'Iedereen die serieus met zijn werk bezig is, wil belangrijk gevonden worden' Zlatan Ibrahimovic Superster in wording In Nederland was de grootheid van de jonge Zlatan slechts doorgedrongen tot de scouts van onder andere Ajax. Niemand had hier verder ooit van Zlatan Ibrahimovic gehoord, en zijn transfer werd dan ook niet beschouwd als het beste clubnieuws sinds tijden. Dat Arsenal in de persoon van Arsène Wenger al twee jaar eerder had geprobeerd de Zweedse spits in te lijven, was hier volslagen onbekend. En dat er tal van topclubs op hem aasden, zoals Ajax in het persbericht over zijn komst naar Amsterdam benadrukte, werd gezien als niet meer dan een bedenkelijke poging om aan te tonen dat Leo Beenhakker echt niet van lotje getikt was. Deze slungel, 'type Appie Happie', zoals de toenmalige trainer Co Adriaanse hem omschreef, zou in de clubgeschiedenis alleen kunnen gaan concurreren met een ander wonderkind: Ivan Gabrich. Cruijff omschreef zijn kwaliteiten met een gif tige tong: 'voor een slechte voetballer, heeft hij een goede techniek.' Een dergelijk com pliment maakt alle verdere kritiek overbodig. En trainer in spe Van Basten hekelde nog aan het einde van het vorige seizoen de doeltreffendheid van Ajax' aanvalsleider. En nu? Nu is hij de superster in wording: de geaccepteerde vedette, wiens aanstaande vertrek al maanden uitbundig wordt beweend. De Ajax-fans hopen op trouw. Waarschijn lijk vergeefs, want alleen al die geschiedenis van ongetwijfeld goedbedoelde beledigingen geeft aanleiding voor lange neuzen; rancune misschien zelfs. Maar toch zal het vooral Zlatans eerzucht zijn die een vertrek onafwendbaar maakt. De dorst naar eer en roem zal bij Ajax moeilijk te lessen zijn. Ibrahimovic: 'Ik moet toegeven dat het niet meeviel om bij Ajax weer als nobody te begin nen. Bij Malmö werd ik op handen gedragen. Bij Ajax was de benadering toch veel sober der. Ik moest wennen aan die andere status. Ik was er niet op voorbereid. Ik zou eerlijk gezegd ook niet weten hoe je je daarop moet voorbereiden. Maar als men veel geld voor je betaald heeft, voel je wel de noodzaak om iedereen die twijfelt te overtuigen met alles wat je in je hebt. Maar dat werkt niet. Dan ga je veel te krampachtig jezelf proberen te bewijzen. 'In het begin was ik een rookie. Wat wist ik nou helemaal? Maar ik heb mijn plek verwor ven in het team; ik heb me erin geknokt. Ik heb laten zien dat ik het kon. Pas dan word je geaccepteerd. In het begin accepteert men je ook wel, maar op een andere manier. Pas door je prestaties en je kwaliteiten dwing je respect af. Omgekeerd is het ook zo dat ik de andere spelers ook beter ken. De kritiek die ik in het begin kreeg, was begrijpelijk. Ik speelde niet goed. Vooral omdat ik alles in één keer goed wilde doen. Nu zie ik dat, maar op dat moment deed ik dat nog niet. Het gaat erom dat je moet kijken hoe je gespeeld hebt, en hoe je had kunnen of moeten spelen. Ik heb mijn spel aangepast. Ik speel simpe ler, eenvoudiger. Er zit meer evenwicht in mijn spel. Het zijn kleine dingen. Nu gaat het automatisch, maar in het begin moet je er extra op letten. Ik aarzelde te veel. Mijn zelf vertrouwen liet te wensen over.' Zo zag het er niet uit. De kritiek was juist dat je iets te veel zelfvertrouwen had. Ibrahimovic: 'Dat kan zijn. Maar ik weet dat ik me later veel zekerder ben gaan voelen. Ook in het begin was ik er wel van overtuigd dat ik kon brengen wat men van mij ver wachtte, maar toen lukte het minder goed. Mensen van de staf praatten op me in. Ze zei den dat ik mijn tijd moest nemen. Maar iedereen weet dat die tijd er niet is. Ruud Krol sprak veel met me. Hij zag dat ik het te snel te goed wilde doen en dat ik daardoor meer mezelf voorbij holde dan de tegenstanders. Hij zei: "Het seizoen gaat om meerdere wed strijden, niet om één. Je hoeft niet in een wedstrijd alles te laten zien." Nu ben ik tot een van de dragende spelers gemaakt. Samen met Van der Vaart moet ik het voortouw ne men. Ik functioneer beter met die verantwoordelijkheid. Je wilt belangrijk zijn. Dat heb ik niet alleen, ledereen die serieus met zijn werk bezig is, wil belangrijk gevonden worden. Dat is toch de voldoening die je wilt voelen?! Nu kan ik nog meer geven. Hetzelfde maakte ik mee bij Malmö FF. Daar ging het ook beter toen ik belangrijker voor de ploeg was.' De medische ingreep De opwaardering van Ajax' spits kreeg gestalte in het trainingskamp van Portugal in de winterstop, waar Koeman de hiërarchie benoemde en waar hij de vaste koppeltjes doelbe wust uit elkaar haalde. Zlatan kwam met Rafael van der Vaart op een kamer. Ibrahimovic: 'Iedereen maakt er nu een big deal van dat ik met Rafael op een kamer heb gelegen in Portugal. Dat zou een wereld van verschil hebben gemaakt. Het is kennelijk een prettig verhaal om in te geloven, want iedereen begint erover. Ik ga niet ontkennen dat het een rol heeft gespeeld in ons wederzijds begrip. Je krijgt meer geduld met elkaar als je iets meer van elkaar afweet. Koeman wilde dat we het kampioenschap voor hem wonnen. Daarom zette hij ons bij elkaar. Dat was een goed idee, maar meer ook niet. Op een slaapkamer word je geen kampioen. Het is niet dat ze op een trainingskamp in Portu gal 's nachts op de deur komen kloppen om de kampioensschaal te overhandigen. Kam pioen word je op het veld.' In dat trainingskamp in Portugal gebeurde meer dan een hiërarchische herschikking. In ieder geval wat betreft Zlatan. Hij werd al een tijd gehinderd door een gebroken teen, en nog langer door een kapotte lies. Ibrahimovic: 'Ik wilde het trainingskamp in Portugal afwachten om te kunnen beoordelen of het nog langer zo verder kon. Al snel bleek dat niet zo te zijn.' Midden in zijn verhaal brengt Zlatan zijn hoofd naar zijn rechterschouder. Een droge knak volgt. De nek knarst. Dan een beweging naar de andere kant. Opnieuw dat geluid als een brekende tak. Is dat normaal? Ibrahimovic: 'Voor mij wel.' Dan is het goed. Onverstoorbaar gaat Zlatan verder. 'Ik zou me neerleggen bij het oordeel van de dokter. Die zei: opereren. En toen wilde ik het ook meteen gedaan hebben. Maar met operaties MEI 2004

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 11