Koeman is blij maar hij blijft kritisch Eigenlijk is het een rare situatie. Vorig seizoen stond Ajax aan het eind van de rit met lege handen; de club pakte geen enkele prijs in de jaargang 2002-2003, maar werd alom bejubeld vanwege met name de suc cessen in de Champions League. Dit seizoen werd er met minder enthousiasme over Ajax gesproken, maar hebben de Amsterdammers het landskampioenschap binnengehaald. 'Het is niet altijd goed geweest dit sei zoen, maar we zijn toch op een goede manier kampioen geworden,1 aldus Ronald Koeman. litmanen, woho, Litmanen, woho' (Rafael van der Vaart op het bordes van de Stadschouwburg) 'Veel plezier vandaag, Amsterdam!' (Jari Litamen per sms aan de selectie) 'Dit is echt fantastisch, zoveel mensen. Ik weet niet zo goed hoe ik dit moet beschrijven' (Zlatan Ibrahimovic) Koeman is blij met zijn tweede kampioensschaal, maar hij blijft zichzelf en zijn team voort durend analyseren en plaatst waar nodig kritische kanttekeningen. Het doel van Ajax moet zijn om onderscheidend voetbal te spelen en dat is er deze jaargang niet altijd van geko men, geeft de trainer toe. De lat zou dit seizoen nog hoger gelegd worden. 'Ik leg de lat altijd wel hoog,' verklaart Koeman. 'Soms was het teleurstellend. De vooruitgang in de groep was niet altijd naar tevredenheid. Deels komt dit door de vele blessures die we had den. Dan heb je het soms moeilijk. Als je dan toch kampioen wordt, heb je een goede en grote groep. Het ideaal is goed spelen en winnen, maar dat kan niet altijd meer. We hebben iets te vaak nagelaten om wedstrijden vroegtijdig te beslissen. Maar de leeftijd van onze ploeg maakt dat niet altijd mogelijk. Misschien willen we wel te veel te snel.' Ajax kende dit voetbaljaar veel nieuwe gezichten en ook dat was er een van de oorzaken van dat de ploeg af en toe zoekende was, legt Koeman uit. 'De stap naar Ajax is groot, gro ter dan menigeen denkt. Eigenlijk mag je uit iemands eerste seizoen niet te veel conclu sies trekken. Toch hebben de aankopen wel een bijdrage geleverd aan het resultaat.' Koeman deelt de visie van Louis van Gaal dat Ajax onderscheidend voetbal moet spelen en dat de club op de echte 'Ajax-manier' wil opereren. Gemakkelijk is dat echter niet. 'Het is goed om ergens naartoe te werken maar af en toe moet je pas op de plaats maken. De speelwijze van Ajax is moeilijk in de uitvoering, zeker als je het met buitenlandse spelers moet doen. Nu, met veel "eigen jongens" is het zelfs niet altijd mogelijk. Natuurlijk heb ik ook genoten van het Ajax van 1995, dat met jongens uit de eigen opleiding en fantastische spelers zulk mooi voetbal liet zien. Op lange termijn zul je je eigen stijl moeten spelen om internationaal succes te behalen. Want als je financieel probeert te concurreren met clubs uit de toplanden, leg je het altijd af.' Omdat het grote geld buiten Nederland verdiend kan worden, bestaat er altijd het gevaar dat Ajax belangrijke spelers kwijtraakt. Toch voelt Koeman zich geen trainer die spelers opleidt voor andere clubs. 'Je weet dat je bij Ajax te maken krijgt met vertrekkende MEI 2004 37

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 37