Grygera werkt naar topvorm toe Krol, Schrijvers, Suurbier Eindronde: 16-06-76 Tsjechoslowakije-Nederland 3-1 nv Geels, Krol, Schrijvers, Suurbier 19-06-76 Joegoslavië-Nederland 2-3 nv Geels**, Krol, Schrijvers, Suurbier Piet Keizer en op de ach tergrond Gerrie Mühren in de wedstrijd Joegoslavië - Nederland op 4 april 1971 (2-0). Totaalvoetbal spe len zoals zij in de Nederlandse competitie en de Europa Cup gewend waren, viel de Ajacieden zonder het totale Ajax niet mee. Behalve twee verplichte monsterzeges op Luxemburg was alleen de thuiswedstrijd tegen Oost-Duitsland een Oranje-waardige vertoning gedurende de kwalificatie voor het eindtoernooi in België. Hier zet Johan Cruijff de Oostduitser Weise op het verkeerde been, terwijl Dick van Dijk - in zijn enige EK-wedstrijd ooit - toekijkt. De twee andere Ajacieden in deze wedstrijd, Hulshoff en Keizer (2), namen de Nederlandse doel puntenproductie voor hun rekening. De opkomende Ruud Krol stuit op de Italiaanse doelman Dino Zoff in de kwalificatiewedstrijd Nederland - Italië (3-1). Met de Ajacieden Krol, Geels, Haan, Rep, Suurbier, Schrijvers en (eenmalig) Notten kwalificeerde Nederland zich als groepswinnaar. Na de daaropvolgende totaalscore van 7-1 tegen België in de kwartfinale wedstrijden was Oranje voor het eerst doorgedrongen tot de eindronde van een Europees kampioenschap. Tsjechië, met de Ajacieden Tomas Galasek en Zdenek Grygera, bereidt zich in Oostenrijk voor op Euro 2004. De poulegenoten van Nederland tijdens het EK spelen oefenwed strijden tegen onder meer Liechtenstein en Estland. 'Het laatste halfjaar hebben we veel blessures in het team gehad,' vertelt Zdenek Grygera. 'We moeten ons nu goed voorbereiden, want op het EK moet je in topvorm zijn. Als bij ons iedereen fit is, hebben we een goed elftal. Onze kracht is dat we op elkaar ingespeeld zijn. En dat is ook wel nodig want we zitten in een zware groep, met Nederland en Duitsland. Een van ons drie zal de volgende ronde niet halen,' aldus de 24-jarige verdediger. Dat de Duitsers onlangs met 5-1 weggespeeld werden door Roemenië zegt de Tsjech weinig. 'Wij verloren ook, van Japan, maar het is maar een vriendschappelijke interland. Bogdan Lobont zei ook dat Duitsland erg slecht was. Maar het is een echt toemooiteam. Straks winnen ze een paar keer met 1-0 en dan staan ze er toch weer. Tegen Nederland wordt het ook een moeilijke wedstrijd, dat is het altijd. Ik schat onze kansen op vijftig procent. Voor die wedstrijd is er geen favoriet. Het is trouwens niet goed dat we elke keer maar tegen Oranje spelen. Tijdens de WK-kwalificatie ook al. 'Wij willen met Tsjechië de kwartfinales natuurlijk halen,' aldus de man die van Sparta Praag naar Ajax kwam de vorige zomer. 'Als we de eerste ronde doorkomen, is alles mogelijk. Eigenlijk is die groepsfase het moeilijkst. Daarna is het telkens een wedstrijd en kan er van alles gebeuren.' De favorieten voor de Europese titel zijn volgens Grygera Frankrijk, Portugal, Nederland en Italië. 'De Italianen hebben een goed team en zijn altijd favoriet als ze meedoen.' Zijn landgenoot Pavel Nedved, Oranje-spits Ruud van Nistelrooy en de Italiaan Francesco Totti noemt hij de mogelijke sterren van het EK. Als Tsjechië de eerste ronde doorkomt, is het Zweden van Grygera's clubgenoot Zlatan Ibrahimovic een mogelijke tegenstander. Om tegen de balvaardige spits te moeten spe len is geen leuk vooruitzicht, vindt de verdediger. 'Zlatan heeft een geweldige techniek. En Zweden is een compact en sterk team.' Grygera moet concurreren met Reggina-speler Jiranek voor een plek in het basiselftal van Tsjechië. 'Net als ik staat hij ook niet altijd in de basis. Tijdens de drie oefenwedstrijden in het trainingskamp zal er wel meer duidelijk worden. Waarschijnlijk zal hij een wedstrijd starten en ik een. Ik ga er hard voor trainen want ik moet wel helemaal fit zijn. Dat er con currentie voor een positie is, vind ik trouwens heel gezond en normaal.' Grygera kijkt erg uit naar het toernooi in Por tugal, ondanks een zwaar jaar bij zijn club. 'Het EK is speciaal, daar gaat iedereen graag naartoe. Er komen veel Tsjechische supporters en er heerst een mooie atmosfeer.' JZ JUNI 2004

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 31