Historische grond (1985). Op de berichtgeving had de geste weinig invloed, want net zo gretig vermeldde de krant 'dat het iedere keer een galgenmaal' betrof: Ajax werd uitgeschakeld. De nummer 12 van de eredivisie moest het woensdagavond 8 september in het volle Estadio José Alvalade doen zonder de geschorste Jan Wouters en Danny Blind (laatst genoemde zou door uitschakelingen en schorsing van Ajax pas driejaar later, in september 1991, zijn rentree in Europa maken!). Marciano Vink zou, zo was het plan, in Portugal zijn Europese debuut maken. De 17-jarige vwo-scholier had anderhalve week eerder tegen Sparta zijn eerste officiële wed strijd in het eerste gespeeld, gescoord en indruk gemaakt met zijn 'Rijkaard-achtige' manier van spe len. Maar Vink raakte de dinsdag voor de wedstrijd geblesseerd tijdens een training in het José Alva lade, en daar was Frank Verlaat er ineens weer. Dé wisselspeler bij uitstek in die jaren (hij speelde in 1987 en 1988 twee Europa-Cupfinales!) vormde met Hans Werdekker, Mark Verkuyl en Peter Larsson de defensie. Aankoop Ron Willems was achtergebleven in Amsterdam. De aankoop van 1,8 miljoen gulden was onderwerp van medische discussie binnen de club. Was hij niet goedgekeurd toen men hem aantrok en wie betaalt de dure fysiotherapierekeningen die 'buitenstaander' en fysiotherapeut Richard Smith voor Willems in rekening brengt? Ton Harmsen beloofde 'onthullingen'. Gekooide leeuw Ruim 70.000 toeschouwers (het stadion was enige jaren eer der uitgebreid) roken kansen tegen de aangeslagen oppo nent. Vooraf werden ze getrakteerd op een lasershow, met paarden en een gekooide leeuw langs het veld. Menzo Stefan Pettersson kopt Ajax naar 1-1. Doelman Rodolfo Rodriguez heeft het nakijken beklaagde zich hier na afloop over: 'Door dat gedoe ging het licht pas twintig minuten voor het wedstrijd- begin aan en kon ik geen fatsoenlijke warming-up doen. De spelers hebben lang in het donker gelopen.' Menzo reageerde zo fel omdat hij al na vijf minuten traag had gereageerd na een actie van Oceano Cruz: 1-0. Na een mooie actie van Bergkamp (Linder keek zijn ogen uit) kon Pettersson na twintig minuten de stand weer in evenwicht brengen. Maar het geluk liet Ajax deze avond in de steek. Scheidsrechter Ronald Bridges uit Wales trapte twee maal in vrijwillige valpartijen van Sporting-aanvallers en omdat ook Luis van afstand scoorde, liep Sporting in de tweede helft naar 4-1 uit. Sneu voor de NOS (en de kijkers), die juist had besloten om alléén de tweede helft live uit te zenden. De supporters in het stadion konden hun geluk niet op. De afgelopen jaren waren zij niet bijzonder ver wend. Er was bijvoorbeeld zo'n groot aantal spelers aangetrokken, dat een gedeelte alleen maar trainde en vervolgens richting strand trok. Deze spelers kre gen de bijnaam Beach Boys. In de slotfase maakte Stefan Pettersson de stand wat draaglijker door na een dieptepass van Mark Verkuijl bekwaam af te ronden: 4-2. Kurt Linder voelde zich machteloos na afloop: 'Zo'n snelle achterstand was rampzalig. Wij hebben veel spelers achterin en toch ontstaat zo'n simpele goal. Dat duidt op een gebrek aan klasse.' In de (eveneens verloren) return was Kurt Linder er al niet meer bij. Het gebrek aan vertrouwen was wederzijds. Marcelle van Hoof JUNI 2004 45

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 45