De keuzes van Karin Bloemen Maradona De buitenstaander Column Sneijder of Van der Vaart? 'Ze zijn allebei verschrikkelijk goed. Helaas kan talent elkaar weieens in de weg zitten, dat is waar. De één zal zich dienstbaar moeten opstellen aan de ander. Dat is het geheim. Berg kamp kon zich ook dienstbaar opstellen aan Kluivert, daar zullen deze twee jongens een voorbeeld aan moeten nemen. Ik vind wel dat Sneijder en Van der Vaart in verdedigend opzicht sterker moeten worden.' De Beatles of de Stones? 'De Stones. De Beatles zijn harmonisch eigenlijk sterker, maar de Stones hebben het lef van sex, drugs and rock 'n roll. Ze hebben ook zulke mooie dingen geschreven. Angie, Satis faction, zo mooi!' Armani of Versace? 'Geen van beiden. Veel te duur. Van hen heb ik nog nooit iets gedragen... Of wacht, ik heb een bril van Versace! Maar die was in de uitverkoop. Als ik moest kiezen, zou ik Versace nemen, omdat het zo heerlijk overdreven is.' Tv of theater? 'Theater. Uiteindelijk ben ik iemand van het live-entertainment. Ik wil communiceren en de mensen ruiken. Ik wil ze zien lachen en voelen hoe ze het beleven.' Zingen of praten? 'Dat is een moeilijke keuze jongeman! Ik praat heel graag, maar toch is zingen mijn uitings vorm. Dus ik kies voor zingen, het is ook mijn eerste talent.' Roken of drinken? 'Ik moet wel roken kiezen want ik drink eigenlijk niet. Ik rook tussen de drie en vijf sigaret ten per dag en ben eigenlijk het beste in eten.' Rust of drukte? 'Drukte. Ik excelleer in drukte.' Bos of Balkenende? 'Bos. Of eigenlijk Kok. Ik ben namelijk een enorme bewonderaar van de heer Kok. Zijn cha rismatische en patriarchale uitstraling hebben mij altijd het gevoel gegeven dat het wel goed komt. Wouter Bos heeft de kracht van de jeugd en doet het heel goed. Ik vind hem heel geloofwaardig. Helaas voor de heer Balkenende, maar die vind ik te geleerd. En het gaat zo ontzet tend slecht met alle besluiten die ze hebben genomen. Ik word er zo ongelukkig van. Zo anti-sociaal, en christelijk kun je het al hele maal niet noemen. Ik krijg bij Bal kende een anti-theatergevoel.' Diva uit Amsterdam of meisje uit Schagen? 'Geen van beiden, ik ben een moeder uit Broek in Waterland.' Ik schrijf dit terwijl Maradona op sterven ligt. In Argentinië worden om de paar uur medische bulletins verstrekt, er staan hon derden mensen voor het ziekenhuis, alle kranten (ook de kwaliteitskranten) staan vol berichten over Diego. Zijn status is die van een godheid - sterker: er zijn mensen die in hem de verper soonlijking van Jezus Christus zien, want onze JC is geboren in Betondorp, Diego is geboren in een stal... En zit in zijn naam - Maradona - niet de naam verscholen van de Heilige Moeder...? Ik heb altijd gedacht en gevonden dat Ajax moest voetballen als Maradona. Sierlijk, artistiek, en ook af en toe gemeen. Een van zijn beroemdste doelpunten zou hij met zijn hand hebben gemaakt. De hand van God... Kijk, dan ben je als voetballer pas groots. Ik heb Maradona nooit in het echt zien spelen. En dat spijt me. Toen ik nog 's avonds bij de krant werkte, kwam ik daar weieens Bram tegen, die nooit uitge sproken raakte over Diego. Zijn moeder was een Hollandse, zijn vader een Argen tijn en dus keerde hij regelmatig naar Argentinië terug en ging dan naar het voet bal kijken. 'Wat Maradona nou weer geflikt heeft...,' begon hij altijd een verhaal - en dan kwam er nooit een voetbalverslag, maar meer een aflevring van Privé. 'Hij heeft in een club in Buenos Aires een meisje versierd door haar vriend met een mes te bedreigen. Toen de politie kwam, arresteerden ze die vriend in plaats van Mara dona.' Of: 'Wat Maradona nou weer geflikt heeft. Hij heeft zijn auto dwars over de snel weg gezet omdat iemand tegen hem zei dat hij niet kon voetballen. Zo ontstond er een file van meer dan veertig kilometer.' 'En hoe voetbalde hij?' 'Magistraal, maar wel verloren.' Maradona was duidelijk een voetballer voor wie alleen voetbal bestond. Uit zijn arme milieu weg door het voetbal, zijn eerste verslaving was de versla ving aan de bal - en alleen met zo'n verslaving kan je de grootste worden. En daarna verslaafd aan de kleedkamer, de roem, de meer dan enorme roem, het geld... En toen kwam het einde van zijn carrière. Het was - feitelijk - het einde van zijn leven. Wat moet je, als het enige wat je kan, voetballen is? Je kunt trainer worden, maar dan moet je ook een didacticus zijn, een onderwij zer - en dat was Maradona zeker niet. Daarvoor had hij te veel eerzucht. Maradona was voetbal, dacht voetbal, at voetbal, en zag er ten slotte uit als een voetbal - logisch dat zijn getrainde hart aanslag op aanslag kreeg te verwerken. Deze week komen er weer allerlei berichten los over Diego. Hij heeft geen vriend meer over. Alleen dealers die zijn laatste centen uit zijn zak proberen te trogge len. Hij heeft vier miljoen verloren aan zijn beste vriend, en zelfs zijn ex en zijn dochters willen niets meer van hem weten. Zelfs nu, in het ziekenhuis - misschien een paar uur voor zijn dood - wil hij nog interviews geven voor honderdduizend dollar. 'Geld voor mijn dochters,' schijnt hij te hebben gezegd. Ik kijk naar het huidige Ajax, ik ben blij dat ze kampioen zijn, maar wat zou ik graag meer Maradona-vuur in het elftal willen zien. De agressie, het gif, de wil om te winnen, de wil om altijd een mooie wedstrijd te spelen, niet alleen omdat je denkt dat je dat verplicht bent aan je fans, maar ook omdat je dat zelf wilt. Opkomst en ondergang van een meestervoetballer. De mythe zal blijven bestaan, en er zullen nog vele verhalen over hem volgen. En dan heb je het op dit aardse toch ook goed gedaan. Theodor Holman MEI 2004 109

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 111