weetje het nooit. Nu weet ik dat we de juiste beslissing hebben genomen. Het gaat steeds beter. Maar als je de ingreep tegemoet gaat, kan je alleen maar hopen dat er niets raars gebeurt. Ook in de fase na de operatie. In het voetbal op dit niveau is er geen tijd om het heel rustig op te bouwen. Alles gaat hier met een intensiteit die je eigenlijk alleen kunt opbrengen als je je echt goed voelt.' Er werd gesuggereerd dat er onenigheid was over jouw operatie. Jij zou het willen met oog op het naderende EK en Koeman wilde je liever in de competitie kunnen gebruiken. Ibrahimovic: 'Allemaal onzin. Iemand begint zoiets een keer te schrijven en iedereen neemt dat over. En dan is het opeens waar. Geloof mij nou maar dat iedereen het erover eens was. Ik verlangde naar het vrijuit kunnen spelen, zonder fysieke problemen. Lang had ik dat niet gekund. En toch heb ik een van de beste perioden uit mijn carrière doorge maakt. Ik heb er geen verklaring voor. Op het veld denk je niet aan de pijn. Je bent gefo cust op de wedstrijd. Maar het is natuurlijk niet goed voor je lichaam. Je moet naar je lichaam luisteren. Negen maanden drukte ik het weg. Dat heb je als je een jonge speler bent. Nu weet ik dat ik meer rekening moet houden met mijn lichaam. Genoeg is genoeg. En je lichaam moet nog meer dan tien jaar mee kunnen.' Je lichaam verdient het brood. Ibrahimovic: 'Met geld heeft het niets te maken. Het gaat om geluk. En geluk is er pas als je kunt spelen. Geld komt vanzelf. Als je je werk goed doet, volgt het geld. Ik ben honderd keer liever gelukkig zonder geld dan ongelukkig met. Geluk is de sleutel tot alles. 'Ik had de trainer beloofd hem te helpen. Dat kon alleen door de teen te laten verdoven. Vier keer kreeg ik een injectie. Perfect, voor tijdens de wedstrijd. Maar erna moetje het bekopen. De laatste keer kon ik totaal niet meer lopen. De hele dag thuis, binnen, op de bank. 'Het was voor het eerst dat ik moest revalideren. Ik vond het niet gemakkelijk om goed te kunnen inschatten hoeveel weken ik eruit zou zijn. Daar liepen de meningen ook over uit een. Samen met de medische staf hebben we dat zorgvuldig bekeken. Er was geen druk om eerder terug te komen dan verantwoord was. Ook Koeman heeft niets overhaast. De lies moest zich weer helemaal settelen. In het begin trainde ik met pijn. Dat is minder leuk. Je wilt zelf meteen weer in de basis staan, maar dat kan niet. De trainer hield dat goed in de gaten. En de selectie ving het prima op.' O ja? Men vond toch over het algemeen dat je erg werd gemist? Ibrahimovic: 'Volgens mij werd de voorsprong uitgebouwd naar twaalf punten. Er was geen enkel probleem.' Lag dat niet ook een beetje aan de zwakte van de Nederlandse competitie? Ibrahimovic: 'Je kan het ook anders stellen. Ajax is het niveau van de Nederlandse com petitie eigenlijk ontstegen. Ajax opereert op een hoger niveau. Zo trainen we, zo spelen we en zo zit de club ook in elkaar. Ajax is een topteam. Maar dat betekent niet dat je iedere wedstrijd moeiteloos kunt winnen. Niet in de competitie en niet Europees. Al ben je nog zo goed, soms lukt het gewoon niet.' Ander mens Na een pijnlijke afwezigheid maakte Ibrahimovic zijn rentree in een elftal dat hem node had gemist. De rust had hem goed gedaan. Hij ontspoorde nauwelijks nog. Alsof er bij de liesoperatie ook meteen wat gifklieren waren verwijderd. Nog maar heel zelden is een glimp te zien van het brok dynamiet dat hij van nature is. Dan is daar de ziedende blik die onrecht, hem aangedaan, begeleidt. In Zweden heeft men hem onlangs ingehuurd voor een Fructis shampoo-reclame. Maar met shampoo alleen doet hij zich tekort. In Neder land zou hij, gezien zijn veelsoortige explosiviteit, een perfect model zijn in een nieuwe campagne van Het Kruidvat. Maar dan is snelheid geboden, voor het laatste restje rede loos fanatisme is verdwenen. Want met een ongekende ingetogenheid beweegt hij zich tegenwoordig van de ene beleefdheid naar de andere voorkomendheid. Aanslagen en schimpscheuten beantwoordt hij met een minzame glimlach. Een ander mens is hij. Althans, meestal. Ibrahimovic: 'Je leert. Ik heb nu meer geduld. Ruud Krol en Koeman hebben mij geleerd dat het geen zin heeft om je energie te verspillen aan een scheidsrechter. Het gaat om kleine dingen. Als je je focust op je eigen spel, kan je je daar meer in ontwikkelen. Voor uitgang boekje niet door ruzie te maken met een scheidsrechter of een tegenstander. Als je een schop krijgt, schiet je er meer mee op door de excuses te aanvaarden. Hij schopt je, zegt sorry en jij staat op. Het lukt niet altijd, maar al meer dan in het begin. In mijn eerste jaar ontplofte ik direct. Ik heb fouten gemaakt. De ellebogen die ik uitdeelde waren grote vergissingen, maar ik heb ervan geleerd.' Ten opzichte van de tegenstander is de houding verbeterd. Niet ten opzichte van zichzelf, als we Ronald Koeman mogen geloven. Na de wedstrijd tegen RBC (1-1) meldde de trainer dat hij Ibrahimovic had gepasseerd vanwege een steeds terugkerend probleem dat zich het best laat omschrijven als: een onvolmaakte mentaliteit. 'Dit is een gevecht dat wij met hem voeren, dat al heel lang duurt en waarvan het einde nog niet in zicht is,' was de toelichting die Koeman gaf op zijn beleid. 'Wij twijfelen geen seconde aan zijn kwaliteiten, wel aan zijn bereidheid die kwaliteiten ten volle te benutten. Zijn instelling is niet altijd even geweldig. Dat is al zo sinds hij bij Ajax is gekomen en we blijven proberen hem daar overheen te helpen. Je spreekt hem erop aan bij de training, als je ziet dat hij er niet alles aan doet. En als je dan vervolgens merkt dat het onvoldoende indruk op hem maakt, moet je het proberen door hem op de bank te zetten.' De vraag is of het werkt bij een even trots als koppig talent in de persoon van Zlatan. Uit de manier waarop hij later in die wedstrijd tegen RBC inviel, was af te lezen dat de spits de fout niet in eerste instantie bij zichzelf zocht. Enigszins verongelijkt opereerde hij, ogenschijnlijk zonder inspiratie en kennelijk ook zonder de dwingende behoefte aan te tonen dat de trainer een verkeerde keuze had gemaakt. Koeman: 'De tijd zal uitwijzen of we onze strijd ook kunnen winnen. Het gevecht moeten we in elk geval blijven aangaan, want alleen dan kan Zlatan het allerhoogste niveau halen. Iedere speler moet naar vermogen presteren. De een heeft meer talent dan een ander. Als je zoveel talent hebt als Zlatan, moetje ook meer brengen.' Het is moeilijk bescheiden te blijven, wanneer je zo goed bent als Ibrahimovic. Van zijn genialiteit is niet alleen hijzelf overtuigd. Zowel zijn medespelers als zijn tegenstanders anticiperen op zijn vermogen te excelleren. Op het veld weten de verdedigers dat een verschutting op de loer ligt. Daarom krijgt hij ruimte. Steeds meer ruimte omgeeft Zlatan in balbezit. Die ruimte is het manifest van zijn klasse. En het maakt hem nog gevaarlijker. Want heel veel ruimte heeft hij niet nodig. De directe verdediger zal een tegentreffer verkiezen boven een tegentreffer waaraan een vernedering vooraf ging. Alleen de heel grote voetballers hebben dit aureool van de onaanraakbaarheid. Ibrahimovic is calling the shots. Iets dergelijks geldt buiten het veld. Ajax en Zlatan zijn in gesprek over een contractver lenging, maar gezien de uitgangspositie waarin de speler nu verkeert, maakt zijn zaak waarnemer geen haast met de onderhandelingen. Zlatan heeft zijn waarde inmiddels bewezen. In euro's uitgedrukt loopt die waarde in de tientallen miljoenen. Als de Zweedse international nu zou vertrekken, moet de koper veel geld meebrengen. Ibrahimovic: 'Er speelt helemaal niets op dit moment. Het is ook niet zo dat ik heb bedacht pas na het EK een beslissing te nemen. Er gebeurt niets. Althans, voor zover ik het kan en wil overzien. Want ik denk niet twee maanden vooruit.' Maar je zaakwaarnemer moet toch weten wat je wilt? Ibrahimovic: 'Jawel, maar ik heb een contract bij Ajax. De club wil dat contract verlengen, maar dat is de zaak van mijn manager. Natuurlijk is het een eer als je genoemd wordt als kandidaat voor clubs als Juventus en Barcelona, maar zolang ik bij Ajax onder contract sta, respecteer ik dat contract. Ik voel me nog iedere keer geweldig als ik het Ajax-shirt aantrek om het stadion in te lopen. Waarschijnlijk begrijpen alleen de echte fans wat het is om dat shirt te mogen dragen.' De nieuwe manager past bij de nieuwe status van Ibrahimovic. Bij de transfer van Malmö naar Ajax was Ibrahimovic nog zijn eigen zaakwaarnemer. Achteraf was hij niet tevreden over de zakelijke afhandeling van de transfer. In zijn ogen had technisch directeur Hasse Borg van Malmö - die hem begeleidde bij zijn overgang, echter zonder te fungeren als een werkelijke zaakwaarnemer - zich meer om de belangen van de club dan die van zijn pupil bekommerd. Hij leerde ervan dat hij zich toch door iemand moest laten vertegenwoordi gen. Ibrahimovic: 'Voor mij is het nu belangrijk om een manager te hebben die sterk is in ieder land. Die heb ik nu. Mino Raiola is ook meer dan een manager. Hij houdt zich met heel AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 12