Ajax weer naar Engeland in voorbereiding WK 2010 enorme stimulans voor Zuid-Afrika Bericht uit Kaapstad In de voorbereiding op het seizoen 2004-2005 volgt de selectie van het eerste elftal van Ajax ongeveer hetzelfde programma als de vorige jaargang. Het team van Ronald Koeman begint met trainen op woensdag 7 juli. Op zaterdag 10 juli staat de eerste oefenwedstrijd gepland, in Almere tegen FC Omniworld. Vervolgens belegt het elftal van maandag 12 juli tot zondag 18 juli een trainingskamp in De Lutte, alwaar drie oefenduels worden gespeeld tegen amateur clubs: op dinsdag 13 juli in Denekamp tegen Dos'19, donderdag 15 juli tegen Excelsior'31 in Rijssen en op zaterdag 17 juli tegen HSV Zuidvogels in Huizen. Drie dagen later vliegt Ajax naar Engeland voor een volgende trainingsstage. Een club uit de First Division en een team uit de Second Division zijn in de omgeving van Londen de tegenstanders in oefenwedstrijden. Op woensdag 21 juli bindt Ajax de strijd aan met Queens Park Rangers en op vrijdag 23 juli is Luton Town de opponent van de Amsterdam mers, die een dag later weer terugkeren naar Nederland. In de week erna moet de ploeg zich dan voorbereiden op het Amsterdam Tourna ment, dat op vrijdag 30 juli van start gaat. John Comitis, de CEO oftewel algemeen directeur van Ajax Cape Town, was in ons land voor een bezoek aan het Amsterdamse Ajax en een gesprek met de directie van de club. Comitis was nog helemaal in de wolken van het feit dat Zuid-Afrika de organisatie van het WK voetbal van 2010 toegewezen heeft gekregen. 'Dat heeft een weerslag op onze club, het land en eigenlijk het hele continent Afrika,' aldus de directeur uit Kaapstad. 'Dat Zuid-Afrika het wereldkampioenschap voetbal in 2010 mag organiseren is de belangrijkste prestatie die er ooit in de Zuid-Afrikaanse sport is bereikt. De implica ties hiervan zijn zeer vergaand,' liet John Comitis weten. 'Voor de economie van ons land en de rest van Afrika is dit een geweldige stimulans. De infrastructuur in Zuid-Afrika zal sterk verbeteren. Dit is een onderdeel van de Renaissance van Zuid- Afrika die ingezet is door president Mbeki.' De directeur van Ajax Cape Town voorziet ook voor zijn eigen club veel verbeterin gen. 'De infrastructuur in het Zuid-Afrikaanse voetbal is onderontwikkeld. Nu kan de overheid deelnemen aan de verbetering daarvan. Ajax Cape Town speelt in een rugbystadion. Dit is de eerste stap naar een eigen stadion, in samenwerking met de gemeente. Zo zal dat voor elke stad met een voetbalclub gaan.' Ajax Cape Town ligt drie a vier jaar voor op andere clubs op het gebied van infra structuur en professionalisme, volgens Comitis. 'We denken als een global club. Dankzij Ajax volgen we de ontwikkelingen in Europa en dat zal onze groei alleen maar doen versnellen. Volgend seizoen spelen we in de Afrikaanse Champions League, want we worden tenminste tweede. We hebben de efficiëntste jeugdoplei ding van Zuid-Afrika, en misschien wel van heel Afrika, dankzij de inbreng van Ajax Amsterdam. Ajax Cape Town besteedt meer geld aan zijn jeugdopleiding dan Ajax Amsterdam; er is nog veel te doen en we zien dit als de weg van de toekomst. In Kaapstad werken we volledig volgens de Ajax-filosofie. Er werken technische men sen die hun kennis in Europa hebben opgedaan en we spelen door de hele club 3-4- 3. Ajax Cape Town is zeer actief in het scouten van jong talent. We kijken in heel Zuid-Afrika en ook in de rest van het continent. Net als in Amsterdam werken we ook met de TIPS-methode.' Ook in Amsterdam erkent men het goede werk dat verricht wordt in jeugdopleiding van de Urban Warriors. Technisch directeur Louis van Gaal bracht enige tijd geleden een bezoek aan Kaapstad en zijn kennersoog viel direct op enkele Zuid-Afrikaanse talenten. 'Drie spelers van ons team onder zeventien jaar worden door Louis gezien als mogelijkheden,' zei de Zuid-Afrikaan trots. 'We proberen spelers naar Amster dam te brengen. We zijn als club pas vier jaar oud en je ziet nu al het effect van de Ajax-opleiding.' Het eerste elftal van Ajax Cape Town timmert ook hard aan de weg. Stond de ploeg vorig seizoen nog in de degradatiezone, deze jaargang strijdt het team mee om de bovenste plek. Ajax Cape Town moet alleen de Kaiser Chiefs boven zich dulden in de competitie. 'We hebben een paar ervaren spelers uit Kongo aan de selectie toege voegd,' aldus Comitis. 'En we zijn tegelijkertijd tot de conclusie gekomen dat een aantal spelers al te lang bij de club zat en geen vooruitgang meer maakte. In plaats van die spelers hebben we jongens uit de junioren toegevoegd.' Een andere reden voor het succes van de ploeg uit Kaapstad is coach Gordon Igesund. 'Hij heeft in de afgelopen vijfjaar drie keer een team kampioen gemaakt. Gordon was gevraagd om coach te worden van het nationale team van Zuid-Afrika maar hij wil zijn werk bij Ajax afmaken. De komende driejaar is hij nog coach bij ons. Zijn filosofie past goed bij onze club.' John Comitis kwam ook naar Nederland om met de directie van Ajax te praten over een bezoek van het eerste elftal van de Amsterdammers aan Kaapstad. 'Ik hoop Ajax Amsterdam te zien in Zuid-Afrika, misschien tijdens de winterstop. Als er dan supporters meegaan kunnen die gelijk zien hoe mooi Zuid-Afrika is.' Een bezoek van Ajax Cape Town aan de Amsterdamse vestiging is ook niet uitgesloten. 'Ik heb ons eerste elftal beloofd om ze mee te nemen naar Amsterdam als we kampioen wor den. Het lijkt me mooi om bijvoorbeeld zes dagen in Nederland te zijn en het Amsterdam Tournament te bekijken.' Joris Zandbergen 1Q Nicolae Mitea in actie vorige zomer tegen Derby County.

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 19