Ajax in beeld De overwinningsroes in het Ajax- vak was van korte duur. Zeven minuten na Sjaak Swarts doel punt werd een door Ton Pronk veroorzaakte strafschop door zijn slachtoffer Strunc zelf benut: 1-1. De ploegen leken op een beslis singswedstrijd af te stevenen, tot drie minuten voor tijd het nood lot toesloeg voor Ajax en vooral Frits Soetekouw, die in eigen doel schoot. Verslagen zagen Ajax- supporters toe hoe Dukla-fans en militairen, met spandoek en al, feestend het veld opstroomden. De Praagse lente eindigde in een enorme anti-climax. Het Ajax-legioen druipt af. De Tsjechi sche gezichten staan aanmerkelijk vrolijker. Dukla gaat naar de halve finale, waarin het Celtic zal treffen. Hennie Schuurman: 'Man, wat was het mooi geweest als wij naar Glasgow hadden gekund. Celtic speelde toen net als Ajax altijd op de aanval.' De Schotten wonnen thuis met 3-1 en hiel den het in Praag op 0-0. In de finale won Celtic met 2-1 van Inter. Ajax moest nog vier jaar wachten op een dergelijk Europa-Cupsucces. 'Dit was een Ajax in opbouw,' stelt Schuurman. Een verdwaald Ajax-petje tussen de uitzinnige Dukla-supporters, die hun helden op de schouders nemen. De meeste Ajax-fans zaten toen al in de bus, waar volgens Hennie Schuurman de stemming 'nihil' was. Ene mej. F.W.J. Hilhorst, die haar reis verslag naar het clubblad inzond, had echter nog wel oog voor de positieve kanten van de zaak: 'Een beetje bedroefd de bus in, maar dat ging al gauw over bij het aanschouwen van duizenden, misschien wel tienduizenden Tsjechen, die naar het centrum van Praag waren gestroomd. De Beat les hadden zich geen grotere ontvangst kunnen dromen. Ze stonden ons toe te zwaaien en waren het er over eens dat we veel pech hadden gehad op de Praagse grasmat.' Schuurman: 'Daarom waren we dus erg chagrijnig in de bus terug.' Ook voorzitter Jaap van Praag zag wel een lichtpuntje: 'Bij Dukla hebben we ons Waterloo gevonden, maar tot ver buiten onze landsgrenzen heeft de naam Ajax een klank gekregen als nimmer tevo ren.' Het laatste woord is aan de moeder van Johan Cruijff. Zij bekeek de wedstrijd thuis op de televisie in het bijzijn van een Parool-verslagge ver, die uit haar mond optekende: 'Dat ze verloren hebben is tot daar aan toe, maar de manier waarop vind ik zo schlemielig.' MEI 2004 91

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 93