Het ergste van alles was misschien nog wel dat niemand een verklaring had voor de nieuwe tegenvaller. Na het verlies bij Heerenveen kon trainer Ronald Koeman nog wijzen op het gebrek aan strijdlust bij zijn elftal, maar daaraan ontbrak het Ajax giste ren niet. De Amsterdammers liepen zich de benen uit het lijf, maar het leverde niets op. (Peter van Duyl, Haarlems Dagblad, 01-03- 2004) Opnieuw kwam Ajax op achterstand en wederom moest een leider opstaan om Ajax bij de hand te nemen. Opnieuw gebeurde dat niet. (Jop van Kempen, Het Parool, 01-03- 2004) Het voordeel van een aan de top instor tende eredivisie is dat de competitie de spanning krijgt van een roulettespel. De vraag is of er buiten de hoofdsponsor van de eredivisie, Holland Casino, nóg een direct betrokkene is die daar vrolijk van wordt. (Chris van Nijnatten, Algemeen dagblad, 01-03-2003) Zo blijft het verschil zes punten, een op het oog veilige marge voor koploper Ajax. Maar wat is veilig in deze rariteitencompetitie, waarin voorspellingen nog minder vaak uit komen dan die van een willekeurige weer man? (Willem Vissers, de Volkskrant, 01-03- 2004) Louter godenzonen heeft Ronald ter beschikking en toch deed FC Utrecht-Ajax mij anderhalf uur denken aan de wedstrijd D0SK0-EB0H, in Bergen op Zoom op het gezellige sportpark Rozenoord in het sei zoen 1958-1959 goed voor twee doelpunten (1-1), maar qua niveau niet minder dan het gehobbel van de Utrechters en de Ajaxman- netjes van gistermiddag. Ook was er nog een tweede verschil met D0SK0-EB0H. Op Rozenoord riep niemand: 'De joden gaan eraan', in Utrecht al gauw een heel tribune vak. (Matty Verkamman, Trouw, 01-03- 2004) Terwijl Krol op de bank de papierwinkel zit bij te houden en Bruins Slot maar door blijft kletsen over de 24 wedstrijden die hij de afgelopen vijf dagen weer op video heeft gezien, is bij de wedstrijden van Ajax de vierde man altijd de praat- en pispaal van Ronald. (Matty Verkamman, Trouw, 01-03- 2004) Koeman is iemand van de je-vorm: "Je probeert het dan in de voorhoede", "je geeft alles maar het lukt niet". Ik wacht altijd even af of de ondervrager zich aange sproken voelt maar nee, hij begrijpt dat Koemans 'je' een gemaskerd 'ik' is. Veel sporters hebben het, maar niemand zo sterk als Koeman: ze spreken over zichzelf als over een ander. (Rob Schouten, Trouw, 02-03-2004) De enige Amsterdammer die zaterdag voor vermaak zorgde in Waalwijk ging gekleed in het keeperstenue van RKC en stond zó te stuntelen, dat de Ajax-aanhang spontaan vergat hoe bedroevend slecht het spel van de koploper was. (Charles Bromet, de Volks krant, 08-03-2004) Ik wil er vooral mee aangeven dat als je goed en verantwoord wilt aanvallen, alle spelers zich aan de 'regels' dienen te hou den. Houdt er eentje zich niet aan de afspraak, dan heeft iedereen een probleem. (Johan Cruyff, De Telegraaf, 08-03-2004) Om succes te bereiken is volgens Ajax-trai- ner Ronald Koeman alles geoorloofd. Zo handelde hij als speler, zo denkt hij als trai ner. De coach ziet zijn team graag mooi Ajax-voetbalspelen, maar nog liever ziet hij zijn elftal winnen. (Thijs Siegers, VI, 10-03- 2004) Misschien heeft de 33-jarige Fin een slot- offensief ingezet. Zijn jonge teamgenoten kennen hem vooral als de voetballer van vroeger. Aangezien Litmanen de laatste tijd geen noemenswaardige prestaties heeft geleverd, moet hij oppassen dat de jongeren hem niet de status geven van een museum stuk. Litmanen moet het stof van zijn lichaam voetballen. (Jop van Kempen, Het Parool, 11-03-2004) Vorige week hebben we de winnende draad weer opgepakt bij RKC. Weliswaar scoorde de tegenstander, maar zulke doelpunten tel len net zo goed. (Rafael van der Vaart, De Telegraaf, 13-03-2004) Zo was het vermakelijk, was er bij vlagen spektakel en won Ajax weer eens, maar glanzende momenten waren er voor een toekomstige kampioen te weinig. In de Arena is matheid tot norm verheven. (Fred Troost, Trouw, 15-03-2003) Pienaar is kampioen in het voetballen zon der bal. Hij leest spelsituaties alsof het kin derboekjes zijn. Ooit komt de dag dat Pie naar het spel ook aan zijn elftal gaat voorlezen. Jop van Kempen, Het Parool, 20-03-2004) De regie over zijn eigen carrière is Jari Lit manen allang kwijt. Graag een mooie bene fietwedstrijd. (Paul Onkenhout, de Volks krant, 29-03-2004) Rafael van der Vaart of Zlatan Ibrahimovic gaat wellicht komende zomer op avontuur, maar wat blijft is een selectie die veruit de meeste kwaliteit in de breedte heeft en steeds meer een ingespeeld geheel wordt. Ajax kan over enkele weken niet alleen de kampioensschaal voor het huidige seizoen afhalen, maar ook die voor de komende paar jaren. En daarmee doemt het ergst denkbare sce nario op. Voetbalnatie Nederland dreigt een Top Eén te krijgen. (Peter Wekking, VI, 31- 03-2004) Amsterdam is voor mij ook het gekwijl op AT5 rondom Sjakie Wolfs, gepensioneerd materiaalman bij Ajax, en de onderdanige vraaggesprekken op datzelfde tv-station met de burgemeester. (Theo van Gogh, Het Parool, 03-04-2004) Ruiten, punt naar voren, punt naar achteren, knijpen, hoeken, diagonale looplijnen, inschuiven, uitschuiven: hebben we het nu over voetbal of over het nieuwe tuinassorti- ment van Praxis? Voetbal is een eenvoudig spelletje. Laten we dat in vredesnaam zo houden. De bal is rond. Bij voetbal is alles mogelijk. Geeuw... (Ton Broekhuisen, Metro, 03-04-2004) Anders dan Heitinga koppelde Van der Vaart het trage, ideeënarme Ajax-spel terug naar de interlands van woensdag. (Paul van den Bosch, Algemeen Dagblad, 05-04-2004) De kampioensschaal ligt al weken klaar, maar glanzen doet de trofee nog altijd niet. Ook tegen het nietige FC Groningen slaagde Ajax er niet in een poetsdoek over het klei nood te halen. (Peter van Duyl, Haarlems Dagblad, 05-04-2004) Iedere keer opnieuw verbaas ik me over hoe er over trainers geoordeeld wordt. Maar vooral ook hoe trainers over zichzelf en anderen oordelen. Zo heb ik de afgelopen jaren onder de trainers twee groepen zien ontstaan: zij die altijd al trainer wilden wor den en zij die het geworden zijn, omdat ze niet langer konden voetballen. Het mag dui- 112 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 114