Tomas Galasek trots op EK-debuut 2000 Europees kampioenschap Nederland/België: Frankrijk - Italië 2-1 nv Nederland hoeft zich als (mede-)organiserend land niet te kwalificeren; in de eindronde wordt Nederland in de halve finale uitgeschakeld door Italië Eindronde: 11-06-00 Nederland-Tsjechië 1-0 16-06-00 Denemarken-Nederland 0-3 Winter 21-06-00 Frankrijk-Nederland 2-3 Winter 25-06-00 Nederland-Joegoslavië 6-1 29-06-00 Italië-Nederland 0-0 nv (pen: 3-1) Winter Veelzeggend: tijdens Euro 2000 betrad slechts één Ajacied in het Oranje shirt het veld. De openingswedstrijd van Nederland tegen Tsjechië was zelfs de eerste wedstrijd in de hele EK-geschiedenis van het Nederlands elftal waarin geen enkele Ajacied stond opgesteld! Tegen Denemarken en Frankrijk viel Aron Winter het laatste kwartier in voor Bergkamp. Nederland - Joegoslavië was weer een wedstrijd zonder Ajacied, en tegen Italië kwam Winter in de verlenging in het veld voor Cocu. Totaal aantal speelminuten van de Ajax-vertegenwoordiger op dit EK: 51. 38 AJAX MAGAZINE Het lijkt onwaarschijnlijk voor iemand die zo'n sleutelrol vervult bij de kampioen van Nederland, maar voor Tomas Galasek is Euro 2004 de eerste eindronde die hij met zijn land meemaakt. De Ajax-Tsjech debuteert in Portugal. 'Als je blijft hopen dan gebeurt het dus dat je op je 31ste debuteert op een groot toernooi. Daar ben ik heel trots op.' Voor Johnny Heitinga, Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder is het eveneens hun debuut in een groot toernooi. Maar die spelers zijn allemaal (meer dan) tien jonger dan Galasek. 'Het maakt niet uit hoe oudje bent. Ik verheug me er ook heel erg op. Verder dan dit toernooi kijk ik niet, dus ik kan ook niet zeggen of dit eerste EK ook direct mijn laatste is.' Tsjechië was vanaf 24 mei bij elkaar en speelt op 15 juni de eerste wedstrijd op het EK. Als Nederland tegenover Duits land staat, treden de Tsjechen aan tegen de underdog van Groep D, Letland. 'Onze groep D is een van de sterkste op het EK. Met Duitsland behoort Nederland tot de betere Europese landen. Van Letland heb ik nog niet veel gezien, ik weet niet precies hoe ze spelen. Als je erin slaagt de poule door te komen, heb je bewezen dat je in vorm bent. Mochten we verder komen, en dat hoop ik uiteraard wel, dan is mogelijk Italië de volgende tegenstander en dat is de gevaarlijkste uit groep C. Ik hoop dat naast Tsjechië ook Nederland verder gaat. Die onderlinge wedstrijd zal weer speciaal worden. Zeker voor mij. Nederland wil zich revan cheren en wij zullen net zo moeten spelen als in de kwalifi catiewedstrijden, echt als een eenheid.' En hoe staat het met de vorm van Tsjechië? 'De vorige oefenwedstrijd verloren wij van Japan. Dat kwam ook omdat de trainer wat dingetjes wilde uitproberen. Het stond tactisch anders. Zo speelden we in een offensief 4-4-2-systeem in plaats van 4-5-1. Dat pakte niet zo goed uit, dus ik denk dat we in het oude systeem zullen spelen.' Het Tsjechische volk leeft heel erg naar het EK toe. 'Er zul len heel veel supporters meereizen naar Portugal. Zoals het bij Euro 2000 in Nederland was, verwachten we het nu ook weer. De verwachtingen zijn hoog bij de fans. Het is altijd fijn als je in het buitenland speelt en er zitten tiendui zend landgenoten op de tribune!' Persoonlijk richt Galasek zich volledig op het EK. 'Vanaf nu. Daarvoor was ik natuurlijk alleen met het kampioen schap bezig. Ik wil op het EK laten zien dat ik een goede speler voor die positie ben. Ik verwacht wel dat ik wat wedstrijden mee kan doen, maar het ligt aan onze vorm en aan de ideeën van de trainer hoe dat uitpakt.' De middenvelder schat de kansen van gastland Portugal hoog in. 'Net als Spanje is dat een heel sterk team. Spanje laat het niet op toernooi zien, maar ze hebben we een sterk elftal. Ook Frankrijk zal een grote rol gaan spelen. Alleen hadden ze zo'n gemakkelijke kwalificatiepoule datje eigenlijk nog niet kan zeggen hoe goed ze zijn. Net zoals ik nog maar moet zien of Thierry Henry zo'n goed toernooi zal spelen. Iedereen is natuurlijk ingesteld op Henry, weet hoe hij speelt omdat het overal op televi sie wordt gezien. Ik denk dat de Portugese Ronaldo de ster van het EK wordt. Als zijn acties en dingetjes nog wat rendement opleveren, zou hij de grote man kunnen worden. En dan noem ik Zinedine Zidane nog niet eens, maar hij is altijd goed.' Chauvinisme is de Tsjech ook niet vreemd. 'Ik geef Jan Koller een goede kans topscorer van het toernooi te worden,' stelt hij onomwonden. JZ De ploeggenoten Van der Vaart (links) en Galasek tegenover elkaar als internationals tijdens de kwalifi catie (Nederland - Tsjechië 1-1). In Portugal volgt een nieuw duel.

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 38