Voetballettrie Ben ik vrij onverveerd Dortmund, 3 juli 1974 - Ruud Krol geeft op het WK tegen Brazilië de voorzet waaruit Johan Cruijff het tweede doelpunt maakt. meegaan naar voren als linksback vooral tegen zuidamerikanen is mooi maar blijft riskant bovendien waarom zou je jij staat voor zij moeten komen dus hou je driften in de hand maar een ram laat zich niet remmen een ram kiest de eigen route of de trainer het nu goed vindt of niet dus overschrijdt hij via rensenbrink die een beetje buitenspel staat de grens van zijn gebied als tenslotte zijn voorzet vertrekt hard en strak ondanks het zwakke been is het een fractie later raak krijgt cruijff de credits vindt de trainer het alsnog een goed idee en zint luis pereira op wraak Tovenaars in Oranje PSV met 6-0 de oren waste. PSV-coach en ex-Saint-Etienner Kees Rijvers onthield Johnny's stemmingmakerij in de Franse pers en zijn veldaandeel in die vernedering (de 6-0 door een penalty) en nam in 1981 wraak door als net benoemde bondscoach na een paar interlands te verklaren dat hij het met Rep eenvoudigweg niet meer zag zitten. Aan het eind van zijn carrière - verzwakt door een zwartgeldaffaire en belastingschulden? - bladderde het 'gouwe' in hoog tempo van Johnny's pikkie af toen hij zich bij PEC Zwolle, bij Feyenoord en uiteindelijk in de peilloze diepte van Haarlem niet meer met het talent wist te omringen dat hem kon doen schitteren. Ondanks zijn zelfverklaarde supervorm kwam hij niet meer echt aan de bak. Ook niet als trainer. Ja, van clubs als ZFC, Hellas Sport, Zwarte Scha pen (later omgedoopt tot Sporting Flevoland en SC Omniworld) en Texel '94. Toch een ander kaliber teams dan je bij de naam Johnny Rep zou verwachten. Zou je kunnen concluderen dat men hem doorhad? Alleen Johnny zelf had Rep niet door, want hij bleef klagen dat de waar dering voor zijn coachend vermogen te gering was. De allerlaatste stofjes goud verwijderde Rep zelf van zijn reputatie door publiekelijk uit de doeken te doen hoe zijn prestaties bij Ajax, maar ook in Spanje en Frankrijk, beïnvloed wer den door het slikken van amfetaminen. Een bijeffect van amfetaminegebruik is dat 'een sterke bewegingsdrang optreedt, terwijl het verhoogde zelfgevoel ("Ik kan het") resulteert in verlies van zelfkritiek'. Verklaart dat zijn nog steeds voortdurende zoektocht naar erken ning? Uiteindelijk bleek Rep dus niet permanent uitgerust met de vleugels van Pegasus, want hij is noch als speler, noch als trainer in staat geweest een vastzittend team uit het slop te halen. Wel incidenteel door een gouden treffer (Schotland!), maar niet structureel. Zijn vleugels waren zelfgemaakte vlerken van veren en was. Daar kon je ook mee vliegen. Hoog mee vlie gen zelfs. Waanzinnig hoog: een legende mee worden. Net als Icarus, die door zijn vader was gewaarschuwd: 'Niet te laag over het water, want dan zuigt het verenpakket zich vol en word je topzwaar. Maar ook niet te hoog, want dan smelt de zon de was.' Tijdens zijn vlucht vergat Icarus de woorden van zijn vader. Hij scheerde langs de zon, stortte in zee en verdronk. Mik Schots Jan Luitzen Chris Wiüemsen MEI 2004 Begin april is bij uitgeverij Bruna het boek Tovenaars in Oranje verschenen. Daarin hebben Mik Schots Jan Luitzen hun hartstocht voor het voetbalspel en hun balsturige meningen over de 30 meest magische spelers in het Oranje van toen en nu vastgelegd. Tamelijk uit het collectieve geheugen gewiste tovenaars als Mannes Francken en Puck van Heel, maar ook onvergetelijke en actuele als Lenstra, Cruijff, Bergkamp en Van Nistelrooij. Verder verschijnt van Mik Schots Jan Luitzen in september 2004 de Mannen in Oranje- scheurkalender 2005. Mik Schots Jan Luitzen Met nawoord door Jan Mulder ISBN 90-229-8813-9 248 pagina's, €14,95

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 81