Amateurvoetbal 'We zeiden voor het seizoen al dat we erin geloofden dat we ons konden handhaven in de hoofdklasse/aldus De Klerk. 'Je moet er echter wel alles voor doen, en dat hebben we gedaan. Het is loon naar werken. De Amstel Cup is gewoon een mooi toetje.' Aanvoerder Geestman heeft wel een verklaring waarom de Zaterdag moeizaam aan het seizoen begon. 'We hebben ook in het begin goed gevoetbald maar we moesten slimmer gaan spelen. De tegenstanders scoorden te veel uit corners en vrije trappen. In de eerste klasse schieten de meeste ploegen acht van de tien vrije trappen over en gaat er maar eentje tussen de palen. Dat is in de hoofdklasse zowat andersom. We zijn ook wat com pacter gaan spelen en gaven zo weinig ruimte meer weg. 'De Klerk: 'DOVO en IJsselmeer- vogels hebben de minste tegengoals, daarna komen wij. Hoewel we nog steeds het Ajax-systeem spelen, hebben we wel wat spelers anders neergezet. Als je naar achter gedrongen wordt, moet je iets doen. Ik las dat John van 't Schip en Marco van Basten bij Jong Ajax een keer spits Jason Culina lieten terugzakken naar het middenveld. Als die dat al doen...' 'We proberen zoveel mogelijk te voetballen,' verklaart Geestman. 'Maar ook moet af en toe die bal in één keer de tribune in.' De Klerk knikt bevestigend. 'We spelen nu tegen teams die echt spelers hebben die het verschil kunnen maken. Als Ajax tegen Real Madrid speelt, zal Ronald Koeman ook wat voorzichtiger zijn dan tegen bijvoorbeeld RBC.' Hoewel de zaterdagamateurs al in december een aardige reeks neerzetten, kwam het omslagpunt in het seizoen pas na de winterstop. Eerst verloor Ajax teleurstellend met 1-0 bij Bennekom, na zelf veel kansen gecreëerd te hebben die echter niet verzilverd konden worden. In de volgende ontmoeting, een bekerwedstrijd, verpulverden de Amsterdam mers zondag-eersteklasser ZAP met 9-0. 'Dat was de kentering,' verklaart de trainer. 'Toen groeide het besef dat we tegen iedereen op konden spelen.' Geestman heeft nog een verklaring voor het betere spel in de tweede helft van het seizoen. 'Giorgio Tsie speelde na de winterstop weer mee en die zorgde voor meer balans in het team.' Dat wordt bevestigd door De Klerk: 'Giorgio is een rustpunt op het middenveld. Eigenlijk moet je altijd twee of drie van dat soort spelers in de ploeg hebben. Eentje was te weinig. Tie blijft er rustig onder en laat anderen beter spelen.' Ajax haalde 22 punten uit de laatste twaalf duels. 'Als je zo'n gemiddelde het hele sei zoen haalt, eindig je bovenin,' weet Geestman. 'Tegen Sparta Nijkerk wonnen we in de laatste minuut,' vertelt De Klerk. 'Ik paste drie wissels toe, allemaal jongens uit het tweede, en die zorgden met zijn drieën voor de winnende goal. En dan het paasweek einde. We moesten twee keer spelen in drie dagen en we pakten vier punten. In de tweede wedstrijd, uit bij TOGR, stopte Raymond Homoet een strafschop vlak voor tijd. Dan voel je dat het dit seizoen niet meer mis kan gaan. We zeiden voor het seizoen dat we aan 30 punten genoeg zouden hebben om ons te handhaven, en we zijn op 30 geëin digd.' Linkerrijtje Ajax zaterdag bereikte de Amstel Cup door zich tijdens een plaatsingstoernooi bij de eer ste vier te scharen. Ajax speelde vier (verkorte) wedstrijden op een dag. 'Dat was zwaar,' vertelt Geestman. 'De toernooi-opzet was slecht. De velden waren niet goed en als je aan het uitlopen was, moest je al bijna weer beginnen aan de warming-up. Eigenlijk te gek, want je praat wel over de Amstel Cup.' Volgend seizoen, met een jaargang ervaring op zak, hoopt het duo 'in het linkerrijtje' te eindigen. Het liefste in een andere hoofdklasse. Geestman: 'In de hoofdklasse B speel je tegen veel clubs uit de omgeving van Rotterdam. De mensen van die clubs gedragen zich goed en we worden altijd prima ontvangen, maar de toeschouwers daar zijn wat minder aardig. We hebben al een paar maal het complex onder begeleiding moeten verlaten. Gelukkig, al is het ook niet fijn, is het bij schelden en dreigen gebleven.' De Klerk: 'We zijn niet zo snel van ons stuk gebracht. Misschien zijn die toeschouwers wel helemaal geen lid van die clubs, maar komen ze op het Ajax-shirt af, zeg maar. Het liefste zouden we in de hoofdklasse A spelen, daar zijn ze wat minder tegen Ajax. Maar C is ook goed en als we in B blijven is het ook prima.' De trainer en de aanvoerder hebben het uitstekend naar hun zin bij de amateurs van Ajax en zijn het volgend seizoen weer van de partij. Of dat voor al hun ploeggenoten ook geldt, is vooralsnog de vraag. 'Ajax is in trek,' weet Bob de Klerk. 'Nu iedereen heeft gezien dat we het niveau van de hoofdklasse aankunnen, willen andere clubs ook spelers van Ajax. Andere "amateurclubs" rammelen met de buidel en je weet nooit wie daar oren naar heeft. Ik kan in sommige gevallen best begrijpen dat spelers nog wat willen verdie nen.' Zelf plakt de trainer, die net als alle andere coaches bij Ajax onder de verantwoording valt van technisch directeur Louis van Gaal, er in ieder geval wel nog een jaartje aan vast. 'Ik heb goede gesprekken met Van Gaal gehad. Hij is ook erg enthousiast over ons team.' De dertigjarige Geestman is ook volgend seizoen weer het verlengstuk van de coach in het veld. 'Volgens mij word ik steeds fitter. En ik heb er veel plezier in. Misschien als ik niet meer kan lopen dat ik eens stop.' 'Ik roep voortdurend dat-ie moet stoppen, maar hij luistert niet,' lacht De Klerk. 'Misschien wordt hij al een beetje doof.' Misschien dat er nog aanvulling van buitenaf komt voor het volgende seizoen. Nu is dat nog onzeker, maar de trainer heeft vertrouwen in zijn groep. 'Het is ook helemaal niet zo gemakkelijk om die stap te maken,' zegt De Klerk. 'De trainingen bij ons zijn zwaarder dan de meeste spelers gewend zijn. Dat zag je dit seizoen ook. Sommigen hadden tijd nodig om hun draai te vinden, anderen begonnen juist goed maar vielen toen toch wat terug.' Op één plek zal Ajax zich zeker moeten versterken. 'Giorgio Tsie stopt, zegt-ie,' laat De Klerk weten. In ieder geval hebben ze nu al zin in het nieuwe seizoen. De zaterdagama teurs voelen zich gesterkt. Joris Zandbergen JUNI 2004

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 63