Wekenlang hing Jong Ajax een straf boven het hoofd die de ploeg de titel in de Beloftencompetitie zou kunnen kosten. De ploeg hield echter in de slotfase van het seizoen het hoofd koel en veroverde via zeges op Jong Heerenveen, Jong PSV en Jong Feyenoord het landskampioenschap en de Amstel Cup voor Beloften: de dubbel dus. Reconstructie van een bizarre ontknoping met een titel zonder schaal en een finale zonder publiek. Jong Ajax wint de dubbel Na de ongeregeldheden na afloop van de wedstrijd Jong Ajax - Jong Feyenoord verblijven de Beloften van trainers John van 't schip en Marco van Basten lang in onzekerheid. De KNVB gaat een straf uitspreken, maar welke? In eerste instantie doet de openbare aan klager van de voetbalbond een schikkingsvoorstel van een geldboete en drie wedstrijd- punten in mindering. Zonder de dreigende puntenaftrek zou Jong Ajax in het duel met Jong Heerenveen, de nummer twee van de ranglijst, de titel veilig kunnen stellen. Dat moeten Van Basten en van 't Schip dan proberen met slechts twee invallers uit het eerste elftal: Maarten Stekelenburg en Daniël de Ridder. Er zijn veel blessuregevallen en dus doen de trainers een beroep op drie spelers uit de A-junioren. Ryan Babel, die in drie dagen bij de selectie van drie verschillende teams zit, Hedwiges Maduro en Urby Emanu- elson krijgen een basisplaats toebedeeld. Beide ploegen spelen vol voor de overwinning. Ajax is iets gevaarlijker maar Samaras zorgt aan de andere kant ook voor de nodige dreiging. Junior Emanuelson breekt in de 40ste minuut de ban. Uit een vrije trap van Michael Krohn-Dehli werkt de verdediger tus sen allerlei benen door de bal in het doel. Na rust moet Heerenveen komen en daarmee geven de Friezen een zee van ruimte weg. Jong Ajax krijgt kansen genoeg maar kan de partij niet in het slot gooien. Dan blijft de tegenstander in de race en de thuisclub komt goed weg als een vrije trap van Heerenveen maar net naast gaat. Ajax blijft overeind en de 1-0 zege zou onder normale omstandigheden goed zijn voor het kampioenschap. Nu echter moet de ploeg nog minstens een week wachten. Ajax accepteert het schikkings voorstel niet. Geen schaal Bloemen, champagne, maar geen schaal. Jong Ajax verslaat Jong PSV in Eindhoven met 2-1 en heeft daarmee de concurrentie op een dusdanige achterstand gezet dat zelfs een aftrek van drie punten het team niet zou deren. Toch wil de KNVB nog niet de trofee voor het kampioenschap uitreiken, omdat de tuchtcommissie van de bond de zaak pas drie dagen later behandelt. Yakubu, Thomas Vermaelen, Daniël de Ridder en Maarten Stekelenburg hebben het tijdens het kampioensfeest van het eerste elftal, de avond ervoor, rustig aan moeten doen want zij staan allen in de basis bij de Beloften, die nerveus beginnen in Eindhoven. Maarten Stekelenburg houdt zijn team op de been met fantastische reddingen in het begin van de wedstrijd. Vooral bij corners is Jong PSV gevaarlijk. Na rust wordt Ajax sterker, al drukt het dat niet uit in doelpunten. Het is juist de thuisploeg die de leiding neemt en even is de titelstrijd weer helemaal open. Invaller Urby Emanuelson, die een week eerder tegen" Heerenveen ook al een belangrijk doelpunt maakte, brengt Jong Ajax langszij: 1-1. Dan is het de beurt aan een andere A-junior, Stanley Aboraa, om een hoofdrol voor zich op te eisen. Aboraa - ook invaller - wordt de diepte ingestuurd door Rasmus Lindgren en pas seert kalm doelman Rob van Dijk. Het is de winnende treffer. Na het laatste fluitsignaal gaan de handen de lucht in. Hoewel Jong Ajax officieel nog geen aanspraak kan maken op de titel, juichen de Ajacieden als kampioenen. 'Het is nu niet belangrijk wanneer we de schaal krijgen,' aldus een blije John van 't Schip. 'Het was geen gemakkelijke wedstrijd, want PSV had veel voetballend vermogen voorin. Al met al vond ik het een kampioenswedstrijd waar dig en deze overwinning is een extra belo ning voor het seizoen.' Als de bus met de selectie laat in de avond terugkeert bij de ArenA, staat daar een groep supporters te wachten met mooi vuurwerk en worden de kampioenen toch nog een beetje 'gehuldigd'. Bekerfinale De tuchtcommissie van de KNVB legt Ajax een hogere boete op, veroordeelt Jong Ajax tot het spelen van drie duels zonder publiek maar trekt geen punten af, ook niet voor waardelijk. Of Ajax in beroep gaat, laat de club afhangen van de motivatie van het vonnis. In ieder geval is Jong Ajax officieel kampioen van de Beloftencompetitie, al wordt het dat 'achter de groene tafel'. De finale van de Amstel Cup Beloften zou mis schien een goede gelegenheid zijn om de schaal uit te reiken. Waar deze wedstrijd plaatsvindt is echter een geheim. Tegen stander in de bekerfinale is namelijk Jong 58 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 60