Eens Ajacied, altijd Ajacied Voorbij preekt de passie Eind maart besloot Ajax het contract met Jari Litmanen, dat aan het eind van het seizoen zou aflopen, niet te verlengen. Op ver zoek van de aanvallende middenvelder werkte Ajax daarna mee aan een onmiddellijke beëindiging van zijn contract zodat de Fin de gelegenheid kreeg zijn voetbalcarrière voort te zetten bij zijn oude club FC Lahti. Aangezien er nog geen gelegenheid is geweest om passend afscheid te nemen - de Finse competitie ving aan op 1 mei - schreef Litanen een open brief aan de Ajax- supporters. Amsterdam, 13 april 2004 Beste Ajacieden, supportersvrienden, Dit is niet de meest logische manier om - in eerste instantie - afscheid te nemen van jullie. Eigenlijk is dit ook geen afscheidsbrief maar meer een manier om uit te leggen waarom ik eerder dan bij het eind van het seizoen mijn club Ajax heb verlaten, zonder de kans te benutten om vanaf het veld jullie te kunnen bedanken voor de altijd fantastische steun. Die steun is ook in de moeilijke maanden van blessures nooit aan mij voorbij gegaan. Om in mijn geboorteland de mogelijkheid te hebben om daar voorlopig door te voetballen en omdat de slui tingsdatum voor inschrijving voor de Finse competitie 15 april is, was snelle actie noodzakelijk. Ik heb die keuze gemaakt omdat ik wist dat mijn toekomst als voetballer na dit seizoen niet meer bij Ajax ligt en ik wel vastbesloten ben nog geen punt achter mijn loop baan te zetten. Mijn doel is om, eerst in Finland, later misschien ergens anders, door te gaan met voetballen. In Finland kan ik trainen, hopelijk ook spelen en boven dien, na twaalf jaar afwezigheid, in mijn eigen omge ving ook een beetje tot rust komen. Ik bedank Ajax dat de club mij die gelegenheid heeft gegund. Ik kan jullie niet genoeg bedanken voor jullie super- steun die mijn jaren bij Ajax onvergetelijk hebben gemaakt. Onze relatie was bijzonder, vind ik zelf. En die relatie zal, ook nu ik niet meer bij mijn duppie speel, nooit veranderen. Er komt vast nog een moment waarop ik op een goede manier afscheid van jullie kan nemen. Wanneer dat gebeurt, is mede afhankelijk van wat er binnenkort gebeurt. Denkend aan het afscheid dat ik, samen met Danny Blind, in 1999 meemaakte, krijg ik nog steeds kippenvel. Dat afscheid is nog steeds vers in mijn hoofd en ook daarom wil ik een nieuw afscheid eigen lijk niet. '1999' is namelijk niet te evenaren en dat hoeft ook niet. Tenslotte wil ik nog een wens uitspreken: ik hoop dat jullie als echte supporters altijd achter jullie club zul len blijven staan, zowel in voor- als in tegenspoed. Net zoals jullie ten opzichte van mij hebben gedaan. Ik weet hoe belangrijk die steun is. Het voelt goed, onvergetelijk. Vergeet niet: eens Ajacied, altijd Ajacied! Bedankt en tot ziens! Jari Litmanen 'Voorbij, voorbij, oh en voorgoed voorbij.' Dichtregel van J.C. Bloem, die ook op zijn grafsteen prijkt in het Overijsselse Paas- loo. Dichtregel die te pas en te onpas geciteerd word. En ik ben ook niet origineel en gebruik hem wellicht ook te onpas en toch kwam de regel direct in me op, toen ik het bericht las. Geen verlenging van het contract met Jari Litmanen. Het zat eraan te komen; het was onvermijdelijk; Ajax had geen andere keus. En toch ben ik boos, verdrietig en teleurgesteld ineen en door elkaar. Ik hou van Finnen, schreef ik hier al eerder. En zeker van Litmanen. Ik hoef niet uit te leggen waarom. Litma nen, prachtige naam om te scanderen. Wat de F-side dan ook deed. Dat konden ze wat mij betreft niet lang genoeg doen. Ik neuriede zachtjes mee, ontroerd en opgewonden tegelijk. Litmanen: voetballer als leeuw; strategisch genie; akelig trefze ker. Zijn laatste goal om in te lijsten die tegen AS Roma thuis, die ook beslissend was. Wellicht kan hij voor zijn verscheiden nog een paar mooie maken. Kampioen zijn we toch al, dus alle ballen op Jari. Zo dacht ik toen het bericht kwam. 'Verscheiden': ik spreek als over een overledene. Maar zo voelt het ook. Als Ajax-voetballer is hier sprake van een sterfgeval. De leeuw zal voor ons niet meer grommen, brullen, verslinden. Zijn lichaam was al te veel een sterfhuisconstructie. Aan spelen kwam hij niet meer toe. Aan die paar mooie doel punten die ik me als afscheidscadeau gewenst had, al helemaal niet. Wat was ik blij dat hij terugkwam. Precies zoals ik tien jaar geleden was met de terugkeer van Frank Rijkaard. Alleen was nu de blijdschap met vrees omgeven. Want Litmanen stond ook voor blessures. In zijn eerste Ajax-periode was dat al het geval geweest. Geen speler die zoveel uren met Bobby Haarms door bracht op het herstelveld. Hopen, bidden dat een gezonde geest eindelijk eens lang kon huizen in een gezond lichaam. Want wat zouden we dan een ple zier aan hem kunnen beleven. Het mocht niet zo zijn. De terugkeer naar zijn grote liefde buiten zijn vaderland bleek een PS vol repeterende breuken. Geblesseerd werd gewoon, fit ongewoon. Hoop - zijn en onze - werd wanhoop, vertwijfeling, onzekerheid. Het doek is gevallen, de teerling geworpen. Ja, alle clichés kun nen uit de kast. Maar hij hoeft toch niet terug naar Finland? Jari hoort bij ons en hoort dus bij ons te blijven. Arie, Louis, verzin een list. Scouten in Scandinavië; individuele training aan jonge spelertjes; mentale begeleiding van jong talent. Of wellicht nog beter: een nieuwe Bobby Haarms. Ja, laat Bobby hem inwijden in het herstelvak, een jaar lang en daarna mag hij zich helemaal uitleven op spelers die terug moeten komen van een blessure. Als een er weet van heeft wat dat inhoudt... Nee, nee nog beter: wel terug naar Finland en daar Fins talent klaarstomen voor... ons, Ajax, uiteraard. Enfin, hoe dan ook; ik vind het doodzonde. Heerlijk dat John O'Brien blijven mag trouwens. Klaas Vos

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 21