Zeventig jaar Oranjegekte 'Heel Nederland, dat juicht spontaan' We denken weieens dat de Oranjegekte bij Europese en wereldkampioenschappen voetbal van recente tij den is, maar niets is minder waar. Ook zeventig jaar geleden, in 1934, waren 'we' massaal buiten zinnen. Het befaamde lied We gaan naar Rome herinnert eraan. En het Oranjeshirt van Wim Anderiesen in het Ajax Museum getuigt ervan. In 1934 ging Nederland voor het eerst meedoen aan de wereldkampioenschappen voetbal, die in Italië werden gehouden. Tijdens de kwalificatieronden had Oranje onverwacht goed gepresteerd en toen de beslissende wedstrijd tegen Ierland naderde, ontstond er een onge kende uitbarsting van nationalisme, vergelijkbaar met de Oranjegekte zoals die zich vanaf de jaren tachtig met enige regelmaat voordoet. Op zondag 8 april werden de leren met 5-3 geklopt en de bijna 40.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion in Amsterdam gingen volledig uit hun dak. Getrouw aan de regel 'Heel Nederland, dat juicht spontaan' uit We gaan naar Rome zongen ze massaal dit nieuwe 'volkslied' dat speciaal voor de gelegenheid was gecomponeerd. Er is wat verwarring over wie de makers zijn van het lied: algemeen wordt Max Tak als de componist erkend, maar wie precies de woorden schreef is mij niet helemaal duide lijk. Er zijn namelijk twee versies, een geschreven door Chef van Dijk en een door Wim Kan. Enfin, nadat de leren verslagen waren, werd We gaan naar Rome zo vaak gespeeld en gezon gen dat het een begrip werd. Achteraf gezien is de tekst uiterst misplaatst, want er is onder meer sprake van 'het meenemen van den hoogsten titel'. De tekstschrijver verwachtte blijk baar écht dat Nederland wereldkampioen zou worden, maar ons land was in die tijd niet meer dan een voetbaldwerg. Het hoeft niemand te verbazen dat Nederland nooit in Rome aankwam, zelfs niet in de buurt. Milaan was de dichtstbijzijnde stad waarin Oranje - even - mocht vertoeven, want daar speelde men op 27 mei 1934 in een voorronde tegen Zwitserland. Met duizenden waren de supporters per trein en auto met het elftal meegereisd, maar het mocht niet baten. Oranje, onder aanvoe ring van Feyenoorder Puck van Heel, werd met 3-2 door de Zwitsers verslagen en diep ontgoo cheld keerde het legioen huiswaarts. De Zwitsers hadden trouwens weinig plezier van hun overwinning, want direct in de volgende ronde verloren zij van Tsjecho-Slowakije. De Tsjechen bereikten uiteindelijk de finale, waar ze de Italianen troffen. Omdat de eerste wedstrijd in 0-0 eindigde was er een replay nodig, die Italië won met 2-1. AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 46