De druk is overal groot. Het is voorgoed gedaan met zijn rust Zlatan Ibrahimovic veel dingen bezig. Raiola geeft me veel adviezen. Maar zijn belangrijkste raad aan mij is: wees jezelf. Veel managers vinden maar één ding belangrijk: het contract. Daar verdienen ze aan. Maar mijn manager is er niet alleen voor de contracten. Hij is als mijn beste vriend. Hij regelt alles. Maxwell en Grygera hebben dezelfde manager. Voor hen doet hij ook veel. Hij wil dat de spelers zich alleen maar op het spel hoeven te concentreren. Hij houdt ook heel veel dingen bij ons weg. Voordat wij weten dat er ergens een probleem is, heeft hij het al opgelost.' Het verhaal gaat dat hij je ervan heeft weten te overtuigen dat het voor je imago ver standiger is in de clubauto naar het stadion te komen, in plaats van in een sportwagen. Ibrahimovic: 'Als je jong bent heb je dromen. Ik houd van auto's en dus moest en zou ik een mooie auto hebben. Maar naderhand word je er moe van en verveelt het je. Dan moet je hem verkopen. Dat was meer de reden dan dat mijn manager mij opdroeg om niet meer in die auto naar Ajax te komen.' Interieurverzorgster Het EK is het volgende podium waar Ibrahimovic hoopt te schitteren. Hij is een trotse international. In zijn vaderland verwacht men veel van hem. Ibrahimovic zelf voedde die verwachting door te scoren in de oefeninterland tegen Engeland. De druk is overal groot. Het is voorgoed gedaan met zijn rust. Ibrahimovic: 'Als ik nu terug ben in Zweden komen de herinneringen boven aan toen ik nog een kleine jongen was. Toen ik met mijn vrienden op straat rondhing en voetbalde. Het leven was toen gemakkelijker, rustiger. Nu moet ik steeds winnen. Goed spelen en winnen. Toch moet je nog steeds plezier hebben in je spel. Maar als je moet winnen, is dat moeilijker. Om te winnen moet je soms plezier opzij zetten.' Voor Ibrahimovic is er veel veranderd. Voor zijn familie niet. Daar is het business as usual. En dat is niet geheel volgens de wens van de zoon des huizes. Al in de film True Blue - over achtereenvolgens de degradatie en promotie die de jonge Zlatan met zijn club Malmö doormaakte - stoort hij zich aan de werklust van zijn moeder. Zlatan hangt onderuit gezakt op de bank in het appartement in Malmö. Zijn moeder is niet thuis. Ze is werken. 'Ik zou willen dat ze ermee ophield,' verzucht Zlatan in de film. Het bevalt hem maar niets dat zijn moeder zo hard werkt. Als schoonmaakster koestert ze het interieur van mensen die het breder hebben dan zij. Haar zoon heeft dan al een gou den toekomst, weet heel Zweden. Zlatans moeder klopt de kleedjes van mensen die de veters van haar zoon nog niet zouden mogen strikken. Ibrahimovic nu: 'Ik probeerde mijn moeder ervan te overtuigen dat ze moest stoppen met werken. Maar mijn ouders zijn trotse mensen. Ze willen werken. Zelfs nu ik profvoetballer ben, zelf kan overleven en mijn familie kan helpen, willen ze hun leven niet veranderen. Ik zou zo graag willen dat ze meer van het leven zou genieten. Ik hou meer van mijn moeder dan van wie ook. Zonder haar had ik hier niet gezeten. En niet alleen omdat ze me op de wereld heeft gezet, maar omdat ze zo belangrijk is in mijn leven. Ik gun haar een fijn leven. Maar mijn moeder vraagt me: "moet ik dan alleen thuis gaan zitten?" Ze vindt het fijn om te werken. Gelukkig werkt ze nu wel minder. Drie keer in de week een uur of drie.' Vinden mensen het niet raar dat de moeder van een van de grootste Zweedse helden van deze tijd hun huis komt schoonmaken? Ibrahimovic: 'Dat weet ik niet. Maar het is wel raar. De mensen zijn blij voor haar. Althans, dat mag ik hopen. Ik geloof ook wel dat dat zo is.' Heb jij een schoonmaakster? Ibrahimovic: 'Ja, maar daar heb ik geen problemen mee. We zijn allemaal gelijk. De een doet dit, de ander dat. Voetbal wordt door veel mensen belangrijk gevonden, maar daar mee ben je als voetballer nog geen belangrijker mens.' Raymond Bouwman MEI 2004 15

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 15