De Oranjestem kan ook aardig schrijven Veel Ajacieden tussen de tovenaars van Oranje Kortingsbon c 2?° korting Boeken Tegen inlevering van deze bon bij de erkende boekhandel ontvangen lezers van Ajax Magazine op 'Tovenaars in Oranje' van Mik Schots Jan Luitzen Leo Oldenburger geeft verslag bij tal van sportevenementen op SBS6, met name de laatste twee jaar bij wedstrijden van het Nederlands elftal. De voetbalverslaafde com mentator schreef zijn belevenissen van voor, tijdens en na die wedstrijden ook nog eens op, in dagboekvorm. Uitgeverij Houtekiet maakte er een handzaam boekje van. Titel, hoe kan het anders, De Stem van Oranje. In zijn nawoord vertelt Oldenburger waarom hij zich op het spekgladde vlak van het schrijven heeft begeven: 'Om zelf niet te vergeten en om mijn kinderen te laten zien wat hun vader uitspookte in 2002 en 2003.' Vooral dat niet willen vergeten is een belangrijke factor in het boek. Wat er in 144 bomvolle pagina's voorbij raast, is een heer lijk jongensboek, maar vooral ook een ency clopedische blik op twee jaar Oranjevoetbal. Niets is aan de aandacht van de auteur ont snapt. In korte, heldere formuleringen ver telt Oldenburger wat we al lang weten, maar niet in Duitsland. Dat was de vorige keer. Het is dus nu heel ergens anders, waar hun dus helemaal geen zwembaden hebben. En ook geen snobs, want er zijn dus alleen maar Dwaze Moe...' Danny: 'Daar word ik nou zo moe van: datje me voortdurend verbetert en niet zelf meteen zegt waar het op staat. Waar is het dan wel? En waarom is het zo noodzakelijk dat je gaat?' Johan: 'In Argentinië, een land wat dus op zijn nummer gezet moet worden en dat kan dus alleen ik.' Met dergelijke stukjes verbeelding zit het boek vol. Maar daarnaast is er ruime aan dacht voor de werkelijke heldendaden van de dertig tovenaars. Faas Wilkes wordt met schilder Karei Appel vergeleken, Gerrie Müh- ren vertelt dat het poorten van Bobby Charl ton zijn mooiste herinnering aan Oranje is en in het verhaal over Piet Keizer onthult de meester zelf hoe gemakkelijk voetbal eigen lijk is: 'Je moet de meest effectieve hande ling verrichten om de bal van punt A naar punt B te krijgen. Dat kan een banana-shot zijn, maar dat kan ook het passje opzij zijn naar Bennie Muller.' Tovenaar is Oranje, kortom, is een interes sant, grappig en vooral ander voetbalboek. CW Standaardprijs: €14,95 Actieprijs: €12,95 Korting: €2,00 ISBN: 90 229 8813 9 Actienummer: (00000)317-90027796 Begindatum: 29-04-2004 Einddatum: 18-06-2004 Leo Oldenburger: De Stem van Oranje. Dagboek van een voetbalcommentator. Uitgeverij Houtekiet, 144 pagina's, €15,00 heeft verslagen - kwalificatie- én oefenduels - koop het boek dan onmiddellijk, sluit je op, zorg voor intieme verlichting en een enkele alcoholische versnapering en beleef die twee jaar van ups en downs rondom het Neder lands elftal opnieuw. Nog een klein detail over de zwaarte van de Oranjepoule op het komende EK in Portugal. 'In geen enkele andere poule zitten drie oud- EK-winnaars en in geen enkele anders poule vinden we drie ploegen die in de toptien staan van de FIFA-wereldranglijst,' schrijft Oldenburger. Geen enkel ander medium heeft dit nog gemeld. Het is een van de voorbeelden die aangeven hoe consciëntieus Oldenburger te werk is gegaan bij het schrij ven van zijn eerste, zeer geslaagde boek. Chris Willemsen veel meer nog waar we geen idee van hebben of niet bij hebben stilge staan. Hierbij beperkt hij zich niet tot droge wed strijdverslagen en statisti sche gegevens, maar schetst hij ook deskundig en gedetailleerd de omstan digheden waaronder hij werkt, en boort hij zelfs cul turele, maatschappelijke, sociale en politieke onder werpen aan. Gewaagd, zeker, maar boeiend van de eerste tot de laatste bladzijde. Hoewel Oldenburger (1965) soms de neiging heeft in stevige spreektaal te schrijven (de pleiterik maken, de Bietenbrug op gaan, enz) is zijn toon aangenaam en aanstekelijk. En hij heeft iets wat je in de journalistiek maar weinig tegenkomt: kritiek op zichzelf ('Ik zal mij de volgende keer beter moeten voorberei den' en 'Ik zou nog meer de kunst van het zwijgen onder de knie willen krij gen'). Is De Stem van Oranje daarom automatisch een aanrader voor iedereen die van lezen en voetbal houdt? Nee en ja. Zoek je als lezer literaire meerwaarde, laat het boek dan op de schappen staan, wantje zult geen zwaarwichtigheid tegenko men. Maar wil je met de TGV door alle wed strijden heen die Oldenburger live op tv 'Wij brengen een hommage aan der tig voetbaltove naars in het Oranje van toen en nu,' schrijven Mik Schots en Jan Luit zen in de inleiding van Tovenaars van Oranje, een onlangs bij A.W. Bruna ver schenen boekwerk van ruim 250 pagi na's. De tovenaars zijn ingedeeld in catego rieën. Zo telt de groep onnavolgbare tove naarsnamen als Johan Cruijff, Marco van Basten en Dennis Bergkamp. Bij de dribbe lende tovenaars komen we Simon Tahamata en Bryan Roy tegen. De technische tove naars hebben Gerrie Mühren en Gerald Vanenburg in hun midden. Tot de tactische tovenaars behoren Sjaak Swart, Wim Jonk en Rafael van der Vaart. Bij de tegendraadse tovenaars bevinden zich Piet Keizer, Jande Natris en Tscheu-la Ling. En bij de (onfor tuinlijke tovenaars ontmoe ten we Johnny Rep, Rob de Wit en Patrick Kluivert. Met de ontbrekende en de schrij vende tovenaar Jan Mulder - hij schreef zowel de proloog als de epiloog - telt het boek al met al zeventien Ajacieden. De auteurs hebben hun fantasie de vrije loop gela ten. Op die manier is een mix ontstaan van feiten en fictie - waar hebben we dat meer gezien? - die aangenaam is om te lezen. Zo zijn we getuige van een gefingeerd gesprek tussen Johan en Danny Cruijff, gebaseerd op de nooit beant woorde vraag waarom Johan niet naar het WK '78 in Argentinië ging: Danny: 'Wereldkampioenschap?! Ik dacht dat we dat hoofdstuk hadden afgesloten, Johan. Daar beginnen we niet meer aan. Je gaat absoluut niet meer naar Duitsland, met die zwembaden en die geile sno...' Johan: 'Rustig nou, Dan. Het is dus helemaal Mik Schots Jan Luitzen: Tovenaars in Oranje. Een eigenzinnige visie op de 30 meest magische spelers in het Oranje van toen en nu. A.W. Bruna Uitgevers, 254 pagina's, €14.95 MEI 2004 Hl

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 113