'Geweldig om zoveel oude ploegmaten terug te zien. Vooral de Johan Cruijff-wedstrijd was net een reünie' Oude 3 mei 1994: Stefan Pettersson neemt afscheid van de Meer. 'De allerlaatste wedstrijd speelde ik ook met een leuk, maar vreemd gevoel. Tegen Wil lem II besef je dat die dag werkelijk iets wordt afgesloten. Dat jouw laatste wedstrijd als Ajacied na afloop echt een feit is.' Terugkeer Enkele weken na de laatste thuis- en uitwedstrijd vertrok het gezin Pettersson naar Zwe den. De flat in Diemen ('Ik kon de Meer bijna zien en ging soms zelfs op de fiets naar het stadion') werd een huis in zijn vaderland. De Amsterdamse voetbalgrond werd die van Göteborg. De vertrouwde Meer werd het Nya Ullevi stadion. En, evenmin onbelangrijk: Ajax-trainer Van Gaal werd IFK tranare Roger Gustafsson. Een van de spaarzame, maar niet onbelangrijke overeenkomsten was dat ook in Zweden de voetbalgoden Pettersson al snel goedgezind bleken. 'Ik ben in 1994 twee keer landskampioen geworden,' stelt de 30-voudige Zweedse international trots. 'Omdat het Zweedse voetbalseizoen loopt van april tot en met oktober, kwam ik halverwege het seizoen bij de selectie van IFK. Met Ajax was ik eerder kampioen van Nederland geworden. In oktober volgde de titel met IFK. Al met al heb ik ook in Göteborg nog heel mooie voetbaljaren gekend.' Hoe mooi de jaren en hoe goedgezind hem de voetbalgoden ook waren, Petterssons eer ste maanden terug in Zweden verliepen moeizaam. Soms zelfs uiterst moeizaam. De gelouterde ex-Ajacied, geheel vertrouwd geraakt met de Amsterdamse branie en mondig heid, moest aanvankelijk nogal wennen aan de dagelijkse omgang met zijn landgenoten. 'Ik was inmiddels Ajacied geworden en dacht in het begin nog te veel in de Ajax-filosofie.' Zaken die in Amsterdam heel normaal waren, bleken dat niet in zijn thuisland. 'Het groot ste verschil was misschien wel dat bij Ajax altijd scherp wordt getraind en er achter elke training een idee zit. Bij IFK bleek dat niet altijd het geval. Ik heb de eerste maanden daarom best veel moeite gehad met die overschakeling. Het heeft zo'n vier, vijf maanden geduurd voordat ik me lekker begon te voelen. Ook omdat ik toen besefte dat de club zich onmogelijk helemaal aan mij kon aanpassen. IFK heeft in het verleden best wat leuke prijzen gewonnen (waaronder twee UEFA Cups, RJ). Ook de Zweedse mentaliteit werkt dus wel degelijk, maar op zijn eigen manier.' Waar Pettersson ook tegen aanliep, was de manier waarop de spelers van IFK Göteborg elkaar benaderden. Als onder de Ajacieden sprake was van een harde professionaliteit, was in Zweden sprake van een meer amicale benadering. 'Aanvankelijk vond ik de Zweedse spelers veel te lief voor elkaar. Maar dat is in de afgelopen jaren al stukken beter en professioneler geworden. Maar wat ik duidelijk merkte, was hoeveel mondiger ik in Amsterdam was geworden. Als ik voelde dat er iets niet goed zat, stapte ik gewoon op de trainer af. Ook dat doen Zweden niet zo snel.' Hoewel het hem dit keer tijdens zijn bezoek aan Amsterdam aan de tijd ontbreekt om Ajax aan het werk te zien, is hij al een paar keer terug geweest bij zijn oude club. In de Meer is Pettersson nooit meer geweest. 'Mijn allereerste keer terug bij Ajax, in de ArenA, was daarom niet écht een thuiskomst. Aan de ontvangst lag het niet, maar de sfeer was gewoon anders.' In de erewedstrijd voor Johan Cruijff (of officieel: de 'Ajax en Johan Cruijff: dertig jaar finales'-wedstrijd) en als tegenstander van het Oranje van de Eeuw, hulde Pettersson zich in het 'nieuwe' stadion zelfs twee maal in het vertrouwde Ajax- shirt. De oud-Ajacied genoot met volle teugen van het weerzien met zoveel oude vrien den en bekenden. De toejuichingen van het publiek voelden als een warm bad. 'Geweldig om zoveel oude ploegmaten terug te zien. Vooral de Johan Cruijff-wedstrijd was net een reünie. Echt schitterend. Dat soort wedstrijden doen ze toch goed in Nederland. In Zwe den gebeurt zoiets bijna nooit.' Terugkeren in Amsterdam is voor Pettersson ook een beetje terugkeren naar het verle den. Al past al te veel sentimentaliteit de rossige Zweed niet. Nuchter: 'Ik ben vandaag bezig met het heden. Ik kijk vooruit. Terugkijken komt later wel.' Hoewel..., het klinkt allemaal gemakkelijker dan het is, moet Pettersson al snel toe geven. 'Bij mijn afscheid van Ajax kreeg ik een videoband met daarop mijn mooiste goals. Mijn zoontje vindt het soms leuk om die beelden weer eens te bekijken. Als hij kijkt, ga ik er weieens even bij zitten. Een paar minuutjes maar.' De twee Amsterdamse paaltjes die hij overhield aan zijn Nederlandse jaren, zullen een mooi plaatsje krijgen nabij zijn nieuwe huis, belooft Pettersson. Ajax en Amsterdam zul len écht nooit meer uit zijn leven verdwijnen. Ronald Jonges MEI 2004 49

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 49