Het Ajax Museum Museumstukken WEN Gelukkig was dat opeens minder erg, want van Club Brugge kwam Ruud Geels en die kon alléén maar scoren. Maar toen Geels vier seizoenen en 153 goals later vertrok, stond er weer geen vervanger uit eigen gelederen klaar. Wel was in Geels' laatste jaar Johan Zuidema geko men, maar die was toch vooral een linksbuiten, die nauwelijks het goal vond. Een verdraaide knie in een partijtje met zijn zoontje maakte een voortijdig einde aan zijn carrière. Dus werd Ray Clarke van Sparta gehaald. Clarke was meteen geliefd bij de fans en hij maakte ook veel goals, maar in zijn privé-leven gebeurden er dingen die het Ajax-bestuur niet bevielen en Ray moest weg. Zijn vervanger was de Deen Henning Jensen. Hij kwam van Real Madrid, maar echt veel doelpunten maken deed hij niet. Gelukkig was er de eigen jeugd, met eerst Wim Kieft, en vervolgens Marco van Basten en John Bosman. Ajax zat voorjaren goed. Toen Van Basten in 1987 vertrok, kwamen de bij Roda JC veelscorende Henny Meijer en de Ier Frank Stapleton. Beiden hielden het maar een seizoen vol, waarbij Meijer nog vijftien doelpunten maakte, maar Stapleton slechts één. Het was niet heel erg, want de eigen toverdoos bracht alweer een nieuw talent in de persoon van Dennis Bergkamp en uit Zweden was Stefan Pettersson gehaald: eindelijk een aankoop van wie Ajax jarenlang profijt had. Bij zijn afscheid, zes jaar en honderd doelpunten later, vonden velen dat Pettersson de erenaam 'Mister Ajax' gerust van good old Sjaak Swart mocht overnemen. Toch waren Bergkamp en Pettersson in hun beginjaren geen véélscorende spitsen en dus bleef Ajax voortdurend zoeken naar extra schotkracht. We noteren achtereenvolgens: Ron Willems (4 seizoenen, 18 goals), Pal Fischer (1 seizoen, 7 goals), John van Loen (1 seizoen, 14 goals) en Dan Petersen (3 seizoenen, 8 goals). In de jaren negentig maakten met enige regel maat nog andere sterren-van-elders hun opwachting. We denken aan spelers als Peter van Vossen (2 seizoenen, 7 goals), Andrei Demchenko (1 seizoen, geen goals), Ivan Gabrich (1 sei zoen, geen goals) en Gerald Sibon (2 seizoenen, 5 goals). Allemaal spelers met grote kwali teiten, maar hun korte carrière bij Ajax bewijst dat je iets extra's moet hebben om in Amster dam te slagen. Die extra dimensie kan in de eigen jeugdopleiding, in een proces van jaren, worden gepolijst, maar bij een onbewerkte diamant van buiten komt die helaas maar zelden tot schittering. Carel Berenschot Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De star- ter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag): 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koop zondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00- 17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). MEI 2004 83

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 85