SQi Heitinga wil zijn plekje veroveren in Portugal gescoord 1960 Beker der Europese Naties Frankrijk: Sovjet-Unie - Joegoslavië 2-1 Nederland niet aangemeld voor de kwalificatieduels 1964 Beker der Europese Naties Spanje: Spanje - Sovjet-Unie 2-1 Nederland uitgeschakeld in tweede ronde van de kwalificatie 11-11-62 Nederland-Zwitserland 3-1 H. Groot*, Muller, Ouderland, Prins, Pronk, Swart* 31-03-63 Zwitserland-Nederland 1-1 H. Groot, Ouderland, Pronk, Swart 11-09-63 Nederland-Luxemburg 1-1 Swart, Ouderland, Pronk 30-10-63 Luxemburg-Nederland 2-1 Keizer, Petersen, Pronk Sjaak Swart in de return tegen de Zwitsers (1-1). In de tweede ronde liep de dubbele ontmoeting met Luxemburg uit op een blamage. Na een gelijk spel in de thuiswedstrijd verloor Nederland de in Rotterdam gespeelde 'uitwedstrijd' met 2-1. Piet Keizer, Peet Petersen en Ton Pronk zijn de Ajacieden met de twijfelachtige eer meegespeeld te hebben in de enige wedstrijd die Nederland ooit verloor van Luxemburg. Voor het toernooi in 1964 schreef Nederland zich wel in. Met vijf Ajacieden in het elftal won Oranje de eerste kwalificatiewedstrijd met 3-1 van Zwitserland. Op de foto komt de Zwitser Allemann te laat om Groot van de 3-1 af te houden. Johnny Heitinga is realistisch. Het wordt zijn eerste Europese kampioenschap en hij zal zich vooral op de rechtsbackpositie moeten richten. 'Maar ook op die plaats ben ik nog geen eerste keus,' zegt de verdediger nuchter. Drie interlands speelde Heitinga tot op heden. Drie keer was hij negentig minuten van de partij. 'Dat lijkt me logisch, als een trainer nog helemaal niet weet hoe ik speel. Hij moest me laten spelen omdat hij wil zien wat ik kan. 'Maar zekerheid dat ik speel, heb ik niet. Ik zal mijn best doen om daar mijn plekje te veroveren. Reëel gezien moet ik mij richten op de rechtsbackplaats. Centrale ver dediger is iets voor de toekomst, want Jaap Stam zal altijd spelen. Hij is natuurlijk een klasse apart als verdedi ger. Ik weet niet of ik aan spelen toekom in Portugal. Ik zal het moeten laten zien in de wedstrijden en de trainin gen, maar het is de keus van de bondscoach. Meer dan mijn best kan ik niet doen.' Heitinga heeft een hoge pet op van het Nederlands elftal. 'Ik verwacht veel, ja. Omdat het een goede mix is van jong en oud. We hebben een aantal oudere spelers voor wie dit EK het laatste eindtoernooi zal zijn. Omdat het de laatste keer is zal de concentratie en discipline heel goed zijn. Maar dat verwacht ik toch al; zo vaak is er immers niet een EK. Nederland behoort altijd tot de favorieten. De laatste EK's gingen goed, maar dat is geen garantie.' Behalve goede kansen voor Oranje dicht Heitinga ook Duitsland, Tsjechië, Portugal en uiteraard Frankrijk een hoge klassering toe. 'Het zijn allemaal sterke toernooi- spelers.' Over het speelschema is de jonge Ajacied tevreden. 'Het is toch mooi dat de eerste wedstrijd tegen Duitsland is? Nederland moet altijd warmdraaien voor een toernooi, maar nu is het vereist om er meteen te staan. Ik denk niet dat de instelling anders was geweest als we de eer ste wedstrijd tegen Letland hadden gespeeld. Het is een EK, één keer in de vier jaar. ledereen is er tweehonderd procent mee bezig. Duitsland is op papier lastig, maar het is aan ons te bewijzen dat we beter zijn. Ik denk dat de zware oefennederlaag van Duitsland tegen Roemenië op de ploeg geen negatieve invloed heeft. Integendeel. Het zal ze niet nog een keer overkomen. Ze staan er altijd op een eindronde.' Met een blik op het deelnemersveld beseft Heitinga: 'Groep D is wel de sterkste poule. Als we die doorkomen, is het een goede stap.' Joris Zandbergen JUNI 2004 29

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 29