Zlatan Ibrahimovic leeft in Portugal van dag tot dag Dat de mogelijkheid bestaat dat Zlatan Ibrahimovic in de kwartfinale tegen Nederland komt te spelen, daar is de Zweed zich terdege van bewust. Maar lang erbij stilstaan, doet hij niet. 'We bekijken het wedstrijd voor wedstrijd, want de tegenstanders zijn niet te onderschatten.' Na de wedstrijd tegen Willem II was het Ajax-seizoen voor Ibrahimovic, net als voor de andere internationals, voorbij. Ze kregen een paar dagen de tijd om de omschakeling van de club naar het nationale team te maken. De Zweedse spits moest zich namelijk op 24 mei melden bij het nationale team dat nog oefende tegen Finland en Polen. 'Nu het kampioenschap is gehaald, kan ik me helemaal richten op het EK. Ik verwacht in elk geval wel dat ik elke wedstrijd in de basis sta. Het is mijn eerste EK en ik zal uiteraard zo goed mogelijk proberen te spelen. Met Zwe den moeten we proberen zo ver mogelijk te komen, maar een voorspelling doe ik niet. Zoals ik al zei moeten we het wedstrijd voor wedstrijd bekijken. In de poule hebben we goede tegenstanders. Niemand mag en kan worden onderschat. Het zal voor ons moeilijk worden, maar de kwaliteit van Zweden is dat we voor elkaar werken. We zijn een hecht team dat een goede ontwikkeling heeft doorgemaakt en daarnaast hebben we goede spelers. 'Gedurende de kwalificatiewedstrijden groeide het vertrouwen en we speelden uit bij Polen de beste wedstrijd uit de reeks. We wonnen met 1-0.' Ibrahimovic ziet in Frankrijk de absolute favoriet. 'Ook vanwege Thierry Henry, maar ze hebben heel veel goede spelers.' Voor de topscorer van het toernooi nomineert hij Ruud van Nistelrooy. 'Maar ook Henrik Larsson,' spreekt hij vriendelijk richting zijn Zweedse collega. Vergeet je niet iemand Zlatan? 'Neuh', lacht de Ajax-spits verlegen en steekt achter zijn rug zijn duim omhoog. JZ Eindronde: 12-06-88 Sovjet-Unie-Nederland 1-0 Bosman, A. Mühren, Van 't Schip, Wouters 15-06-88 Engeland-Nederland 1-3 A. Mühren, Wouters 18-06-88 Nederland-lerland 1-0 Bosman, A. Mühren, Wouters 21-06-88 West-Duitsland-Nederland 1-2 A. Mühren, Wouters 25-06-88 Nederland-Sovjet-Unie 2-0 A. Mühren, Wouters 1992 Europees kampioenschap Zweden: Denemarken - Duitsland 2-0 Nederland kwalificeert zich als groepswinnaar en verliest op het eindtoernooi de halve finale van Denemarken 17-10-90 Portugal-Nederland 1-0 Bergkamp, Blind, F de Boer, Van 't Schip, Witschge 21-11-90 Nederland-Griekenland 2-0 Bergkamp*, Blind, Roy, Van 't Schip, Winter, Witschge, Wouters 29-12-90 Malta-Nederland 0-8 Bergkamp**, Blind, F de Boer, Roy, Van 't Schip, Winter*, Wouters 13-03-91 Nederland-Malta 1-0 Bergkamp, Blind, F de Boer, Roy, Van 't Schip, Vink, Witschge, Wouters 17-04-91 Nederland-Finland 2-0 Bergkamp, Blind, Van 't Schip, Vink, Witschge, Wouters De aanloop naar Zweden begon met een 1-0 nederlaag in Portugal. Twee Ajacieden, Frank de Boer en Dennis Bergkamp, hadden drie weken eerder in een oefeninterland in en tegen Italië (eveneens 1-0 verlies) hun debuut gemaakt. Bergkamp scoorde in de tweede kwalificatie wedstrijd, tegen Griekenland, zijn eerste Oranje- doelpunt. Uit tegen Malta (8-0) scoorde hij twee maal, Aron Winter één maal; de overige vijf kwamen van Marco van Basten. De thuiswed strijd tegen Malta (met acht Ajacieden in de basis, onder wie de debuterende Marciano Vink) was een blamage: 1-0 slechts, en de penalty (overtreding op Van Basten, benut door Van Basten) was nog twijfelachtig ook. De kwalificatie werd uiteindelijk veiliggesteld door een goal van Richard Witschge (inmiddels Barcelona) tegen Portugal. In Zweden begon Nederland met een 1-0 overwinning op Schotland dankzij een doelpunt van Dennis Bergkamp, die met Bryan Roy (foto) als enige Ajacied alle wedstrijden speelde. JUNI 2004 35

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 35