakte hij er maar Eentje! Het beste veld Haarms voetbalde tussen 1947 en 1960 bij Ajax en was er tussen 1967 en 2000 trainer, met een onderbreking tussen 1982 en 1985. Driejaar geleden stopte hij op 66- jarige leeftijd. Bij zijn afscheid werd hij benoemd tot erelid van de club. 'Het was mijn eigen besluit. Ik voelde me nog goed, maar eens moet je stoppen. Ik vond dat de nieuwe generatie trainers het maar eens moest doen. Ajax kwam daarop met het voorstel dat ik me dan nog meer met de grasmat zou moeten bezighouden. Dat deed ik in de Meer al. Ajax moet immers het beste veld hebben omdat ze de beste prestaties moeten leveren. Ik Bij zijn afscheid als trainer in 2000 werd Bob Haarms benoemd tot erelid van Ajax. Haarms, op 8 maart 1934 geboren (later dat jaar werd het Ajax-stadion geopend), debuteerde in 1952 in het eerste. Hij was een verdedigende middenvelder. 'Ik kreeg altijd de linksbinnen tegenover me, die het beste kon voetballen. Ik kwam weieens op de helft van de tegenstan der, maar ik dacht verdedigend.' In het seizoen 1954-1955 werd Haarms geopereerd aan zijn meniscus. Na een lange revalida tie keerde hij op de slotdag van de competitie terug in de ploeg, in een wedstrijd bij DFC. Ajax, dat niets meer kon winnen of verliezen qua stand, kwam met 5-0 achter tegen de tegen degradatie vechtende Dordtenaren. Het werd uiteindelijk 5-3 en Haarms vierde zijn rentree met Ajax' derde en zijn eerste (en enige) treffer. Anno 2004 zegt Haarms over zijn doelpunt: 'Het was een mooi afstandsschot. Ik trok naar binnen en schoot raak.' In zijn in 1999 versche nen biografie Tussen hemelen hokbaó hij een andere lezing over zijn goal: 'Van buiten het strafschopgebied kopte ik die bal keihard in... en hij zat. Maar om heel eerlijk te zijn: voor die bal erin ging, zaten er nog twee haartjes van Rinus tus sen. Ze hebben het doelpunt toch op mijn naam gezet. Misschien omdat Michels er al zoveel gemaakt had en ik nog niet één.' Krantenverslagen van de wedstrijd reppen niet of nau welijks over Haarms' doelpunt. Ook de hoofdrolspeler zelf kan zijn enige doelpunt niet terugvinden in de almaar uitdijende collectie plakboeken en ordners. 'Ik heb nu de tijd om het allemaal netjes in ordners te doen. En dan komt het allemaal op je af. Ik had als assistent iedere maand een dik pak met kranten, bladen, brieven enzovoort. Van de week heb ik ordners ontvangen. Ik ben gaatjes aan het prikken in de kranten, opstellingen, brieven en doe ze in ordners. Dat doe ik één a twee keer per maand.' zit nu namens Ajax in de grascommissie van de ArenA (de seizoengids typeert Haarms als Veldcommissaris). Han van Wees, de echtgenoot van Jon Dalmulder die vroeger in het spe lershome werkte, is terreinmeester. Hij is van oorsprong boer, een echte vakman, dus heb ik hem gevraagd om erbij te komen. Henk van Raan zit namens de ArenA in de grascommissie. We gaan naar kwekerijen in onder meer Overijssel, Drenthe en Limburg op zoek naar goede grasmatten. Dat is de laatste twee jaar aardig gelukt. Bondscoach Dick Advocaat wil hier trainen omdat de ArenA volgens hem het beste veld van Nederland heeft. Dat is leuk om te horen. 'Je bent zeven dagen per week met het veld bezig. Ik ben elke dag in de ArenA. Als de Amsterdam Admirals erop gespeeld hebben, is het veld soms net een verzameling loopgra ven. Dan moet er een nieuwe mat in. Bij de kwekers liggen kilometers gras, voor privége- bruik, voor golfbanen en ook voor voetbal. Wij bekijken of de wortel goed is, of die goed in de JUNI 2004 63

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 65