Het Ajax Museum Museumstukken Het Nederlands elftal dat op 31 maart 1935 België met 4-2 overwon. Vanaf links: Bas Paauwe (Feyenoord), Kick Smit (Haarlem), Bertus Caldenhove (DWS), Koos van Gelder (VUC), Wim Lagendaal (Xerxes), Beb Bakhuys (ZAC), Wim Anderiesen (Ajax), Leo Halle (Go Ahead), Sjef van Run (PSV), Frank Wels (Unitas) en Puck van Heel (Feyenoord). Spil Het Nederlandse elftal bestond naast Puck van Heel uit de spelers Gejus van der Meulen (HFC), Mauk Weber (ADO), Jan van Run (PSV), Henk Pellikaan (Longa), Beb Bakhuys (ZAC), Frank Wels (Unitas), Kick Smit (Haarlem), Leen Vente (Neptunus), Joop van Nellen (DHC) en Wim Anderie sen van Ajax. Anderiesen was bij Ajax figuurlijk en letterlijk de spil om wie alles draaide. In 1925 had hij samen met zijn broer Henk de overstap gemaakt van 't Gooi naar Amsterdam. Vrij wel direct kreeg hij een vaste plaats in Ajax 1 en die wist hij te behouden tot hij in 1940 met voetballen stopte. Anderiesen maakte deel uit van alle elftallen die in 'de Gouden Jaren Der tig' vijf maal in tien jaar landskampioen werden. De enige 'smet' op zijn carrière was het feit dat hij bij de Amsterdamse politie werkte en daarom zeer dikwijls zondagsdiensten moest draaien. Hij miste zo nogal wat wedstrijden en daardoor is zijn totaal van 309 wedstrijden in vijftien jaar niet opzienbarend. Desondanks was Anderiesen in zijn tijd een absolute ster en er is in het Ajax Museum niet alleen een aparte plank aan hem gewijd, maar hij komt ook voor in de afdeling 'Ajacieden in Oranje'. Zijn shirt uit 1934 is er te zien, evenals de medaille die de KNVB in 1934 heeft uitgereikt aan alle spelers die waren meegegaan naar 'Rome'. Het shirt is ouderwets degelijk gemaakt van een dik soort katoen en dat voelt iets stugger aan dan de stoffen die tegenwoordig voor sportkleding gebruikt worden. De hals is open en kon met een veter dichtgeknoopt worden. Op de linkerborst zat een zwaar KNVB-embleem van een lichtblauwe, zijdeachtige stof, waarop een goudkleurige Nederlandse leeuw was gestikt. Het is tegenwoordig ondenkbaar dat spelers met zo'n dikke en zware knol op hun shirt zouden willen lopen. Het is vrij uniek dat het shirt zo lang bewaard is gebleven. Het is afkomstig uit de collectie van Wim Anderiesen jr, die evenals zijn vader jarenlang triomfen met Ajax vierde. De hele afdeling waarin het shirt hangt is trouwens bijzonder, want er zijn ook shirts te zien die door Ajacieden zijn gedragen op de wereldkampioenschappen van 1974 en 1978 en op het Europese kampioen schap van 1988. En er is natuurlijk een kans dat er een exemplaar uit 'Portugal 2004' komt te hangen. Maar daarvoor moet er eerst nog een en ander gebeuren... Carel Berenschot Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidin gen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). JUNI 2004 47

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 47