Van der Vaart en Sneijder kunnen alleen maar groeien Het Nederlands elftal telde in de kwalificatiereeks voor het EK '84 in Frankrijk het respectabele aantal van bij elkaar tien Ajacieden, van wie de meesten nog maar weinig caps achter hun naam hadden. Hun namen (met tussen haakjes het aantal interlands na hun eerste wed strijd in de reeks): Boeve (2), Kieft (5), Ophof (4), Rijkaard (5), Schoenaker (6), Vanenburg (2), Schrijvers (40), Van Basten (1), Koeman (2), Silooy (1). Van de 22 doelpunten die Oranje scoorde kwa men er tien op naam van een Ajacied. Vier daarvan werden gemaakt door Dick Schoenaker (die op de foto een van zijn twee doelpunten tegen Malta scoort). Uiteindelijk was de scoringsdrift van Nederland echter net niet toereikend. Nederland - IJsland, op 7 september 1983 gespeeld in Groningen voor 7.000 toeschou wers, was de debuutwedstrijd van Marco van Basten in het Nederlands elftal. Voor Piet Schrijvers was het de eerste interland na zijn overgang van Ajax naar PEC Zwolle. Staand vanaf links: Schrijvers (PEC Zwolle), Gullit (Feyenoord), Houtman (Feyenoord), Erwin Koeman (FC Groningen), Van Basten (Ajax), Ronald Koeman (Ajax): gehurkt: Wijnstekers (Feyenoord), Vanenburg (Ajax), Ophof (Ajax), Boeve (Ajax), Willy van de Kerkhof (PSV). Het liefste zouden ze samen het middenveld van Oranje bezetten. Maar vrienden Rafael van der Vaart (21) en Wesley Sneijder (19) beseffen terdege dat ze als jonkies bij het Nederlands elftal nog niet zo heel veel te eisen hebben, al dankt Oranje z'n kwalificatie voor Portugal mede aan het spel van de twee Ajacieden. 'Zo'n EK is het mooiste wat er is voor jonge spelers,' is Van der Vaart van mening. 'Voor ons is het allemaal nieuw en we kunnen alleen maar groeien,' zegt Sneijder. 'Hopelijk krijgen we een fantastisch EK.' Rafael van der Vaart is de oudste en meer ervaren speler van de twee. 'Ik verwacht veel van het EK; het is het hoogste niveau. Hopelijk komen we ver met Nederland. Nu we ons geplaatst hebben is daar goed presteren ons volgende doel. Het lijkt me een heel aparte ervaring, spelen op een eindtoernooi. Eigenlijk ongelooflijk dat een speler als Ruud van Nistelrooy dat ook nog nooit heeft meegemaakt.' 'We zien vanzelf wel hoe het gaat,' zegt Sneijder. 'Ik moet me nog helemaal bewijzen.' Wel licht kan de Utrechter nog wat opsteken van Edgar Davids, met wie hij voetballend een goede band heeft opgebouwd. 'Dat is vanzelf zo gegroeid en ik denk dat met name die wedstrijd tegen Schotland dat gevoel heeft versterkt.' Sneijder vindt het moeilijk om een favoriet voor de Europese titel aan te wijzen. 'Ze zijn allemaal sterk. Frankrijk, Spanje, Portugal... Het wordt een zwaar toernooi.' Voor Van der Vaart is Frankrijk, met zijn voorbeeld Zidane, de favoriet. 'Maar iedereen maakt een kans. Wij ook. Als je daar niet in gelooft, moet je er niet heen gaan. We besef fen dat de verwachtingen weer hoog zullen zijn. In ieder geval moeten we de mensen laten zien dat we er keihard voor vechten. Het kan best zo zijn dat je het al heel goed gedaan hebt, als je de poule doorkomt.' 'Ik denk dat die Duitsers nu wel wakker zijn na die nederlaag tegen Roemenië,' vult Sneijder aan. 'We zullen niemand onderschatten. Op het EK zal iedereen goed zijn.' JUNI 2004 Van der Vaart en Sneijder, de twee jonge Ajax-internationals, vlak voor hun wedstrijd tegen Schotland.

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 33