Historische grond MEI 2004 71 Handsbal Knobel pochte liever over de gloednieuwe aankopen Steffen- lagen en Varga, 'die Cruijff moesten doen vergeten' (anno 2004 klinkt dit nogal aandoenlijk). Zij waren echter vanwege een schorsing naar aanleiding van het Duitse omkoopschan daal pas vanaf december beschikbaar. In Vasilij Levski trad aan Ajax met een krappe 1-0 voorsprong van de thuiswedstrijd. Ruim een uur leek dit genoeg, maar toen ging nota bene uitblinker Piet Keizer in de fout. In plaats van de bal weg te rammen, wilde Keizer 'mooi' uitver dedigen. Hij verspeelde de bal, waarna uit een voorzet (en in buitenspelpositie?) Marashliev inkopte. In de verlenging bleef Ajax de betere ploeg, maar in de slotminuut negeerde scheidsrechter een handsbal van Mikhailov, die 2-1 inschoot. Na drie seizoenen was er in het Vasilij Levski stadion een einde gekomen aan' Ajax heerschappij in Europa. Twee jaar later kwam Ajax als een 'doodgewoon kluppie' (Wim Suurbier) naar het Vasilij Levski. Tegenstander in de tweede ronde van de UEFA Cup was Levski-Spartak, ontstaan in 1969 uit een fusie tussen Levski Gerena en Spartak Sofia. Ook nu veel dramatiek aan het einde van de tweestrijd, die net als in Amsterdam in 2-1 voor de thuisclub was geëindigd. In de strafschoppenserie miste Dick Helling als enige. Helling was nota bene in de verlenging in het veld gebracht door trainer Rinus Michels omdat hij de Zaankanter als een penalty-specialist beschouwde. entie, een jaar eerder nog een poel van Mokummer jolijt, (ovacs was verdwenen en Knobel gekomen. Voorzitter Van 3raag werd het vuur na aan de schenen gelegd. Zo vroeg het Bulgaarse journaille aan Van Praag of Ajax in het nationale stadion van Chili in Santiago (waarin honderden gevangen /an de militaire junta bijeen waren gedreven) zou spelen, als iet daartoe door de UEFA zou worden verplicht, net als ze jat bij de Russische nationale ploeg had gedaan (en die wei- jerde). Van Praag verklaarde als typische voetbalbestuurder uiteraard' dat politiek en sport niets met elkaar te maken •nogen hebben, en verzuchtte later tegen de Nederlandse jers 'nog nooit zulke rotvragen te hebben gehad'. Maar er verlieten ooit ook Ajacieden als held het Vasilij Levski. Peter Jager was op 19 oktober 1977 de grote uitblin ker in de heenwedstrijd van de tweede ronde van de Europa Cup 1. De vervanger voor doelman Piet Schrijvers speelde groots en kreeg - o, heldendom - ook nog 70.000 Bulgaren tegen zich, nadat vedette Panov in zijn nabijheid, maar bui ten Jagers schuld, tegen een koffer van een fotograaf was geknald en daarbij zijn been had gebroken. De Amsterdam mer trok zich niets aan van de fluitconcerten en leidde Ajax naar een 2-1 zege, de eerste Europese thuisnederlaag van Levski-Spartak in vijftien jaar. Beloning voor Jager na afloop, buiten eeuwige roem: een rood tafelkleed, geborduurd door een vrouwelijke Bulgaarse Ajax-fan. Het was tevens de laatste Ajax-wedstrijd van Wim Suurbier, die alle Europa-Cupstormen van Ajax, dus ook die vier in Sofia, had meegemaakt. De Amsterdammer, die naar Schalke '04 vertrok, was geen fan geworden van Vasilij Levski: 'Een rotstadion, een slecht veld, en een grimmige en rauwe sfeer.' Marcelle van Hoof Doelman Stuy ondergaat een 'bombardement' van zijn ploeggenoten tijdens de training in het stadion daags voor de wedstrijd tegen Levski-Spartak in 1975. •Snartak - Aja* ^Z^. Programmaboekje

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 73