Ik feliciteer jullie allemaal. Ik gun het jullie van harte' (Mido per sms aan de selectie) 'Ik hoop dat ik volgend jaar weer bij Ajax speel' (Rafael van der Vaart) 'Het ziet ernaar uit dat ik blijf' (Zlatan Ibrahimovic) 'Hier op het Leidsepiein beseffen we weer dat Ajax voor veel mensen een deel van hun leven is' (Louis van Gaal) spelers. Liever wil ik natuurlijk dat het grootste deel van dit team bij elkaar blijft, maar als er spelers weggaan, werk ik gewoon door met degenen die blijven. Het is alleen niet pret tig als er wisselingen plaatsvinden als je al begonnen bent, zoals dit seizoen gebeurde. En dat terwijl we al vrij snel klaar moesten zijn voor de voorronde van de Champions League, omdat het halen van die Champions League bepalend was voor het seizoen. Volgend sei zoen zou het echter weer kunnen gebeuren dat spelers laat nog van club wisselen, aange zien veel mensen eerst het Europees kampioenschap afwachten.' Evaluatie Ajax haalde de eerste ronde van de Champions League en leek aanvankelijk door te drin gen naar de volgende ronde toen het thuisoverwinningen boekte tegen Club Brugge en Celta de Vigo. Buiten de ArenA ging het de Amsterdammers echter minder goed af en de club was Europees zelfs helemaal uitgespeeld na de 2-1 nederlaag bij Club Brugge. Het middenveld van Ajax, zonder Tomas Galasek maar met de drie jonkies Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder en Nigel de Jong, werd overlopen door de bonkige Belgen. 'Brugge-uit zou ik volgende keer anders doen,' zegt Koeman eerlijk. 'Als trainer leer je altijd bij. Over de lange termijn bezien vind ik dat ik geen fouten heb gemaakt. Maar sommige details kunnen altijd verbeterd worden; hoe wedstrijden verlopen, de wissels die je pleegt. Wij zijn als trainersstaf zeer kritisch op onszelf en we hebben overal een mening over. Na elke wedstrijd evalueren we ook onze eigen prestatie. Je wordt beoordeeld op je laatste wedstrijd.' Uit zijn grote en talentrijke selectie haalt Koeman ook een aantal spelers naar voren ter evaluatie. 'Maxwell steekt er wat mij betreft bovenuit. Hij is zeer getalenteerd en heeft zich defensief ook goed ontwikkeld. Tomas Galasek is heel belangrijk voor het elftal en is ook een fan tastische jongen binnen de groep. Johnny Heitinga is heel goed teruggekomen van zijn blessure. Ik had niet verwacht dat hij al zo ver zou zijn op die positie in het centrum. Toen ik coach werd bij Ajax, speelde hij rechtsback of hij speelde soms helemaal niet. Zodra hij terug was van zijn blessure, heb ik hem de kans gegeven om een periode als centrale ver dediger te opereren en dat heeft hij, op ADO Den Haag uit na, prima ingevuld. Rafael van der Vaart kan niet ieder jaar zo'n hoog rendement halen als vorig seizoen, maar de man heeft wel grote kwaliteiten. Wesley Sneijder kende pieken en dalen. Als hij in vorm is, is hij zeer goed maar we kunnen nog niet verwachten dat hij altijd zo speelt zoals tegen Schotland.' Het kampioenschap, het tweede van trainer Koeman met Ajax, voelt wat meer als 'zijn' lands titel. 'Als je halverwege instapt, heb je niet de kans gehad om de planning voor een heel sei zoen te maken. In het vorige kampioenschap heb ik natuurlijk ook wel de hand gehad, maar je speelt eigenlijk met spelers van een ander. Nu heb ik een heel seizoen kunnen werken met deze groep. Aan de andere kant was die vorige titel op een bepaalde manier wel bevredigen der. Ajax was eindelijk terug waar het wilde zijn, na een periode vol negativisme.' Joris Zandbergen MEI 2004 39

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 39